"Beata": najbardziej tajemnicze dzieło Moniuszki

„Beata” to ostatnie dzieło sceniczne Stanisława Moniuszki / fot. Łukasz Łuszczek

Opera komiczna „Beata”, ostatnie dzieło sceniczne Stanisława Moniuszki, długo pozostawała zagadką. Mówiło się, że nikt go nie widział, a mało kto słyszał, bo nie wystawiano jej aż do 1972 roku. Dzisiaj usłyszeć je będzie mógł każdy, na dodatek w nowym, zbliżonym do oryginału brzmieniu, a to za sprawą płyty z jej semi-scenicznym wykonaniem. „Beata” już niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa DUX.

Najnowsze wydawnictwo fonograficzne Opery Krakowskiej będzie miało swoją premierę 7 maja o godzinie 18:30 i będzie połączone z koncertowym wykonaniem „Beaty”. Na scenie wystąpią soliści, którzy wzięli udział w nagraniu. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą prof. Krzysztof Baculewski, który dokonał rekonstrukcji orkiestrowej partytury z wyciągu fortepianowego (oryginał spłonął we wrześniu 1939 roku) oraz dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, która wprowadzi publiczność w historyczne i teoretyczne aspekty dzieła. Po spektaklu artyści oraz realizatorzy spotkają się z publicznością na Antresoli teatru.

Z kolei 13 maja o godzinie 18:00 w Saloniku Moniuszkowskim w Warszawie, specjalnej przestrzeni przygotowanej z myślą o obchodach Roku Moniuszki i promowaniu jego dorobku artystycznego, odbędzie się spotkanie promocyjne z solistami, realizatorami i komentatorami dzieła. Pośród zaproszonych gości znajdą się prof. Krzysztof Baculewski, Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia odpowiadający za reżyserię scen dramatycznych (a tych w „Beacie” nie brakuje), Tomasz Tokarczyk – kierownik muzyczny nagrania oraz solistki: Katarzyna Oleś-Blacha (Beata), Monika Korybalska (Agata) oraz Wanda Franek (Urszula). Słowo o „Beacie” wygłosi redaktor Adam Czopek, jeden z najwybitniejszych znawców opery w Polsce, a całość poprowadzi producent, dziennikarz i wieloletni szef redakcji muzycznej TVP Kultura, Robert Kamyk.

„Rok 2019, «moniuszkowski», dla uczczenia 200-lecia urodzin kompozytora, przynosi pewną innowację: niniejszy album z fonograficzną premierą jego ostatniego i nieznanego dzieła – opery «Beata»” – pisze prof. Krzysztof Baculewski w książeczce dołączonej do płyty. „Jej prapremiera odbyła się na kilka miesięcy przed śmiercią kompozytora. Samo dzieło nie miało szczęścia ani do publiczności, ani do wystawień. Za życia kompozytora było ich dwanaście, w dwudziestą rocznicę śmierci – trzy. I to wszystko. Na dodatek zginęła partytura. Niniejszy album stanowi szczęśliwe wypełnienie jednej z wielu «białych plam», których historia nie szczędziła kulturze polskiej.” – dodaje.

Adam Czopek na łamach portalu Maestro zauważa: „Dyrekcja Opery Krakowskiej, jak to ma w zwyczaju, starannie dobrała obsadę, zapewniając swoim widzom i słuchaczom maksimum satysfakcji. (…) Sama «Beata» okazała się miłym pełnym uroku dziełem, którego słucha się z prawdziwą przyjemnością, tym większą, że w dobrym wykonaniu”. Opera Krakowska gorąco zaprasza na krakowską i warszawską premierę płyty „Beata”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Premiera:

7.05.2019, godz. 18:30 (Kraków, Opera Krakowska)

– premiera płyty połączona z koncertowym wykonaniem, szczegóły TUTAJ

13.05.2019, godz. 18:00 (Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Salonik Moniuszkowski)

- spotkanie z realizatorami: Krzysztof Baculewski, Adam Czopek, Janusz Kukuła, Tomasz Tokarczyk Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Wanda Franek, prowadzenie: Robert Kamyk


REALIZATORZY:

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Opracowanie muzyczne: Krzysztof Baculewski
Reżyseria scen dramatycznych: Janusz Kukuła
Przygotowanie chóru: Jacek Mentel

OBSADA:

BEATA | Katarzyna Oleś-Blacha

MAX | Łukasz Załęski

HANS | Janusz Ratajczak

DOROTA | Paula Maciołek

URSZULA | Wanda Franek

AGATA | Monika Korybalska

HENRYK VOLSEY | Mariusz Godlewski

SIR ARTUR PEPPERTON | Wojtek Śmiłek

MAURYCY | Adam Szerszeń

CHÓR i ORKIESTRA OPERY KRAKOWSKIEJ

dyrygent: Tomasz Tokarczyk

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: informacja prasowa, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts