W co gra opozycja? "Celem - przyciągnąć elektorat libertyński". Nowa partia? Schetyna unika komentarza

Grzegorz Schetyna i Donald Tusk / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- [Schetyna i Tusk] prowadzą grę, która ma z jednej strony podzielić Polaków, a z drugiej strony - przyciągnąć libertyński elektorat, niestety, obrażając przy tym znakomitą większość społeczeństwa polskiego - powiedziała w rozmowie z naszą reporterką Cyntią Harasim Izabela Kloc, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Niedawno w mediach pojawiły się spekulacje, że miałaby być tworzona nowa partia polityczna, przygotowana na powrót Donalda Tuska. Grzegorz Schetyna nie skomentował jednak tych informacji.

Od kilku dni jednym z najgłośniejszych tematów medialnych jest uderzające w Kościół wystąpienie Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego "Liberte!", które poprzedziło wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. Portal tvp.info podaje, że Leszek Jażdżewski był jedną z niewielu osób, która dokładnie znała szczegóły ubiegłopiątkowego wydarzenia. Portal przywołuje także krążącą w przestrzeni politycznej plotkę o przygotowywaniu dla byłego premiera nowej partii politycznej. Chodzić ma stowarzyszenie Wspólny Plan, na którego czele stanął Leszek Jażdżewski, a w którego władzach znalazły się osoby odpowiedzialne za przygotowanie wydarzenia w Auditorium Maximum.

Dziś Grzegorz Schetyna, poproszony o komentarz do tych doniesień przez naszą reporterkę, unikał odpowiedzi.

Do medialnych spekulacji odniosła się posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Izabela Kloc.

- (....) To, co wydarzyło się na UW wskazuje, że wytworzyłą się sytuacja, która ma przyciągnąć do Tuska w tym momencie elektorat libertyński, który może spowodować, że Tusk stanie na czele jakiegoś nowego ruchu. (...) Tusk przede wszystkim ma na celu osiągnięcie władzy, on bez władzy nie potrafi funkcjonować, a władza to struktury, rozgałęzione wpływy i koneksje. Być może Tusk do tego zmierza, czekając na przegrane wybory Koalicji Europejskiej. Myślę, że to, co dzisiaj pokazuje KE nie napawa ich działaczy optymizmem

- mówi Izabela Kloc w rozmowie z Cyntią Harasim.

Posłanka przyznała, że obecnie Schetyna i Tusk prowadzą "jakąś grę", która  "ma z jednej strony podzielić Polaków, a z drugiej - przyciągnąć libertyński elektorat, niestety, obrażając przy tym znakomitą większość społeczeństwa polskiego. To się nie godzi, aby Tusk, jako szef Rady Europejskiej uczestniczył w tak poniżających Polaków spektaklach"

- dodała.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

FBI ostrzega: Rosja może ingerować w wybory prezydenckie w USA

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

"Rosja wciąż ma zamiar ingerować w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku" - oświadczył dziś dyrektor FBI Christopher Wray podczas przesłuchania w komisji sprawiedliwości Senatu. Ocenił, że nałożone na Moskwę "sankcje nie zdołały odstraszyć" Kremla.

"Rosjanie są absolutnie zdecydowani próbować wpłynąć na nasze wybory"

- powiedział Wray. Pytany przez szefa komisji, republikańskiego senatora Lindseya Grahama o to, czy wszelkie kroki podjęte przeciw Moskwie okazały się niewystarczające, odparł, że Rosja "nie została wystarczająco odstraszona, by zaprzestać (ingerowania w wybory)".

Reuters przypomina, że śledztwo specjalnego prokuratora Roberta Muellera wykazało, iż Rosja ingerowała w wybory w 2016 roku, a wcześniej dochodzenie w tej sprawie prowadziło m.in FBI. Te, i wcześniejsze ustalenia FBI w tej sprawie, kwestionuje prezydent USA Donald Trump.

Wray powiedział też, że wybory do Kongresu USA w 2018 roku były dla Rosjan "próbą generalną" przed wyborami prezydenckimi.

USA nałożyły na Rosję liczne sankcje w związku z ustaleniami Muellera i amerykańskich agencji wywiadowczych, jednak tuż przed wyborami do Kongresu Wray ostrzegł, że Moskwa wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA i wpłynąć na opinie wyborców.

Agencja AP zwraca uwagę, że Wray uchylił się od odpowiedzi na pytania komisji o raport Muellera, co pozwala przypuszczać - jak komentuje Associated Press - że przesłuchanie samego byłego prokuratora specjalnego, który ma w środę zeznawać w Kongresie, będzie bardzo trudne.

Graham i inni Republikanie w komisji sprawiedliwości pytali Wraya o to, jakie były początki dochodzenia w sprawie tzw. afery Russiagate. Prezydent i jego otoczenie oskarżają FBI i resort sprawiedliwości o to, że szpiegował kampanię wyborczą Trumpa w 2016 roku.

Wray powiedział jedynie, że od początku dochodzeń resortu sprawiedliwości i prokuratora federalnego Johna Durhama, prowadzonych w sprawie kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla, FBI w pełni współpracowało w obydwu tych śledztwach.

Komisja sprawiedliwości przypomniała, że Trump, spytany przez dziennikarza w Helsinkach, gdzie spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem, czy potępił w rozmowie z nim ingerencję Moskwy w wybory, odpowiedział, że usłyszane od prezydenta Rosji dementi w tej sprawie było "nadzwyczaj silne i zdecydowane".

Wray został w związku z tym zapytany o to, czy osobiście informował prezydenta o zagrożeniu, jakie dla kolejnych wyborów może stanowić teraz ingerencja Rosjan.

"Mieliśmy szereg spotkań z innymi członkami Narodowej Rady Bezpieczeństwa"

- odparł Wray.

Zapewnił, że FBI współpracuje z platformami internetowymi z sektora prywatnego w ramach walki z zagrożeniami jakie stanowią "różne formy zagranicznego przekazu i wpływu, niezależnie od tego, czy jest to propaganda czy fake newsy".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl