Wiceszef MSZ ma pytanie do Konfederacji. „Gdzie widzicie zagrożenie?”

Szymon Szynkowski vel Sęk / fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

  

Wiceminister spraw zagranicznych, kandydat do Parlamentu Europejskiego Szymon Szynkowski vel Sęk gościł w Telewizji Republika. W rozmowie z redaktorem Piotrem Goćkiem odniósł się do wątpliwości, jakie wobec ustawy 447 ma Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów. Ustawa wywołuje ogromne emocje, a prym w jej krytykowaniu wiodą skrajnie prawicowe środowiska, na czele z Konfederacją. Wielu komentatorów życia politycznego uważa jednak, że nie ma się czego obawiać.

Tymczasem ugrupowanie, które swoim nazwiskiem firmują m.in. Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun i Piotr Liroy Marzec, regularnie krytykuje rząd Prawa i Sprawiedliwości za działania w sprawie ustawy 447. Dlatego dziś wątpliwości starał się wyjaśnić Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Trzeba powiedzieć na czym polega ustawa 447. To nie jest jakiś akt, który nas zaskoczył. Administracja amerykańska od lat mówi o tym, że uważa, że w wielu krajach, nie tylko w Polsce, kwestia restytucji mienia powinna być uregulowana w sposób taki, żeby wchodzić naprzeciw oczekiwaniom ofiar Holokaustu i ich potomków. Tutaj stanowisko Polski zawsze było bardzo jasne i stanowisko wielu krajów, bo wiele krajów ma taką konstrukcję prawną, że mienie bezspadkowe przechodzi właśnie na skarb państwa, że ta kwestia jest zamknięta i nie ma tutaj w ogóle możliwości żadnej zmiany. Administracja amerykańska jest oczywiście pod presją części środków i musi coś w tej sprawie robić"

- stwierdził wiceminister spraw zagranicznych w Telewizji Republika.

Szynkowski vel Sęk zwrócił się do przedstawicieli Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy i zapytał - gdzie widzicie zagrożenie? Wskazał też jasne stanowisko polskiego rządu.

"Ustawa innego państwa mówiąca, że mają być sporządzane raporty, ma mieć teraz wpływ na to co się dzieje w Polsce i ma coś wymuszać na polskim porządku prawnym. To jest absurdalna konstrukcja. Chciałem zapytać przedstawicieli Konfederacji, czy tych, którzy widzą w tym zagrożenie, gdzie konkretnie w sensie prawnym jest to zagrożenie, bo to, że administracja amerykańska o tym od lat mówi to my wiemy, próbuje na nas wywrzeć presję, tylko my na to odpowiadamy "nie" i koniec"

- skwitował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl