Kosmopolityzm z kompleksami

  

Tak jak należało sądzić, wybór Leszka Jażdżewskiego na przedmówcę Donalda Tuska nie był przypadkiem. Z całą pewnością – nie w sensie ideologicznym. A jego mowa nie była wstępem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Raczej zapowiedzią, że idzie nowe, choć o dość dobrze znanych już rysach.

Niezależna.pl przypomniała kilka wiekopomnych tez pana Jażdżewskiego, dobrze korespondujących ze słynnym Tuskowym „polskość to nienormalność”. Zdaniem naczelnego „Liberté!” „Polska jest wielkim genetycznym i kulturowym obciążeniem”. Zawsze szanowałem liberalizm w duchu Benjamina Constanta i Alexisa de Tocqueville’a. Ale to, co się w Polsce sprzedaje pod tym mianem, jest kosmopolityzmem z kompleksami, wykorzenieniem ubranym w inteligenckie slogany. Czy modernizatorzy nie wpadną na to, że można mówić o polskości, nie obrażając jej? 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts