Szef MON spotkał się dzisiaj w Warszawie z żołnierzami państw sojuszniczych i należących do UE, którzy w piątek, 3 maja, przemaszerują w defiladzie "Silni w sojuszach".

- Dwadzieścia lat Polski w NATO i 15 lat Polski w UE to dwie bardzo ważne daty dla historii Polski, dla rozwoju Polski i dla obecnej Polski

 – powiedział Błaszczak. Przez ten czas "stworzyliśmy solidne podstawy do rozwoju, do współpracy międzynarodowej" - dodał.

Według szefa MON współpraca w obu organizacjach przyczyniła się do rozwoju politycznego, gospodarczego i wojskowego Polski i innych krajów.

- Wspólnie gwarantujemy własne bezpieczeństwo, jesteśmy solidarni wobec siebie, nie tylko korzystamy w gwarancji, ale także rozwijamy zdolności NATO, rozwijamy zdolności UE, na przykład jeżeli chodzi o wspólna politykę bezpieczeństwa i obrony

 – mówił minister.

- Wspólnie przełamujemy bariery, wspólnie odpowiadamy na zagrożenia, wspólnie także tworzymy przyszłość naszych państw

 - podkreślił Błaszczak.

Dziękował przedstawicielom resortów obrony i sił zbrojnych państw sojuszniczych i tworzących UE za udział w zaplanowanej na piątek defiladzie.

- Defiladzie, która będzie wydarzeniem zapamiętanym przez pokolenia Polaków, bo jutro żołnierze państw NATO, państw UE razem z żołnierzami polskimi ramię w ramię będą udowadniać naszą współpracę, będą dowodzili naszej przyjaźni

 – powiedział minister obrony.

Szef MON wręczył pamiątkowe ryngrafy dowódcom pododdziałów i pocztów sztandarowych z państw, które będą reprezentowane w paradzie.

Rocznicową defiladę ma rozpocząć przelot 80 samolotów i śmigłowców; w części lądowej weźmie w niej udział ponad 2 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy, w tym ponad 200 żołnierzy państw sojuszniczych. Wojsko zaprezentuje ponad 200 pojazdów, m.in. transportery Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie NSM, Langusta i Poprad, a także sprzęt sojuszniczy, w tym amerykańskie czołgi Abrams, transportery Bradley i brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Panther.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.

Zorganizowanie dodatkowej defilady z okazji rocznic przystąpienia do NATO i Unii – oprócz tradycyjnie odbywającej się 15 sierpnia – szef MON zapowiedział w marcu. Defilada w dniu narodowego święta 3 maja ma być także nawiązaniem do tradycji międzywojennych.