Schetyna wsypał "króla Europy" przed komisją ws. VAT? "Chyba dziś Tusk żałuje"

Grzegorz Schetyna / twitter.com/KancelariaSejmu

  

Grzegorz Schetyna podczas dzisiejszego przesłuchania przed komisją śledczą ds. VAT usiłował przekonać, że udało się ekipie PO-PSL zmniejszyć przestępczość zorganizowaną. Wiceprzewodniczący Kazimierz Smoliński stwierdził, że szef PO „rozmija się z rzeczywistością”. Nastąpiła wymiana zdań, Schetynie wytrącono z ręki argumenty. Jednak najciekawsze wydarzyło się dopiero później, kiedy Grzegorz Schetyna wsypał... Donalda Tuska.

Kazimierz Smoliński pytał szefa PO, czy wie, jak w omawianym przez komisję czasie wzrastała przestępczość zorganizowana. Schetyna chciał w jak najlepszym świetle przedstawić okres, w którym pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji.

- Nie lubię mówić o sobie, ale akurat w kwestii przeprowadzenia przez trudny czas kryzysu wszystkich służb mundurowych, policji, straży granicznej, straży pożarnej, boru, udało się to w taki sposób przeprowadzić, my jeszcze byliśmy naprawdę w stanie wyodrębnić pieniądze na podwyżkę, czyli utrzymać ten proces lepszego zarabiania służb, a z drugiej strony wymiana sprzętu i modernizacja. A przy tym udało się, co było rzeczywiście niespotykane, udało się nam zmniejszyć przestępczość. I tą zorganizowaną i tę… - mówił Schetyna.

- Przepraszam, ale chyba coś się tutaj rozmijamy z rzeczywistością. Czy pan wie, jak zwiększała się ilość grup przestępczych w czasie, gdy był pan wicepremierem?

- dopytywał Kazimierz Smoliński, wiceprzewodniczący komisji.

"Jeżeli pan chce o konkretach, to będzie o konkretach" – powiedział Schetyna i zaczął czytać dane z kartki.

„Trzy kwartały 2007 do 2008 roku, spadek zabójstw o 14 proc., spadek kradzieży o…”

Głos zabrał przewodniczący Horała.

Po pierwsze zeznania świadka muszą być prowadzone w oparciu o stan wiedzy świadka, a nie polegać na odczytywaniu dokumentów. Po drugie świadek jest łaskaw odpowiadać na pytania przewodniczącego Smolińskiego, który pytał o działalność grup zorganizowanych, którymi zajmuje się nasza komisja, a nie kradzieży, czy włamań na ogródkach działkowych, czy zabójstw

– wtrącił Marcin Horała.

Schetyna kontynuował:

Wykrywalność przestępstw w 2006 roku 62,4 proc. w 2007 – 64,6 proc, w 2008 – 65.9 proc, w 2009 – 67,1 proc. To jest skala funkcjonowania MSWiA, taka jest prawda

– dodał z dumą.

– Proszę przypomnieć sobie czy ilość zorganizowanych grup przestępczych w tym czasie rosła, czy malała? – zapytał Kazimierz Smoliński. Schetyna nie miał nic do powiedzenia, milczał.

"Przypomnę panu, że rosła w sposób lawinowy i to są dane Centralnego Biura Śledczego"

– podał wiceprzewodniczący.

– Ale to jest wina MSWiA, że rosła liczba grup przestępczych? – pytał Schetyna.

To jest sprzeczne z tym, co pan podaje, że takie dobre wyniki wówczas były. Wyniki były złe. Ilość zorganizowanych grup przestępczych rośnie, ilość wyłudzeń podatku VAT rośnie, ilość przestępstw związanych z podatkiem VAT rośnie i to mnie interesuje. Już wiemy że rośnie, bo to są dane, które wyście przedstawiali

– mówił Smoliński, a Schetyna się gotował.

- A ja przeczytałem panu dane z rocznika statystycznego i wie już pan, ze przestępczość malała. Skuteczność policji i służb była większa - ripostował Schetyna.

Na deski położył szefa PO Marcin Horała.

Niezmiernie się cieszymy, że malała ilość kradzieży samochodów, włamań do ogródków i czynów nieobyczajnych w miejscach publicznych, natomiast komisja zajmuje się i nasz niepokój budzi to, że rosły wyłudzenia podatku VAT

– dodał.

- I to w sposób zorganizowany – dodał Smoliński.

Schetyna zapytany przez przewodniczącego komisji Marcina Horałę czy "uczestniczył w gremiach kierowniczych ówczesnej formacji rządowej" w rozmowach na temat strategicznych decyzji, takich jak podwyżka wieku emerytalnego czy podniesienia stawki VAT, Schetyna powiedział - "nie".

Stwierdził też, że wówczas były inne obyczaje i wszystkie decyzje były podejmowane w kancelarii premiera na posiedzeniu Rady Ministrów z premierem Donaldem Tuskiem, a nie w siedzibie partii rządzącej.

Pytany z kolei przez Kazimierza Smolińskiego, dlaczego nie wdrożył żadnych ze wskazań CBŚ, które miały ukrócić liczbę wyłudzeń VAT, Schetyna stwierdził, że nie miał pojęcia o tym, że zapisy raportu nie weszły w życie. Dodał też, że realizacją wskazań powinien zająć się resort finansów oraz sprawiedliwości, a nie MSWiA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia - miotła na rosyjskich agentów na wschodniej flance NATO. W ostatnich latach wielu z nich skazano

zdjęcie ilustracyjne / EvgeniT CC0

  

Jak wynika z opublikowanej niedawno analizy, od 2009 roku w Estonii skazano 20 rosyjskich agentów. W tym czasie doszło do zatrzymań również podejrzanych o współpracę z Rosjanami. Często werbowani są przemytnicy, którzy w trakcie rozmów zastraszani są konsekwencjami prawnymi.

Estonia to jeden najbardziej wysuniętych na wschód krajów członkowskich NATO. To powoduje, że państwo jest obiektem intensywnego zainteresowania rosyjskich służb. Ponad 300 tys. estońskich obywateli to etniczni Rosjanie. Częste podróże Estończyków za wschodnią granicę celem przemytu są dla rosyjskich służb szansą na pozyskiwanie ich do współpracy wywiadowczej. Wielką rolę w walce z procederem odgrywa estoński odpowiednik polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Policja Bezpieczeństwa Estonii (KAPO).

Pozyskiwani do współpracy z Rosją najczęściej zmuszani są do zbierania informacji o bazach wojskowych, działaniach policji i straży granicznej. Współpraca często sprowadza się do trywialnych działań, jak np. fotografowanie interesujących dla Rosjan obiektów estońskich.

[polecam:http://niezalezna.pl/300960-tak-dziala-rosyjska-kampania-dezinformacyjna-chca-wplynac-na-wynik-wyborow-w-wielkiej-brytanii]

Znany jest przypadek estońskiego milicjanta Hermana Simma, nakłonionego do współpracy z FSB prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych. Wówczas przyłapano go na przemycie odzieży z Finlandii. Piął się po szczeblach kariery w swoim kraju, by w 1995 roku znaleźć się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Kontakt ten został odnowiony, gdy namierzono go na wakacjach w Tunezji. Do roku 2008 przekazywał Rosji ściśle tajne dokumenty dot. nie tylko Estonii, ale też innych krajów członkowskich NATO. Dostarczał także tzw. naprowadzenia wywiadowcze, tj. nazwiska osób, którym warto się przyjrzeć, wraz z informacjami mogącymi ułatwić ich werbunek

Dziś przebywa więzieniu. Twierdzi, że współpracę z rosyjskimi służbami nawiązał w efekcie szantażu. Nie pracował jednak w ramach wolontariatu. Po skazaniu skonfiskowano mu 85 tys. euro. Media zgodnie wskazują, że była to zaledwie część uzyskanego wynagrodzenia.

W mediach wielokrotnie opisywano konkretne przypadki innych wtyk rosyjskich na terenie Estonii. Jak wynika z opublikowanej niedawno analizy sporządzonej przez ICDS (International Centre for Defence and Security), od 2009 roku (wówczas zapadł pierwszy wyrok za to przestępstwo po odzyskaniu niepodległości przez Estonię) na kary pozbawienia wolności skazano tam aż 20 rosyjskich agentów (najmłodszy z nich stanął przed sądem w wieku 20 lat).

[polecam:http://niezalezna.pl/300769-poroszenko-radzi-zelenskiemu-nie-wierzyc-putinowi-nigdy-i-w-niczym]

Z opracowanej przez ICDS analizy wynika, że w Estonii skazano więcej rosyjskich szpiegów niż w jakimkolwiek innym państwie Unii Europejskiej i NATO. „Wynikać może to między innymi z faktu, iż Estonia stanowi jeden z priorytetów dla rosyjskich służb i na terenie kraju znajduje się wielu funkcjonariuszy FSB, SWR i GRU. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż wielu mieszkańców Estonii to etniczni Rosjanie” – tłumaczą zgodnie eksperci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Onet.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl