Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej: ruszają przesłuchania

/ Jacek Karczmarz [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Koncert dziewięciu chórów z Polski i Białorusi zainaugurował przesłuchania konkursowe uczestników Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (Podlaskie). Przez trzy dni wystąpi tam 30 chórów z kraju i zagranicy. Laureatów poznamy w sobotę.

Przesłuchania konkursowe odbywają się w hajnowskim soborze św. Trójcy. W sumie weźmie w nich udział 30 chórów m.in. z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Finlandii, Macedonii Północnej, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii czy Ukrainy.

Pierwszego dnia największą grupę stanowiły tradycyjnie chóry parafialne, w tym młodzieżowe z województwa podlaskiego, m.in. z Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Specyfiką festiwalu jest właśnie to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych.

Uczestnicy oceniani są w kilku kategoriach, m.in. chórów parafialnych wiejskich i miejskich oraz akademickich. Najlepsi zaśpiewają na dwóch sobotnich koncertach galowych: pierwszy odbędzie się w hajnowskim soborze, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

Festiwalowi towarzyszą prezentacje chórów poza Hajnówką, np. w Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Bielsku Podlaskim, Kleszczelach, Michałowie i Gródku. Przygotowano też kilka wystaw do obejrzenia w Hajnówce, w tym ekspozycję płyt winylowych dzieł najbardziej znanych kompozytorów muzyki cerkiewnej czy wystawę fotograficzną przydrożnych, podlaskich krzyży i kapliczek.

Kilka lat temu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, zostały wyróżnione medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny" za zasługi dla prawosławia i działalność na rzecz ekumenizmu.

Festiwal ma również na koncie tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.

W maju to nie jedyna w Podlaskiem taka impreza. W przyszłym tygodniu w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019". Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od 16 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.

Tam w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział 27 chórów z jedenastu krajów, m.in. z Ghany.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Poseł Długi nie wystartuje w wyborach do Sejmu

Grzegorz Długi / By Poloroko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65206730

  

Wiceszef klubu Kukiz'15 Grzegorz Długi poinformował dziś, że nie wystartuje w najbliższych wyborach do Sejmu. Zapewnił jednocześnie, że nie rozstaje się z ruchem Kukiz'15 i będzie go nadal wspierał.

Długi podkreślił, że "nie zrezygnował z udziału w wyborach", a raczej "nie zgłosił chęci kandydowania do Sejmu". Zastrzegł, że decyzji tej nie podjął w ostatnich dniach. "Już od roku było wiadomo, że nie będę się starł o reelekcję" - mówił.

W jego ocenie, w obecnej kadencji Sejmu, ugrupowanie Kukiz'15 nie miało realnego wpływu na politykę. Uznał, że w tym układzie, realizacja jego mandatu poselskiego była "nieefektywna". Przypomniał, że obecnie jest posłem społecznym i pracuje.

"Nie jestem +przyspawany+ do Sejmu. Często politykami zostają ludzie, bo nie potrafią robić nic innego. Ja jestem adwokatem i zamierzam nim być"

– podkreślił poseł.

Długi zapewnił jednocześnie, że nie odchodzi z ruchu Kukiz'15 i będzie go nadal wspierał. Wyraził nadzieję, że jego przedstawiciele jego ugrupowania wejdą do Sejmu i będą mogli pełnić rolę "języczka u wagi" w polityce.

Długi został wybrany na posła w 2015 r. Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019. Nie uzyskał mandatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl