Wpadł przemytnik imigrantów

Szesnastego już członka międzynarodowej grupy przestępczej, która przemycała imigrantów pochodzących z krajów arabskich do Polski i Niemiec, zatrzymała Straż Graniczna. Przestępcy ci, powiązani ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców, przemycili co najmniej 93 osoby.

Jak poinformowała dziś major Katarzyna Walczak, rzeczniczka Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, funkcjonariusze tej jednostki, w toku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, zatrzymali poszukiwanego listem gończym Polaka.

"Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali poszukiwanego listem gończym mieszkańca powiatu myślenickiego, który od ponad ośmiu lat skutecznie ukrywał się przed organami ścigania. Mężczyzna został zatrzymany w miejscu swojego zamieszkania po tym, jak przyjechał do Polski na święta"

- podała mjr Walczak.

Zatrzymanemu prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, odpowiedzialnej za przemyt tzw. szlakiem bałkańskim na terytorium Polski oraz Niemiec nielegalnych migrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Jemenu. Sąd podzielił wniosek prokuratora o zastosowanie wobec tego zatrzymanego tymczasowego aresztowania.

Ogółem w ramach prowadzonego od 2015 r. śledztwa zatrzymano już 16 osób, z których sześć obecnie przebywa w areszcie.

Według wcześniejszych informacji ze śledztwa podejrzani – m.in. znane postaci środowiska krakowskich pseudokibiców - zorganizowali przemyt co najmniej 93 nielegalnym imigrantom. Zatrzymanym zarzuca się udział w międzynarodowej organizacji przestępczej, skupiającej przemytników ludzi, działających na terytorium państw bałkańskich, Węgier, Polski oraz Niemiec.

Celem grupy było wspólne organizowanie przemytu imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu do Niemiec oraz Austrii. Transporty imigrantów, wśród nich kilkuletnich dzieci, odbywały się w trudnych warunkach, jednorazowo do kilkudziesięciu osób, samochodami niedostosowanymi do przewozu ludzi.

Jak wcześniej podawali śląscy pogranicznicy, podejrzani dokonywali przerzutów nielegalnych imigrantów m.in. do Polski i Niemiec z największego na Węgrzech obozu dla uchodźców w miejscowości Bicske w pobliżu Budapesztu. Wykorzystywali samochody dostawcze. Jak ustalono w trakcie śledztwa, uzyskali z tego przestępstwa korzyść w wysokości co najmniej 50 tys. euro.

O zatrzymaniu pierwszych dziesięciu członków grupy przemytniczej śląscy pogranicznicy informowali w lipcu 2017 r. Wyjaśniali wówczas m.in., że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców nawiązali ścisłą współpracę z działającymi na terenie państw bałkańskich i Węgier arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi.

W maju 2018 r. Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom tej grupy przestępczej. W listopadzie ub. roku śląscy pogranicznicy informowali o zatrzymaniu czterech kolejnych członków grupy.

Według informacji z lipca 2017 r. szacowano wówczas, że grupa dokonała przemytu kilkuset imigrantów, od których inkasowano opłaty w wysokości od 300 do 1000 euro. Przemyt rozpoczynał się z reguły na Węgrzech - w ośrodku w Bicske albo w Budapeszcie - i prowadził do Niemiec albo Austrii.

W jednym z przypadków przewożący cudzoziemców kierowca doprowadził na Słowacji do zderzenia z innym pojazdem, powodując wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Rozbicie grupy stało się możliwe dzięki współpracy polskiej Straży Granicznej z Dyrekcją Niemieckiej Policji Federalnej w Pirnie.

W rezultacie między 22 a 27 czerwca 2017 r. funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Krakowie pierwszych dziesięciu członków grupy. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, organizowania nielegalnego przekraczania granicy Polskiej oraz granic innych państw Unii Europejskiej oraz fałszowania dokumentów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts