Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który - jak zaznaczają jego twórcy z PiS - ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. W preambule projektu ustawy zapisano, że

"Pole Bitwy na Westerplatte ma szczególne znaczenie dla historii oraz pamięci zbiorowej Narodu Polskiego jako miejsce będące symbolem rozpoczęcia II wojny światowej ? największego konfliktu zbrojnego XX wieku".

Ustawę - jak podkreślono - przygotowano w celu realizacji interesu publicznego "polegającego na upowszechnianiu wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnieniu ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na terenie Westerplatte".

Według Dulkiewicz, która dzisiaj przebywała w Warszawie, mamy do czynienia ze zmianami w prawie wprowadzanymi "tylnymi drzwiami". "Tzw. krótka ścieżka legislacyjna, czyli projekty poselskie, właśnie służą temu, żeby nie przeprowadzać konsultacji i uzgodnień także z organami samorządu" - podkreśliła prezydent Gdańska.

"Dzisiaj Westerplatte to niestety trochę pole bitwy, szkoda, że w zbliżającą się 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej mamy kolejną odsłonę bitwy o Westerplatte. Pod płaszczykiem budowy nowego muzeum próbuje się przejąć tereny należące do miasta Gdańska"

- oświadczyła Dulkiewicz.

Dulkiewicz podkreśliła, że już ponad rok temu miasto Gdańsk zaproponowało, żeby zorganizować "godne, państwowe obchody 80. rocznicy wybuchu wojny". "Dzisiaj państwo polskie organizuje te obchody w Wieluniu, nie tam się rozpoczęła II wojna światowa" - powiedziała Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska zamieściła także swoisty apel w mediach społecznościowych. Wzywa w nim do "wysłuchania stanowiska gdańskiego ratusza" przez inicjatorów ustawy.

Wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz wywołało sporo emocjonalnych komentarzy. Internauci wskazywali na fakt, że Westerplatte jest dziedzictwem wszystkich Polaków, a nie jedynie mieszkańców Gdańska.


Projekt Ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" - jak informuje Sejm na swojej stronie internetowej - wprowadza rozwiązania, które mają usprawnić przygotowania i realizację inwestycji dotyczącej muzeum w celu "zachowania unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza"