Warszawski odcinek Wisły, atrakcyjny przyrodniczo

/ Arcaion

  

W obrębie stolicy znajduje się 28 kilometrów środkowego biegu Królowej Polskich Rzek. Walorem przyrodniczym Wisły w obrębie Warszawy jest występowanie w jej korycie rezerwatów (Wyspy Zawadowskie na południu oraz Ławice Kiełpińskie na północy), a także sąsiedztwo parków i innych kompleksów zielonych.

Rzeka dzieli miasto na część lewobrzeżną, położoną głównie na morenowej równinie denudacyjnej (wysokość do 115 metrów) oraz prawobrzeżną, leżącą w dolinie (wysokość do 90 metrów). W krajobrazie lewobrzeżnej Warszawy najbardziej charakterystyczna jest skarpa nadwiślańska (skarpa warszawska), będąca krawędzią równiny podciętej przez Wisłę od wschodu. Skarpa góruje od 10 do 25 metrów nad dnem doliny i biegnie w odległości od kilkudziesięciu metrów do kilku kilometrów od koryta rzeki. Szerokość koryta jest zmienna i wynosi od 1 kilometra na południu do 600-700 metrów na północy Warszawy, zwężając się nawet do około 350 metrów w okolicach mostu Śląsko-Dąbrowskiego. 

W dolinie Wisły w Warszawie występują niewielkie jeziora – pozostałości po starorzeczach. Są to m.in. jeziora Sporne i Żabie na wawerskich Zbytkach, jezioro Gocławskie, a także Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim na prawym brzegu, zaś na brzegu lewym jezioro Powsinkowskie, Wilanowskie czy Czerniakowskie (będące rezerwatem). 

Płynięcie kajakiem przez Warszawę daje możliwość spojrzenia na miasto z zupełnie innej perspektywy. Możemy obserwować nie tylko architekturę centrum stolicy z widocznymi już z oddali wieżowcami z Pałacem Kultury i Nauki na czele, ale także wciąż dziką przyrodę na przedmieściach (niski stopień uregulowania rzeki, zarośla łęgowe, ptactwo nie dające spać mieszkańcom położonych nieopodal rzeki osiedli np. Tarchomina). 

Bieg Wisły pomiędzy Dęblinem a Płockiem, a tym samym także warszawski odcinek rzeki, zostały wpisane do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 z wyznaczonym obszarem specjalnej ochrony ptaków (OSO) pod nazwą Dolina Środkowej Wisły. Wisła w stolicy jest też częścią Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w którego skład wchodzą obszary o szczególnie zróżnicowanych ekosystemach, cenne ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z wypoczynkiem i turystyką, a także pełniące funkcję naturalnego korytarza ekologicznego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Posłowie PO-KO twierdzili, że chcą komisji ws. pedofilii. Kiedy ta powstaje, mówią: "Nie poprzemy"

Borys Budka / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie komisji badającej przypadki pedofilii, o co przecież zabiegali posłowie PO-KO. Reakcja zdumiewa - Borys Budka powiedział, że liczą się tylko ich propozycje, "a nie, że rząd będzie cokolwiek wyjaśniał". Zdradził też, że PO-KO nie poprze żadnego rządowego pomysłu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, iż zapadła decyzja o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii. Komisja ma zajmować się przypadkami pedofilii we wszystkich środowiskach, nie tylko osób duchownych, ale też artystycznych i nauczycielskich. Szczegóły dotyczące powołania komisji mają zostać przedstawione wkrótce.

Szef rządu zaprosił do współpracy opozycję, która głośno apelowała o potrzebie powołania takiej komisji. Jednak teraz Borys Budka z klubu PO-KO ma inne zdanie. Według niego państwową komisję, która zajęłaby się badaniem przypadków pedofilii, powinien powołać Sejm, nie rząd.

"To musi być komisja składająca się z profesjonalistów, ale niezależnych, stąd nasza propozycja, by byli to sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku oraz przedstawiciele ofiar. Natomiast nie mogą być to politycy"

- wskazał Budka.

Borys Budka ocenił, że dzisiejsza deklaracja szefa rządu to "puste słowa" i "próba odwlekania w czasie" rozwiązania problemu pedofilii w Kościele. W zamian proponuje... zwołanie Sejmu i przyjęcie wszystkiego, co deklaruje PO.

"My mówimy: leży nasza propozycja na stole, zwołajmy Sejm, przyjmijmy te rozwiązania i koniec, a nie, że rząd będzie cokolwiek wyjaśniał. Ten rząd stracił jakąkolwiek wiarygodność, że ta sprawa zostanie wyjaśniona"

- uważa wiceszef PO.

Ale to nie koniec. Budka zaznaczył, że na poparcie Platformy nie może liczyć... żaden pomysł komisji, którą mieliby powołać politycy obozu Prawa i Sprawiedliwości - czy to premier Morawiecki czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl