Warszawski odcinek Wisły, atrakcyjny przyrodniczo

/ Arcaion

  

W obrębie stolicy znajduje się 28 kilometrów środkowego biegu Królowej Polskich Rzek. Walorem przyrodniczym Wisły w obrębie Warszawy jest występowanie w jej korycie rezerwatów (Wyspy Zawadowskie na południu oraz Ławice Kiełpińskie na północy), a także sąsiedztwo parków i innych kompleksów zielonych.

Rzeka dzieli miasto na część lewobrzeżną, położoną głównie na morenowej równinie denudacyjnej (wysokość do 115 metrów) oraz prawobrzeżną, leżącą w dolinie (wysokość do 90 metrów). W krajobrazie lewobrzeżnej Warszawy najbardziej charakterystyczna jest skarpa nadwiślańska (skarpa warszawska), będąca krawędzią równiny podciętej przez Wisłę od wschodu. Skarpa góruje od 10 do 25 metrów nad dnem doliny i biegnie w odległości od kilkudziesięciu metrów do kilku kilometrów od koryta rzeki. Szerokość koryta jest zmienna i wynosi od 1 kilometra na południu do 600-700 metrów na północy Warszawy, zwężając się nawet do około 350 metrów w okolicach mostu Śląsko-Dąbrowskiego. 

W dolinie Wisły w Warszawie występują niewielkie jeziora – pozostałości po starorzeczach. Są to m.in. jeziora Sporne i Żabie na wawerskich Zbytkach, jezioro Gocławskie, a także Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim na prawym brzegu, zaś na brzegu lewym jezioro Powsinkowskie, Wilanowskie czy Czerniakowskie (będące rezerwatem). 

Płynięcie kajakiem przez Warszawę daje możliwość spojrzenia na miasto z zupełnie innej perspektywy. Możemy obserwować nie tylko architekturę centrum stolicy z widocznymi już z oddali wieżowcami z Pałacem Kultury i Nauki na czele, ale także wciąż dziką przyrodę na przedmieściach (niski stopień uregulowania rzeki, zarośla łęgowe, ptactwo nie dające spać mieszkańcom położonych nieopodal rzeki osiedli np. Tarchomina). 

Bieg Wisły pomiędzy Dęblinem a Płockiem, a tym samym także warszawski odcinek rzeki, zostały wpisane do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 z wyznaczonym obszarem specjalnej ochrony ptaków (OSO) pod nazwą Dolina Środkowej Wisły. Wisła w stolicy jest też częścią Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w którego skład wchodzą obszary o szczególnie zróżnicowanych ekosystemach, cenne ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z wypoczynkiem i turystyką, a także pełniące funkcję naturalnego korytarza ekologicznego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Beata Szydło nie wystartowała ponownie na szefową komisji w PE. Premier ujawnia szczegóły

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/GAZETA POLSKA

  

Po dwóch kontrowersyjnych głosowaniach w Strasburgu była premier Polski podjęła decyzję nie startować ponownie. - Beata Szydło sama zdecydowała, żeby po raz trzeci nie poddawać się pod ryzykowne głosowanie w wyborze na szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE - powiedział dziś w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, była to „najlepszą z możliwych kandydatur w Europie”.

Kandydatura byłej polskiej premier Beaty Szydło (PiS) została dwukrotnie odrzucona w głosowaniu w Parlamencie Europejskim na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. Dziś na to stanowisko została wybrana Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova z frakcji EKR.

Zapytany o to premier Morawiecki podkreślił, że „b. premier Szydło i cała polska delegacja w PE podeszła do poprzednich głosowań zgodnie z utrwaloną od kilkudziesięciu lat praktyką”. Praktyka ta - wskazał – „polegała na tym, że poszczególne grupy parlamentarne otrzymują możliwość delegowania kandydata na przewodniczącego poszczególnych komisji”.[polecam:https://niezalezna.pl/280142-kanclerz-niemiec-dzwonila-do-warszawy-przeprosila-za-wynik-glosowania-w-strasburgu]

Premier podkreślił, że taką możliwość miało również Prawo i Sprawiedliwość, dlatego wysunęli „najlepszą z możliwych kandydatur w Europie - Beatę Szydło, która doskonale zna się na tej tematyce”.

- Wbrew tym ustaleniom socjaliści, komuniści i lewica europejska nie dochowała tego - można powiedzieć - wzajemnego układu - powiedział Morawiecki. Jak zaznaczył ich „uzgodnienia” zostały „złamane z dużym zacietrzewieniem i brakiem kompromisowego podejścia”.

- Mogę w związku z tym ubolewać i bardzo mnie to martwi, ale (...) Beata Szydło sama zdecydowała, żeby po raz trzeci nie poddawać tego pod ryzykowne głosowanie. I stało się tak, jak się stało - powiedział premier Morawiecki. - Trzeba jednak podkreślić, że to jest złamanie standardów, pewnych norm, które panowały w PE i to jest bardzo smutne

- ocenił.

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się 10 lipca, za kandydaturą Beaty Szydło było 21 posłów, przeciw - 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.[polecam:https://niezalezna.pl/280223-szef-polskiego-rzadu-ujawnia-kulisy-rozmowy-z-merkel-wyrazilem-dezaprobate-wobec-lamania-standardow]

W poniedziałek w drugim, również tajnym głosowaniu po raz kolejny kandydatura byłej premier została odrzucona. Za Szydło opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl