Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Sejmowa komisja w Nowym Sączu. Było o czystym powietrzu

Wdrażanie programu rządowego Czyste Powietrze oraz innych programów, które mają pomóc w oczyszczaniu powietrza w miastach średniej wielkości, było głównym tematem wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, które odbyło się dziś w Nowym Sączu.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Posiedzenie komisji, które odbyło się w nowosądeckim ratuszu, było poprzedzone wizytacją w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

Prowadząca posiedzenie posłanka Anna Paluch (PiS) zwróciła uwagę, że korzystanie z ciepła sieciowego może w szybki sposób przyczynić się do likwidacji zanieczyszczeń powietrza w miastach średniej, takich jak liczący niespełna 100 tys. mieszkańców Nowy Sącz.

„W miastach wielkości Nowego Sącza bardziej istotne jest to, żeby doprowadzić do większego korzystania mieszkańców z ciepła sieciowego, bo Polska jest czwartym w Europie krajem pod względem długości sieci ciepłowniczej. Tę sieć trzeba wykorzystać, podłączając ją do ekologicznych źródeł energii”

– przekonywała Paluch.

Nowosądeckie Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej korzysta z programu infrastruktura i środowisko, który dotyczy budowy kotłowni na biomasę. Do 2020 roku dzięki środkom z tego programu ma tu powstać kotłownia na biomasę o mocy cieplnej 7 MW.

„Rozmawialiśmy o projektach, które mają zmodernizować nowosądeckie przedsiębiorstwo cieplne tak, aby mogło ono lepiej wypełniać swoje zadania. Dyskutowaliśmy także na temat programów rządowych, które są poświęcone ochronie powietrza. To są programy komplementarne, bo program Czyste Powietrze, który jest skierowany do indywidualnych właścicieli budynków jednorodzinnych, ma umożliwić wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, a także termomodernizację budynków oraz instalacji odnawialnych źródeł energii”

– mówiła wiceprzewodnicząca komisji Anna Paluch.

W posiedzeniu komisji uczestniczył m.in. wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, Marek Surmacz - zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Michalski.

Nowy Sącz z uwagi na swoje położenie w kotlinie górskiej szczególnie boryka się z zanieczyszczeniem powietrza, podobnie jak inne miejscowości na terenie południowej Małopolski.

Na jutro zaplanowano kolejne posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w siedzibie dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem. Ma ono dotyczyć pilotażowego programu ochrony powietrza dla uzdrowiska Rabka-Zdrój.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#czyste powietrze #Nowy Sącz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo