Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof

/ arch. Muzeum Stutthof w Sztutowie

  

W 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Stutthof, na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Marszałek Sejmu w korespondencji skierowanej do uczestników obchodów rocznicowych przekonywał, że „zachowanie pamięci o miejscach kaźni, o ofiarach nazizmu jest naszym wspólnym obowiązkiem”.

Marek Kuchciński npisał, że obchody oswobodzenia KL Stutthof są wyrazem pamięci i hołdem złożonym tym, którzy nie przetrwali okrutnego czasu w obozie.

Z ich śmierci płynie przesłanie, by kolejne pokolenia wychowywane były w szacunku do drugiego człowieka, a także miłości do Ojczyzny.

KL Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym istniejącym na terenach dzisiejszej Polski. W wyniku rozstrzelania, katorżniczej pracy, ekstremalnych warunków bytowych, chorób i podczas ewakuacji obozu, życie straciło tu 65 tys. więźniów. Stutthof został oswobodzony 74 lata temu – 9 maja 1945 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwiedził Gdańsk po 74 latach. Sentymentalna podróż urodzonego w Gdańsku obywatela USA

Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarek i p. Arno Pirkau / gdansk.pl (fot. Grzegorz Mehring)

  

Po 74 latach odwiedził Gdańsk urodzony w tym mieście w czasie wojny Arno Pirkau. Mężczyzna mieszka teraz w USA. Jest to jego pierwsza wizyta w mieście nad Motławą, odkąd je opuścił w 1945 r.

Z gościem zza oceanu spotkał się w piątek zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk oraz kierownik gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego Grażyna Gorczyca.

Jak poinformowała Alicja Gajewska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku spotkanie to miało związek z prośbą Arno Pirkaua do urzędników o pomoc w odnalezieniu swoich dokumentów.

W archiwach miasta odnaleziono akt ślubu rodziców i akt urodzin Arno Pirkau. Oryginalne dokumenty sporządzone były języku niemieckim. W urzędzie przetłumaczono je na język polski. Poza kopiami akt Arno Pirkau otrzymał także na pamiątkę od władz miasta – obraz Zielonej Bramy

– dodała Gajewska.

Arno Pirkau urodził się w Gdańsku w 1942 r. Jego rodzina mieszkała przy ulicy "Za murami" 14 do roku 1945, kiedy to zmuszeni byli uciekać przed bombardowaniem. Obecnie mieszka na Florydzie (USA). Rodzice często opowiadali mu o Gdańsku i swojej miłości do miasta, w którym się wychowali. Dlatego spróbował dowiedzieć się czegoś więcej o swoich korzeniach. Wraz z córką zaplanował podróż do miasta swoich przodków.

Całe życie marzyłem o tej podróży i zobaczeniu miejsc, w których żyli moi najbliżsi. Teraz to marzenie się spełniło. Jestem wdzięczny za wszelką pomoc w dotarciu do dokumentów i miejsc związanych z moją rodziną. To dla mnie bardzo wzruszające chwile

 – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Arno Pirkau.

Do Gdańska przyjechał z córką Michelle Dambach. Zostaną w mieście kilka dni. W planach mają m.in. zwiedzanie bazyliki Mariackiej, w której Pirkau został ochrzczony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl