Zainaugurowano akcję sadzenia słoneczników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Z ogólnopolską akcją „Siejemy słońce” ruszyli ekolodzy z fundacji Arka. Zdaniem jej prezesa Wojciecha Owczarza, promuje ona proste działania ekologiczne skupione na pomocy pszczołom i ptakom. Uczniowie sieją słoneczniki, którymi się będą opiekowali.

Akcja promuje proste działania ekologiczne, w szczególności skupione na pomocy pszczołom i ptakom. Promujemy też zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję 

– powiedział Wojciech Owczarz.

Jak dodał, założenie własnego ogrodu i doglądanie go to doskonały pretekst do rozmów o tym, czym się żywimy, do czego służy nam jedzenie, czym jest wszechobecna konsumpcja, co to jest rolnictwo przemysłowe i w jaki sposób niszczy środowisko naturalne poprzez ograniczanie bioróżnorodności.

Własnoręczne wysianie warzyw, posadzenie drzew i krzewów owocowych pokazuje dzieciom, że pokarm to nie tylko sterylnie zapakowane, krzyczące sztucznymi barwami produkty w supermarketach, ale część świata przyrody, którą możemy wykorzystywać z poszanowaniem jej zasad. Własny ogród owocowo-warzywny może stać się oazą, ale także pracownią naukową w plenerze 

– powiedział Owczarz.

Podkreślił, że akcją „Siejemy słońce” ekolodzy zwracają uwagę na przydomowe ogródki, które powinny stać się bardziej ekologiczne.

Teraz jest moda na "zielone pustynie", starannie przycięte trawniki, jakieś iglaki. Nie jest to przestrzeń przyjazna dla zwierząt, tak ważnych dla nas, jak choćby ptaki. Ogród przyjazny dla nich oznacza mniej owadów, które powodują, że drzewa chorują. W ogrodach należy tworzyć takie enklawy przyjazne dla ptaków czy zapylaczy. To dla nas dobre 

– wyjaśnił.

Ekolog podkreślił, że ogródki, które młodzież założy, podczas wakacji powinny mieć wyznaczonych opiekunów.

Podczas inauguracji akcji we wtorek na bielskim Starym Rynku ekolodzy sadzili z dziećmi z jednej z bielskich szkół podstawowych wyhodowane sadzonki słonecznika do doniczek z recyklingu. Przechodniom rozdawali koperty z nasionami tych kwiatów. „Głównym motywem naszej akcji jest słonecznik – najbardziej słoneczny z naszych kwiatów. To symbol działań ekologicznych. Wiele organizacji ma go w swoim logo. Gdy kwitnie, jest przyjazny dla owadów zapylających. Gdy dojrzewa, daje pożywienie ptakom; pozwala im też na odpoczynek. To jeden z najbardziej radosnych kwiatów” – powiedział prezes Owczarz.

Cały program zostanie podsumowany we wrześniu podczas Święta Słonecznika. W szkołach, które wezmą w nim udział, odbędą się wówczas m.in. barwne pochody, happeningi i wystawy zdjęć.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nie milkną echa po skandalicznej wypowiedzi Hartmana. „Powinien stracić miejsce pracy!”

"Studio Prasowe" / screenshot/ Telewizja Republika

  

W programie Adriana Stankowskiego, emitowanym na antenie Polskiego Radia 24 i Telewizji Republika, dyskutowano m.in. na temat niedawnej wypowiedzi Jana Hartmana, który stwierdził, że "w 1920 roku to Polska napadła na Rosję". - Człowiek, który głosi tego typu tezy powinien być otoczony powszechnym ostracyzmem i powinien stracić miejsce pracy, w którym w tej chwili pracuje - mówił Jacek Łęski w "Studiu Prasowym".

Profesor Jan Hartman, znany lewicowy ideolog, słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi, w Święto Wojska Polskiego, postanowił być pierwszoplanową postacią w mediach społecznościowych. Naukowiec stwierdził, że... w 1920 roku to Polska napadła na Rosję. Ten temat najbardziej rozgrzewał emocje w dzisiejszym programie "Studio Prasowe".

[polecam:https://niezalezna.pl/283849-kolejna-prowokacja-skandaliczny-wpis-hartmana-zasugerowal-ze-polacy-napadli-na-rosje]

"Jan Hartman jest, jeśli się nie mylę, kierownikiem katedry etyki w Uniwersytecie Jagiellońskim jednej z największych i najbardziej szacownych instytucji polskiej nauki i człowiek, który ma tego rodzaju funkcję, który publicznie występuje, który publicznie jest na tych salonach opozycyjnych fetowany – on wygłasza tezę bolszewicką, sto lat po bitwie warszawskiej"

- podkreślił Jacek Łęski.

"To nie jest kuriozum, tylko to świadczy o jakiejś patologii polskiego życia publicznego. Człowiek, który głosi tego typu tezy powinien być otoczony powszechnym ostracyzmem i powinien stracić miejsce pracy, w którym w tej chwili pracuje. Tak uważam"

- dodał dziennikarz TVP.Info.

Łęski dodał, że jego zdaniem powinno się eliminować z życia publicznego ludzi, którzy propagują ideologię nazistowską i faszystowską. – Mamy to w polskim prawie – mówił.

"Przez to, że taki Hartman potrafi takie rzeczy publicznie opowiadać i się na to nie reaguje, to potem tego typu rzeczy [o tym, że to Polacy zaatakowali Rosję – red.] są powtarzane przez ludzi, którzy nie znają historii"

- wskazał dziennikarz, dodając, że w taki właśnie sposób szerzy się bolszewicka propaganda. - Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego powinien w trybie dyscyplinarnym zająć się ta sprawą - ocenił Łęski.


Skandaliczna wypowiedź ws. polskiej napaści na Rosję, nie jest pierwszą wypowiedzią Hartmana, która budzi ogromne kontrowersje. W przeszłości "zasłynął" on m.in. stwierdzeniem, że należy rozważyć dyskusję o legalizacji związków kazirodczych, szerokim echem odbiły się też jego wypowiedzi o "zdradzie Żydów". A w ostatnim czasie? Prof. Hartman stanął w obronie dziennikarza Kamila Durczoka, który pod wpływem alkoholu (2,6 promila) spowodował kolizję na autostradzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl