Do USA bez wizy? Jeszcze nigdy nie było tak blisko. Polski rząd kontynuuje rozmowy

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

"Nigdy nie było tak niskiego procenta odmów dla Polaków do uzyskania wizy amerykańskiej jak teraz. W kolejnych miesiącach strona polska będzie zatem kontynuować rozmowy ze stroną amerykańską ws. wstąpienia Polski do strefy bezwizowej" - powiedziała dziś rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Kopcińska była pytana w TVP Info o sprawę zniesienia wiz do USA dla Polaków w związku z rozpoczętą w kwietniu przez ambasadę USA w Polsce kampanią #VisaWaiverDlaPolski!

"Faktycznie, cały czas trwa dialog między Polską a Stanami Zjednoczonymi i cieszy nas zaangażowanie zarówno prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa jak i pani ambasador USA Georgette Mosbacher w to, żeby Polska w końcu do tego programu ruchu bezwizowego dołączyła"

- powiedziała Kopcińska.

Jak zaznaczyła, aby tak się stało, Polska musi spełnić pewne kryteria.

"Liczba odmów w ostatnim czasie spadła z tego co pamiętam do 3,95 proc., a aby wejść w ten program ta granica musi spaść poniżej 3 proc. odmów, zatem jesteśmy bardzo blisko. Nigdy nie było tak rekordowo niskiego procenta odmów do uzyskania wizy i w tej chwili, w kolejnych miesiącach strona polska kontynuuje rozmowy ze stroną amerykańską już co do dalszego formalnego procedowania co do wstąpienia Polski do strefy bezwizowej"

- dodała rzeczniczka rządu.

W kwietniu ambasada amerykańska w Polsce rozpoczęła kampanią #VisaWaiverDlaPolski!

"Do końca września mamy czas, aby obniżyć procent odmów wizowych a tym samym, aby Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Ale potrzebujemy pomocy Polaków - zróbmy to razem!"

- apelowała na Twitterze ambasada USA. Celem kampanii jest zachęcanie Polaków do aplikowania o wizę i jednocześnie przybliżenie warunków, które muszą zostać spełnione, aby wizę otrzymać. W ten sposób - przekonuje ambasada - Polacy mogą przyczynić się do tego, aby Polska został objęta programem Visa Waiver, czyli programem ruchu bezwizowego.

Ambasada przygotowała krótki film, który również opublikowała na Twitterze. Przekonuje w nim, że "zwiększenie liczby wniosków o wizę od kandydatów spełniających wymogi jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu, czyli do zakwalifikowania Polski do programu ruchu bezwizowego".

"Dlatego zachęcamy Polaków, którzy rozważają ubieganie się o wizę lub odnowienie wizy do złożenia wniosku przed końcem września. Im więcej kandydatów spełniających wymogi wystąpi o wizę lub odnowienie wizy, tym większa szansa, że wspólnie osiągniemy cel i wskaźnik odmów wizowych spadnie poniżej 3 procent"

- podkreślono w filmie.

Ambasada przypomina, że dołączenie Polski do tego programu, który jest priorytetem dla ambasador Georgette Mosbacher, będzie możliwe, jeśli m.in. wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych liczony od października do września spadnie poniżej 3 procent. W ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł nieco poniżej 4 procent, czyli najmniej w historii.

Jak podkreślono w filmie, liczba kandydatów spełniających wszystkie wymogi, aby otrzymać wizę jest coraz większa.

"W ubiegłym roku 96 procent osób starających się otrzymało zgodę na wyjazd"

- dowiadujemy się z wideo opublikowanego przez ambasadę USA. Przypomniano w nim, że głównym aspektem wpływającymi na decyzję o przyznaniu wizy są "więzy z Polską", czyli m.in. stała praca w Polsce, rozpoczęte studia, rodzina.

"Wskaźnik odmów wizowych obliczany jest od października od września, to znaczy, że zostało nam jeszcze trochę czasu do września, by obniżyć go w tym roku"

- przekonuje ambasada USA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł pierwszy niemiecki kosmonauta

zdjęcie ilustracyjne / Bundesarchiv, Bild 183-T0709-148 / Peter Koard / CC-BY-SA

  

W wieku 82 lat zmarł pierwszy niemiecki kosmonauta Sigmund Jaehn - poinformowała dziś wieczorem Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR).

Według DLR Jaehn zmarł w sobotę w swoim domu w Strausbergu w Brandenburgii.

Jaehn był pierwszym niemieckim uczestnikiem wyprawy kosmicznej. Wraz z sowieckim kosmonautą Walerijem Bykowskim Jaehn poleciał na pokładzie statku Sojuz 31 na stację orbitalną Salut 6 26 sierpnia 1978 roku. Kosmonauci spędzili tam siedem dni i 20 godzin - przypomina Deutsche Welle. Na Ziemię powrócili Sojuzem 29.

Jaehn był trzecim cudzoziemcem na statkach Sojuz. Wcześniej w tym samym roku w kosmos polecieli Vladimir Remek z Czechosłowacji i Polak Mirosław Hermaszewski.

- Wraz ze śmiercią Sigmunda Jaehna straciliśmy uznanego kosmonautę, uczonego i inżyniera

 - oświadczyła szefowa Niemieckiej Agencji Kosmicznej Pascale Ehrenfreund.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl