Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej: ruszają przesłuchania

/ Jacek Karczmarz [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Koncert dziewięciu chórów z Polski i Białorusi zainaugurował przesłuchania konkursowe uczestników Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (Podlaskie). Przez trzy dni wystąpi tam 30 chórów z kraju i zagranicy. Laureatów poznamy w sobotę.

Przesłuchania konkursowe odbywają się w hajnowskim soborze św. Trójcy. W sumie weźmie w nich udział 30 chórów m.in. z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Finlandii, Macedonii Północnej, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii czy Ukrainy.

Pierwszego dnia największą grupę stanowiły tradycyjnie chóry parafialne, w tym młodzieżowe z województwa podlaskiego, m.in. z Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Specyfiką festiwalu jest właśnie to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych.

Uczestnicy oceniani są w kilku kategoriach, m.in. chórów parafialnych wiejskich i miejskich oraz akademickich. Najlepsi zaśpiewają na dwóch sobotnich koncertach galowych: pierwszy odbędzie się w hajnowskim soborze, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

Festiwalowi towarzyszą prezentacje chórów poza Hajnówką, np. w Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Bielsku Podlaskim, Kleszczelach, Michałowie i Gródku. Przygotowano też kilka wystaw do obejrzenia w Hajnówce, w tym ekspozycję płyt winylowych dzieł najbardziej znanych kompozytorów muzyki cerkiewnej czy wystawę fotograficzną przydrożnych, podlaskich krzyży i kapliczek.

Kilka lat temu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, zostały wyróżnione medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny" za zasługi dla prawosławia i działalność na rzecz ekumenizmu.

Festiwal ma również na koncie tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.

W maju to nie jedyna w Podlaskiem taka impreza. W przyszłym tygodniu w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019". Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od 16 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.

Tam w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział 27 chórów z jedenastu krajów, m.in. z Ghany.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Szczęśliwy finał poszukiwań

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Dzięki szybkiemu zawiadomieniu o zaginięciu osoby, jeszcze tego samego dnia służby pracujące w terenie odnalazły zaginionego.

Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód zostali powiadomieni przez mieszkankę Tarnowa, o zaginięciu jej 36-letniego syna. Z przekazanej przez kobietę informacji wynikało, że po rodzinnej kłótni syn opuścił mieszkanie, a pozostawiony w domu list wskazywał, że jest w kiepskiej kondycji psychicznej i może dojść do najgorszego.

Z zawiadomienia kobiety wynikało, że mężczyzna wyszedł z domu w poniedziałek około godziny 21.00 i od tej pory nie dał znaku życia. Istniało przypuszczenie, że może się udać pociągiem w nieznanym nikomu kierunku.
Po przyjęciu zgłoszenia policjanci rozpoczęli natychmiast poszukiwania
, sprawdzając m.in. teren tarnowskiego dworca, gdzie okazywali zdjęcie zaginionego pracownikom Polskich Kolei Państwowych.

Okazało się, że było to dobre posunięcie, bo kilka godzin później jeden z pracowników ochrony dworca zauważył na peronie mężczyznę, do złudzenia przypominającego osobę ze zdjęcia. Dzielnicowi z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum potwierdzili, że jest to zaginiony 36-latek, o czym powiadomili zdenerwowaną matkę.

Tym razem pomoc przyszła na czas i miejmy nadzieję, że nieporozumienia zostaną szybko wyjaśnione.

"Pamiętajmy, kiedy istnieje zagrożenia życia lub zdrowia osoby, nie wahajmy się i czym prędzej zgłośmy ten fakt na policję. W takich przypadkach czas ma wielkie znaczenie" - przypomina policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl