Polska będzie miała nowy gazoport

  

Rząd podjął decyzję o zapewnieniu Polsce drugiego terminalu gazu skroplonego LNG. Tym razem chodzi o obiekt do magazynowania i regazyfikacji zwany FSRU (floating storage and regasification unit), czyli pływający gazoport, na wzór tego, który od pięciu lat funkcjonuje w Kłajpedzie na Litwie. Obiekt ten zostanie zakupiony przez Polskę, nie będzie dzierżawiony, jak w wypadku litewskiego FSRU, i ma zaspokoić nasze rosnące zapotrzebowanie na gaz, które może przekroczyć możliwości rozbudowanego terminalu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.

Uruchomienie polskiego FSRU jest planowane do 2024 lub 2025 r. Będzie on się znajdował w Zatoce Gdańskiej, więc pozwoli na gazyfikację np. Podlasia i północno-wschodniej Polski. To funkcjonalne rozwiązanie, dające dużą elastyczność działania, bo jednostka może mieć charakter uzupełniający względem terminalu (w Świnoujściu) i może służyć rozwojowi bunkierki, czyli tankowania statków oraz reeksportu LNG w obrębie Morza Bałtyckiego. W realizacji tego celu ma pomóc dofinansowanie europejskie, ponieważ projekt będzie miał znaczenie wspólnotowe.

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts