Wystąpienie, w którym Jażdżewski w niewyszukanych słowach i porównaniach zaatakował Kościół katolicki i jego wiernych, poprzedziło wykład, który wygłosił wczoraj w Auditorium Maximum UW, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Głos w sprawie słów Jażdżewskiego zabrał dziś za pośrednictwem swojego rzecznika polski Episkopat.

"Piątkową wypowiedź red. Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących"

- ocenił rzecznik Episkopatu Polski. Dodał, że "ze smutkiem trzeba zauważyć, że tego rodzaju słowa padają na polskim uniwersytecie".

Pan Jezus uczy nas w Ewangelii miłości bliźniego. Nie jest to łatwe, ale mimo to Polacy dobrze rozumieją sens śpiewanych przez lata słów: "chroń mnie, Panie, od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie, Boże”

- podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Szef liberalnego "Liberté" red. Jażdżewski powiedział występując przed wykładem Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, m.in. te skandaliczne słowa:

"Ten kto szuka transcendentu Absolutu w Kościele będzie zawiedziony, ten kto szuka moralności w Kościele nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody"

Jak ujawniła wczoraj Niezalezna.pl  kwartalnik „Liberté!”, którego Jażdżewski jest redaktorem naczelnym wydawany jest przez Fundację Industrial.

Partnerami kwartalnika są związana z niemiecką partią FDP Fundacja im. Friedricha Naumanna i portal 4.liberty.eu, sponsorowany przez tę właśnie fundację. Fundacja Naumanna, która od lat wspiera finansowo wydawcę „Liberté!”, jest utrzymywana z niemieckiego budżetu federalnego.

[polecamhttps://niezalezna.pl/270020-skandaliczny-atak-na-kosciol-poprzedzil-wyklad-tuska-mocny-list-do-rektora-uw]

Dzisiaj głos w sprawie skandalu, który miał miejsce w murach Uniwersytetu Warszawskiego głos zabrał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 

Wicepremier podkreślił, że brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną będzie stanowić ciemną kartę w historii Uniwersytetu Warszawskiego.