Premier Morawiecki zwrócił się do uczestników festynu „Vivat Maj, 3 Maj”. Przeczytaj ten list

Mateusz Morawiecki / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

"Nasze wielowiekowe konstytucyjne dziedzictwo pozwala sądzić, że głęboko rozumiemy istotę praworządności i jej kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Także dziś mamy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za dobro wspólne, za naszą Rzeczpospolitą" - napisał w liście do uczestników festynu rodzinnego "Vivat Maj, 3 Maj" premier Mateusz Morawiecki.

Na Placu Teatralnym w Warszawie o 17.30 rozpoczął się Festyn Rodzinny „Vivat Maj, 3 Maj” z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Szef rządu wystosował list do uczestników festynu, który przeczytał deputowany do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Cała treść listu premiera Mateusza Morawieckiego:

Szanowni Państwo,

Drodzy Rodacy,

dziś, w Narodowe Święto Trzeciego Maja, w szczególny sposób wyrażamy radość z tego, że jesteśmy Polakami. W rocznicę ogłoszenia drugiej w dziejach świata, a pierwszej w Europie ustany zasadniczej podkreślamy z dumą, że Konstytucja 3 Maja to jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych swej epoki, współtworzący naszą chlubną tradycję niepodległości.

Rzeczpospolita suwerenna, demokratyczna i solidarna, to ideał wielu pokoleń Polaków. Tak było 228 lat temu, gdy "dla dobra powszechnego ugruntowania wolności, ocalenia ojczyzny i jej granic ogłoszono ustawę rządową 1791 roku". Tak jest i dzisiaj, choć nie mamy wątpliwości, że wprowadzenie konstytucji 3 maja nie mogło przynieść bezpośrednich rezultatów, to przełomowe wydarzenie ukształtowało świadomość naszego narodu. majowa konstytucja stała się dla kolejnej generacji Polaków symbolem niepodległości, dążenia do budowy nowoczesnego europejskiego państwa odpowiedzialności za ojczyznę.

Nasze wielowiekowe konstytucyjne dziedzictwo pozwala sądzić, że głęboko rozumiemy istotę praworządności i jej kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Także dziś mamy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za dobro wspólne, za naszą Rzeczpospolitą. Podstawową powinnością, jest mądre, cierpliwe budowanie silnej Polski, by stawała się coraz bardziej nowoczesna, dostatnia i szczęśliwa. Polska jest w każdym miejscu naszego kraju, żeby ją umacniać i rozwijać musimy być razem, potrzebujemy wspólnej troski o małą i wielką Ojczyznę.

Jej wyrazem jest odpowiedzialność za sprawy kraju, za naszą Rzeczpospolitą. Niech to przekonanie będzie z nami nie tylko w Narodowe Święto Trzeciego Maja, niech będzie z nami każdego dnia.

Z wyrazami szacunku
Mateusz Morawiecki

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl