Wzrosty na Wall Street

/ AbsolutVision

  

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Impulsem do zakupu akcji stały się wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, że rozmowy handlowe z Chinami będą kontynuowane. Nieudany debiut na nowojorskiej giełdzie ma za sobą Uber.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,44 proc. do 25 942,37 pkt. Wcześniej w ciągu dnia indeks ten zniżkował nawet 450 punktów. S&P 500 zwyżkował o 0,37 proc. do 2881,40 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,08 proc. do 7916,94 pkt.

USA wprowadziły w piątek zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld dol. rocznie. Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji i zapowiedział reakcję odwetową. Podwyżki objęły ponad 5700 różnych kategorii produktów z Chin - od gotowanych warzyw, po świąteczne lampki i krzesełka dla niemowląt.

W piątek prezydent Trump powiedział, że oba kraje kontynuują rozmowy w „stosowny sposób”. Trump dodał, że „absolutnie nie ma powodów, by się spieszyć”.

Przedstawiciele USA i Chin lakonicznie wyrażają zadowolenie z piątkowych rozmów handlowych w Waszyngtonie, ale nie informują o postępach. Chociaż prezydent USA Donald Trump uspakaja, że pośpiech nie jest potrzebny, Reuters pisze o "eskalacji wojny handlowej".

"Myślę, że perspektywy dla zawarcia umowy znacznie spadły, a atmosfera negocjacji może się jeszcze bardziej pogorszyć” – powiedział Nick Marro, analityk w Economist Intelligence Unit.

"Decyzja o podniesieniu ceł spowoduje spadek dobrej woli i rozpłynięcie się odbicia, które widzieliśmy w pierwszym kwartale" – dodał.

„W dalszym ciągu oczekujemy, że obie strony dojdą w końcu do porozumienia, ale jest mało prawdopodobne, aby stało się to w krótkim okresie, ponieważ wojna nie jest wystarczająco bolesna dla żadnej ze stron”

- powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista Deutsche Banku na Azję.

„Naszym zdaniem szykuje się dłuższe starcie Chin z USA. (...) Chińczycy zmienili strategię negocjacyjną i postanowili przyjąć ostrzejsze stanowisko m.in. dlatego, że inspirowane przez USA załamanie popytu na ich technologię 5G jest dla nich bardzo bolesne. Co więcej ostatnie dane pokazują, że uruchomione instrumenty po stronie polityki pieniężnej i fiskalnej działają zadowalająco, więc Chiny mogą pozwolić sobie na starcie i twardsze negocjacje w tak kluczowych dla ich przyszłości gospodarczej zagadnieniach”

- napisano w piątkowym raporcie ING.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca (mdm), a rok do roku (rdr) wzrosły o 2,0 proc. Oczekiwano +0,4 proc. mdm, a +2,1 proc. rdr. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,1 proc. mdm i 2,1 proc. rdr. Oczekiwano +0,2 proc. mdm i +2,1 proc. rdr.

- Naprawdę dobra, bardzo niska inflacja! Mamy szanse "dać czadu"! - napisał prezydent Trump na Twitterze po publikacji danych.

W piątek na NYSE zadebiutował Uber. Firma oferująca przejazdy i dowóz posiłków za pomocą aplikacji wyemitowała 180 mln akcji po 47 dol. za sztukę. Na koniec dnia za jedną akcję tej spółki płacono 41,60 po spadku o 7,6 proc.

Notowania Forda rosły niespełna 1 proc. - Bank of America Merrill Lynch podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie".

Inwestorzy wycofali ponad 20,5 mld dol. z globalnych rynków akcji w minionym tygodniu. Analitycy Bank of America Merrill Lynch wskazują w piątkowym raporcie, że takie ruchy wynikają z „traumy związanej z negocjacjami handlowymi”.

"Zaostrzenie stanowiska USA było na pewno paskudną (jeśli nie całkowicie nieprzewidywalną) niespodzianką dla rynków, które teraz muszą zmagać się z podniesionym napięciem w handlu dłużej niż oczekiwano”

– powiedziała Hannah Anderson, strateg globalnego rynku w JP Morgan Asset Management. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Władze Gdańska zakupiły... rydwan! „Biorąc pod uwagę, że miasto regularnie zalewa, proponuję gondolę”

/ pixabay.com

  

Władzom miasta Gdańsk lekko idzie wydawanie publicznych pieniędzy i to na rzeczy - delikatnie mówiąc - zbędne. Za niemal 150 tys. zł zakupiły... "dzieło" Joanny Rajkowskiej "Rydwan". Radny Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński pyta, co będzie następne i ma dla władz miasta pewną radę: „Biorąc pod uwagę, że Gdańsk regularnie zalewa, proponuję gondolę” - sugeruje.

O sprawie poinformowało Radio Gdańsk, gdzie czytamy, że "Rydwan" został zakupiony przez władze miasta 20 września 2018 roku.

Stroną sprzedającą była firma Letrangere Limited z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, rydwan zakupił Wydział Programów Rozwojowych

- informuje Radio Gdańsk.

Na stronie internetowej Joanny Rajkowskiej czytamy, że "początki projektu Rydwan wiążą się ze snem artystki, która została zaproszona na śniadanie do Galerii Serpentine i zaspała".

Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road. Projekt polegał więc na zmaterializowaniu snu: budowie rydwanu, wynalezieniu dzisiejszej jego formuły bez konkretnego historycznego wzorca; rydwanu oddanego następnie w użytkowanie ludziom w dzielnicy zlokalizowanej w pobliżu Edgware Road w Londynie. Rydwan został wyrzeźbiony z litego drewna przez partnera artystki i nią samą, a następnie pomalowany na złoty kolor, z czerwono-pomarańczowymi i turkusowymi elementami tak, aby mógł wtopić się w londyńską ulicę

- dodaje.

Radio Gdańsk zapytało o szczegóły zakupu Urząd Miejski, jednak do tej pory nie otrzymało odpowiedzi. Pytania dotyczą m.in. tego, dlaczego cena dzieła jest tak wysoka i gdzie w tej chwil znajduje się rydwan.

Do sprawy odniósł się na Twitterze szef radnych PiS w Gdańsku Kacper Płażyński:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiogdansk.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl