W co gra opozycja? "Celem - przyciągnąć elektorat libertyński". Nowa partia? Schetyna unika komentarza

Grzegorz Schetyna i Donald Tusk / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- [Schetyna i Tusk] prowadzą grę, która ma z jednej strony podzielić Polaków, a z drugiej strony - przyciągnąć libertyński elektorat, niestety, obrażając przy tym znakomitą większość społeczeństwa polskiego - powiedziała w rozmowie z naszą reporterką Cyntią Harasim Izabela Kloc, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Niedawno w mediach pojawiły się spekulacje, że miałaby być tworzona nowa partia polityczna, przygotowana na powrót Donalda Tuska. Grzegorz Schetyna nie skomentował jednak tych informacji.

Od kilku dni jednym z najgłośniejszych tematów medialnych jest uderzające w Kościół wystąpienie Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego "Liberte!", które poprzedziło wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. Portal tvp.info podaje, że Leszek Jażdżewski był jedną z niewielu osób, która dokładnie znała szczegóły ubiegłopiątkowego wydarzenia. Portal przywołuje także krążącą w przestrzeni politycznej plotkę o przygotowywaniu dla byłego premiera nowej partii politycznej. Chodzić ma stowarzyszenie Wspólny Plan, na którego czele stanął Leszek Jażdżewski, a w którego władzach znalazły się osoby odpowiedzialne za przygotowanie wydarzenia w Auditorium Maximum.

Dziś Grzegorz Schetyna, poproszony o komentarz do tych doniesień przez naszą reporterkę, unikał odpowiedzi.

Do medialnych spekulacji odniosła się posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Izabela Kloc.

- (....) To, co wydarzyło się na UW wskazuje, że wytworzyłą się sytuacja, która ma przyciągnąć do Tuska w tym momencie elektorat libertyński, który może spowodować, że Tusk stanie na czele jakiegoś nowego ruchu. (...) Tusk przede wszystkim ma na celu osiągnięcie władzy, on bez władzy nie potrafi funkcjonować, a władza to struktury, rozgałęzione wpływy i koneksje. Być może Tusk do tego zmierza, czekając na przegrane wybory Koalicji Europejskiej. Myślę, że to, co dzisiaj pokazuje KE nie napawa ich działaczy optymizmem

- mówi Izabela Kloc w rozmowie z Cyntią Harasim.

Posłanka przyznała, że obecnie Schetyna i Tusk prowadzą "jakąś grę", która  "ma z jednej strony podzielić Polaków, a z drugiej - przyciągnąć libertyński elektorat, niestety, obrażając przy tym znakomitą większość społeczeństwa polskiego. To się nie godzi, aby Tusk, jako szef Rady Europejskiej uczestniczył w tak poniżających Polaków spektaklach"

- dodała.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remis w wyborach? W Izraelu trudno wskazać zwycięzcę

zdjęcie ilustracyjne / PublicDomainPictures; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z sondaży exit poll wynika, że partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu nie zdobyła większości w dzisiejszych wyborach parlamentarnych. Przyszłość szefa rządu stanęła pod znakiem zapytania - podała agencja Reutera. Jednak jak się okazuje, rezultaty exit poll zbyt wyrównane, by jednoznacznie można było już teraz ogłosić zwycięzcę.

Narodowo-liberalna partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu i szeroka koalicja Niebiesko-Białych pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego Benny'ego Gantza uzyskały w dzisiejszych wyborach parlamentarnych porównywalną liczbę głosów - wynika z sondaży exit poll.

Z sondażu exit poll zrealizowanego dla izraelskiej telewizji wynika, że koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie.

Oznacza to, że minie wiele dni lub nawet tygodni, zanim wyłoniony zostanie kandydat na premiera.

- zauważa Reuters.


Trzy sondaże exit poll pokazują zbliżone prognozy dotyczące wyniku wyborów parlamentarnych w Izraelu.

Według badań dla telewizji Channel 12 i Channel 13 News zwycięża blok Niebiesko-Białych, a z sondażu dla Kan Public Broadcaster wynika, że Likud i Niebiesko-Biali mają po 32 mandaty.

W sondażu dla Channel 12 koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie; w badaniu zaś dla Channel 13 News Likud wywalczył 31 miejsc, a Niebiesko-Biali 33 mandaty - podał dziennik "Haarec".

Jak pisze Associated Press, wszystko wskazuje na to, że ani blok Niebiesko-Białych ani Likud nie będą w stanie stworzyć rządu, nie wchodząc w koalicję z partią Nasz Dom Izrael (Israel Beiteinu) Awigdora Liebermana. Według sondaży exit poll ugrupowanie Liebermana ma szanse na 8-10 miejsc w Knesecie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl