Więcej wojsk amerykańskich w Polsce? Są znaczne postępy w rozmowach o „Fort Trump”

zdjęcie ilustracyjne / mon.gov.pl

  

W rozmowach o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce poczyniono duże postępy - oświadczyli wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood we wspólnym oświadczeniu opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Oświadczenie wydano po kolejnej turze rozmów, które odbyły się w piątek w Waszyngtonie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Tomasz Szatkowski i podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood po spotkaniu 10 maja w Pentagonie we wspólnym oświadczeniu zapewnili, że Departament Obrony USA i Ministerstwo Obrony Narodowej RP poczyniły duże postępy w rozmowach wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce 

- głosi oświadczenie cytowane przez MON.

Szatkowski i Rood spotkali się w ramach trwających konsultacji, które mają na celu "analizę opcji wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poprzez zwiększoną, trwałą oraz wspartą przez polski rząd obecność sił zbrojnych USA na terytorium RP".

Obie strony zadeklarowały, że rozmowy będą kontynuowane.

We wspólnym oświadczeniu zaznaczono, że "spotkanie w Pentagonie ukazuje tylko niewielką część silnych i długotrwałych dwustronnych stosunków obronnych opartych na promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu Polski, Stanów Zjednoczonych oraz całego regionu". "Głębsze, polegające na wzajemnej współpracy, partnerstwo Polski i Stanów Zjednoczonych, ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa" - głosi oświadczenie.

Jest to przykład transatlantyckiej solidarności w praktyce: Europejczycy i Amerykanie pracują jako jedność dla naszego wspólnego bezpieczeństwa 

- oświadczyli Szatkowski i Rood.

Zwiększenie liczebności amerykańskich wojsk w Polsce ma być tematem rozmów szefa MON Mariusza Błaszczaka podczas jego czerwcowej wizyty w USA. "Zwiększona obecność wojsk USA to dobry deal zarówno dla Polski, Stanów Zjednoczonych, jak i całego NATO. Wkrótce spodziewamy się dobrych informacji w tej sprawie. Grupa robocza cały czas pracuje, niebawem osobiście wybieram się do USA, by dopiąć ostatnie szczegóły" - napisał ostatnio Błaszczak na Twitterze.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub. r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie z Morawieckim i wiec ze Schetyną. Frekwencja w Świdnicy mówi sama za siebie

zdjęcie ilustracyjne / Adam Guz KPRM

  

Dziś Świdnicę odwiedziło od razu dwóch liderów kampanii – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - Grzegorz Schetyna i Mateusz Morawiecki. Zdjęcia ze spotkań obu polityków z wyborcami mówię same za siebie.

Grzegorz Schetyna przybył dziś do Świdnicy po południu w ramach wizyty na Dolnym Śląsku. Po godz. 16:00 w tym mieście wystąpił również premier Polski Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił uwagę, że na jego wiecu pojawiło się dziesięć razy więcej ludzi, niż na spotkaniu z liderem PO.

– Platforma Obywatelska, partia pana Grzegorza Schetyny, jest jak chorągiewka na wietrze. Podobno jest tak, podobno jest inaczej, tak przedstawiają swoje racje. Najważniejsza w polityce jest wiarygodność, uczciwość, dotrzymanie słowa. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która dotrzymuje słowa

– mówił Morawiecki.

To jak różniła się frekwencja na obu wiecach najlepiej zobrazują zdjęcia…

fot.: arch.

fot.: arch.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl