Art. 196 Kodeksu Karnego mówi o tym, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Minister spraw wewnętrznych podziękował policjantom za sprawną akcję.

- Żadne bajanie o wolności i „tolerancji” nikomu nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących

- napisał na Twitterze Brudziński.

Jak poinformowała rzeczniczka płockiej policji Marta Lewandowska, funkcjonariusze "po analizie zgromadzonego materiału ustalili dane osoby, która mogła mieć związek z tym przestępstwem".

- Dziś rano policjanci, na podstawie nakazu prokuratorskiego, weszli do jej mieszkania w Warszawie, gdzie w trakcie przeszukania ujawnili kilkadziesiąt obrazków z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi. W związku z tym 51-letnia kobieta została zatrzymana

 – podała rzeczniczka płockiej policji w komunikacie.

Jak zaznaczyła, w mieszkaniu zatrzymanej kobiety zabezpieczono także należący do niej sprzęt komputerowy. "Trwają czynności z jej udziałem" – dodała Lewandowska.

Kilkanaście dni temu kościół św. Maksymiliana Kolbego w Płocku został oklejony został plakatami z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Jak się dowiedzieliśmy, sprofanowany wizerunek Matki Boskiej rozklejano w całej okolicy, także na toi-toiach. Sprawą błyskawicznie zainteresował się szef MSWiA.