Rzecznik rządu nie zostawia cienia wątpliwości. „Polskiego Kościoła będziemy bronić”

Joanna Kopcińska / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

- Atakowany jest polski Kościół, którego bronimy i bronić będziemy – zaznaczyła dziś Joanna Kopcińska. Rzecznik rządu doniosła się do sprawy plakatów Matki Bożej z tęczową aureolą.

W poniedziałek policja zatrzymała 51-letnią kobietę, Elżbietę Podleśną, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku (woj. mazowieckie) pod koniec kwietnia.

Sprawa dotyczy rozlepienia w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika, m.in. na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach, plakatów oraz nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy.
Szef MSWiA Joachim Brudziński podał dziś szczegóły sprawy.

Ksiądz dokonał zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa. Policja wszczyna postępowanie, z zabezpieczonego monitoringu udaje się zidentyfikować jedna z nich. Policja poprosiłaby ta panią znacznie wcześniej o wyjaśnienia, lecz ona przebywała za granicą. Gdy wróciła do kraju, funkcjonariusze zapukali o 7 rano i dokonali zatrzymania celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego”

– tłumaczył.

"Zawsze wtedy, gdy jest złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, policja i służby muszą wykonywać swoje czynności" – powiedziała w Polsat News rzecznik rządu. Wskazała też, że o tym, czy w tej sprawie doszło do złamania prawa zadecyduje sąd.

Według Kopcińskiej, policja zawsze reagowała tak samo, gdy w przeszłości obrażane były uczucia religijne, bez względu na to, o jakie wyznanie chodziło. Podkreśliła też konieczność wyjaśnienia każdego tego typu incydentu.

"Szanujmy się wzajemnie. Tutaj uczucia religijne katolików, których w Polsce jest zdecydowana większość, zostały urażone. Zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W 2015 roku, wtedy kiedy wieprzowina znalazła się w meczecie, to były lata rządów Platformy Obywatelskiej. Policja podjęła podobne czynności i wtedy nie było tak głośno i nie było larum, a tu atakowany jest polski Kościół, którego bronimy i bronić będziemy. Nie uprawiamy polityki w miejscach do tego niedozwolonych"

- oświadczyła rzeczniczka rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemiecka prasa przestrzega przed Putinem. „Sieje niezgodę czy wręcz pogardę dla Polaków”

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

"Próby przepisywania historii przez Putina są wyzwaniem nie tylko dla historyków. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ sieje niezgodę czy wręcz pogardę dla Polaków, Ukraińców, (członków) narodów bałtyckich, których Kreml chce napiętnować jako współpracowników Hitlera" - ocenia niemiecki dziennik "Tagesspiegel", odwołując się do niedawnych rosyjskich ataków słownych na Polskę.

Zdaniem dziennika Putin działa wbrew powiedzeniu, że "tajemnicą pojednania jest pamięć".

"Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz. Pomagała także w wyzwoleniu Europy i Niemiec od nazistów. Nikt nie powinien odmawiać jej uznania. Jednak na początku wojny Stalin był wspólnikiem Hitlera"

- konstatuje berlińska gazeta, zastrzegając jednocześnie, że Niemcy nie są predestynowani do pouczania innych ze względu na własną winę.

Dlatego - zdaniem "Tagesspiegla" - dobrze się stało, że prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier nie nawiązał w swoim czwartkowym przemówieniu do sporu między Rosją a Polską.

"Nie oznacza to, że kłamstwa Putina na temat historii mają pozostać bez odpowiedzi. Ale to raczej inni powinni zgłaszać sprzeciw"

- konkluduje dziennik.

Przemawiając wczoraj w Jerozolimie, prezydent Steinmeier przypomniał m.in., że "przemysłowy, masowy mord na sześciu milionach Żydów, największa zbrodnia ludzkości została popełniona" przez jego rodaków, a wojna, która kosztowała życie ponad 50 mln ludzi, wyszła z jego kraju.

"75 lat po wyzwoleniu Auschwitz stoję przed wami jako niemiecki prezydent obarczony ogromną historyczną winą"

- oświadczył.

[polecam:https://niezalezna.pl/307459-prezydent-niemiec-o-cudzie-pojednania-niemiecka-odpowiedzialnosc-za-holokaust-nie-przemija]

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zostały zorganizowane w Jerozolimie przez Fundację Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Wydarzenie współfinansował związany z Kremlem oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor.

Na forum przybyło ponad 40 szefów państw i rządów z całego świata. Nieobecny był prezydent RP Andrzej Duda, któremu odmówiono możliwości zabrania głosu, oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który również zrezygnował z udziału w Forum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts