Aplikacja "Latarnik wyborczy", która umożliwia porównanie deklaracji komitetów wyborczych z naszymi poglądami, wystartowała w czwartek. Narzędzie uwzględnia odpowiedzi sześciu komitetów; udziału w ankiecie odmówiła Koalicja Europejska.

Na swoim koncie na Twitterze "Latarnik wyborczy" zamieścił oficjalną odpowiedź w tej sprawie szefa sztabu Koalicji Europejskiej Marcina Kierwińskiego.

W piśmie wskazano, że Koalicja Europejska nie może wziąć udziału w ankiecie, ponieważ zaproponowana formuła "uniemożliwia udzielenie pełnej, precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi na wiele pytań".

Kształt odpowiedzi oparty na wyborze "Tak-Nie-Nie mam zdania" niestety zniekształca pełne stanowisko i tym samym może wprowadzać w błąd czytelników. Podchodząc odpowiedzialnie i starannie do postawionych w ankiecie pytań, uważamy, że w wielu wypadkach zaproponowana przez Państwa formuła odpowiedzi wymagałaby znaczących uogólnień, nie uwzględniając często szerokiego kontekstu poruszanych zagadnień

- napisał Kierwiński.

Zadeklarował jednocześnie chęć zaprezentowania poglądów Koalicji Europejskiej w innej formie.

"Ponieważ mamy świadomość, że zaproponowane przez Państwa tematy są niezwykle istotne dla społeczeństwa, jesteśmy otwarci na inną niż ankietowa formę prezentacji poglądów Koalicji Europejskiej. Stoimy na stanowisku, że warto byłoby rozwinąć wskazane przez Państwa zagadnienia podczas ewentualnej debaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego"

- czytamy.

Stanowisko KE ws. udziału w projekcie "Latarnik wyborczy" wydaje się nawet zrozumiałe. W sondażu IBRiS dla "Rz" przeprowadzonym w marcu badani mieli wybrać, które propozycje Zjednoczonej Prawicy przypadły im najbardziej do gustu. Można było wskazać więcej niż jedną propozycję, które określono "partyjnymi" - nie przypisując im nazwy PiS ani Zjednoczona Prawica.

Badani wybierali propozycje z nowej "piątki PiS": trzynastej emerytury (jednorazową wypłatę 1100 zł brutto dla wszystkich emerytów i rencistów), "500 plus" na każde dziecko, a nie jak dotychczas na każde drugie dziecko, zerowego podatku dochodowego dla obywateli poniżej 26. roku życia, odbudowy lokalnych połączeń autobusowych PKS oraz wyższego kosztu uzyskania przychodu, czyli niższego podatku dla osób aktywnych zawodowo.

Jaka jest różnica między PiS-em a Koalicją Europejską? Nawet TVN nie potrafi tego ukryć


Jaka jest różnica między PiS-em a Koalicją Europejską? Nawet TVN nie potrafi tego ukryć


Autorem "Latarnika wyborczego" jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która tworzy narzędzie przy okazji wszystkich wyborów powszechnych (parlamentarnych i prezydenckich) od 2005 r. Od tego czasu z narzędzia skorzystało 4,5 mln osób. Twórcy "Latarnika wyborczego" szacują, że przed majowymi eurowyborami z aplikacji skorzysta milion Polaków.

"Latarnik wyborczy" wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 24 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych, dla każdego stwierdzenia należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi: "zgadzam się", "nie zgadzam się", "nie mam zdania". Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami komitetów wyborczych i generuje wynik w postaci listy komitetów partyjnych uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika.

Co ważne, obok wyników ankiety, użytkownik może również zapoznać się z odpowiedziami wszystkich komitetów wyborczych na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nie komentarzami.