99. urodziny Jana Pawła II. Wadowice przygotowują się do świętowania

W 2020 r. będziemy obchodzić 100. urodziny Jana Pawła II / pixabay.com/CC0/jerycho1960

  

Ogólnopolskie spotkanie uczniów ze szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II, koncert orkiestr strażackich, a także widowisko muzyczne "Decalogue" to niektóre z wydarzeń, jakie odbędą się18 maja w Wadowicach z okazji 99. urodzin papieża – podali organizatorzy.

Młodzież ze szkół i placówek im. św. Jana Pawła II spotka się w Wadowicach już 19. raz. Kulminacją tego wydarzenia będzie msza św. w miejscowej bazylice Ofiarowania NMP. Odprawi ją kard. Stanisław Dziwisz. Szefowa działu promocji wadowickiego magistratu Małgorzata Targosz-Storch poinformowała, że po eucharystii na maszt na rynku wciągnięta zostanie uroczyście flaga papieska.

Będzie to symboliczne zapoczątkowanie przygotowań do przypadającej w 2020 r. setnych urodzin papieża Polaka

– powiedziała.

Uczestnicy zlotu spróbują na wadowickim rynku urodzinowego tortu. Wezmą też udział w biesiadzie wadowickiej, którą przygotowały członkinie kół gospodyń wiejskich. W Polsce jest ponad półtora tysiąca szkół i placówek wychowawczych, które noszą imię św. Jana Pawła II.

Rokrocznie w dniu urodzin papieża do Wadowic przyjeżdża ok. 700-800 uczniów reprezentujących te placówki

 – powiedziała Targosz-Storch.

Po południu na wadowickim rynku wystąpią połączone orkiestry strażackie. To także wieloletnia tradycja. Koncert nosi tytuł "Strażacy Janowi Pawłowi II w hołdzie". Największym wydarzeniem będzie widowisko muzyczne "Decalogue". Odbędzie się wieczorem 18 maja na wadowickim rynku.

Łączy ono nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia wszystkich kompozycji było dziesięć przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II

– poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które organizuje wydarzenie wraz z samorządem rodzinnego miasta Jana Pawła II.

Wystąpią m.in. Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner i Piotr Łukaszewski, o. Stan Fortuna, Józef Skrzek, Darek Malejonek, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, a także Orkiestra Filharmonii Śląskiej i Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

 

Jak dodała Maślona, projekt "Decalogue" powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem – Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera działania w zakresie pomocy humanitarnej, m.in. odbudowę domów w Syrii, budowę studni w Sudanie, jak również pomoc rodzinom w Libanie i Iraku.

 

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście spędził dzieciństwo i młodość. Po zdaniu matury, w 1938 r., wraz z ojcem wyjechał do Krakowa.

 

Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 r. Jako następca św. Piotra pielgrzymował do rodzinnego miasta trzykrotnie – w 1979, 1991 i w 1999 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morderstwo nastolatka w Kołobrzegu! Trwa pościg za nożownikiem

/ pixabay.com

  

Ciało chłopaka znaleziono o poranku na klatce jednego z budynków mieszkalnych w Kołobrzegu - nieoficjalnie podaje rmf24. Dodaje, że 16-latek miał rany kłute m.in. w okolicy brzucha.

Trwa pościg za napastnikiem. Na miejscu zdarzenia pracuje policja i prokuratura.

Do sprawy wrócimy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, polsatnews.pl, rmf24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl