W nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika m.in. na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach plakatów oraz nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy. Policja zatrzymała dziś 51-letnią kobietę, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Dość nieoczekiwanie, w podobny sposób, ale na Twitterze zareagowała Joanna Scheuring-Wielgus, kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Wrzuciła ona sprofanowany wizerunek Matki Boskiej, z dopiskiem "Piękna ta Maryja teraz".

Ten wpis wywołał prawdziwą burzę. W godzinę od jego publikacji internauci napisali ponad około 200 komentarzy. Większość - bardzo krytycznych w stosunku do parlamentarzystki. Zarzuca się jej obrazę uczuć religijnych. Komentujący zwracają także uwagę, że posłowi na Sejm nie wypada zamieszczać tego typu tweetów.

Niektórzy zapowiadają zgłaszanie tego wpisu do organów ścigania. Obraza uczuć religijnych to przestępstwo - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.