Z OSTATNIEJ CHWILI

Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października odwoła Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego • • •

Afera reprywatyzacyjna: CBA zatrzymało Antoniego F. Już usłyszał zarzuty

Zarzut przywłaszczenia ponad 132 tys. zł usłyszał Antoni F. były prezes reaktywowanej spółki. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży roszczeń do nieruchomości w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka przekazała, że dziś funkcjonariusze CBA zatrzymali Antoniego F. - byłego prezesa reaktywowanej spółki Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein z siedzibą w Warszawie przy ul. Bielańskiej 10.

„Po przewiezieniu wymienionego do siedziby wrocławskiej prokuratury, prokurator przedstawił mu zarzuty przywłaszczenia powierzonego mienia w postaci pieniędzy w kwocie 132 tys.750 zł, wpłaconych na rzecz tej spółki za zakup roszczeń do nieruchomości warszawskich, tj. o czyn. z art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k.”

- poinformowała rzecznik.

Dodała, że wobec podejrzanego Antoniego F. zostały zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Antoniego F. dziś w Warszawie. Czynności mają związek ze śledztwem dotyczącym usiłowania wyłudzenia wielomilionowego odszkodowania od m.st. Warszawy w związku z realizacją roszczeń do nieruchomości przysługujących spółce" - podało CBA w komunikacie.

Jak dodano, w śledztwie ustalono, iż firma sprzedała na rzecz dwóch osób roszczenia do nieruchomości znajdującej się na Powiślu.

"Jak ustalono w toku śledztwa zainkasowane w ten sposób środki przywłaszczył ówczesny prezes reaktywowanego przedsiębiorstwa"

- poinformowano.

Biuro poinformowało też, że funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą obecnie, pod nadzorem prokuratury, około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, które dotyczą blisko 200 nieruchomości. Wartość szkód z tego tytułu - jak dodano - została oszacowana na ponad 3 mld zł.

"W związku z prowadzonymi postępowaniami zarzuty usłyszało około 40 osób. W październiku 2018 r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w stosunku do głównych podejrzanych skierowała akty oskarżenia dotyczące m.in. przyjęcia korzyści majątkowej w związku z wydaniem decyzji administracyjnej o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego, doprowadzenia spadkobierców właścicieli nieruchomości warszawskich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości"

- przypomniało CBA.

Sprawy dot. "dzikiej" reprywatyzacji w Warszawie prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Pierwszy obszerny akt oskarżenia w tej sprawie, przygotowany przez prokuraturę, trafił do warszawskiego Sądu Okręgowego w końcu marca ub.r. W sprawie - obejmującej siedem osób - oskarżony został skupujący roszczenia biznesmen Maciej M., jego syn Maksymilian M. oraz adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R.

Jesienią 2018 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny obszerny akt oskarżenia obejmujący wątki 15 reprywatyzowanych nieruchomości. Oskarżenie objęło dziewięć osób w tym m.in. b. wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., jego matkę Alinę D., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M. oraz biznesmena skupującego roszczenia do warszawskich nieruchomości Janusza P.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#afera reprywatyzacyjna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo