Niemiecki polityk chce kolektywizacji wielkich przedsiębiorstw. Posypały się gromy

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Tobias Nordhausen/CC BY-SA 2.0

  

Szef młodzieżówki niemieckiej SPD (Jusos) Kevin Kuehnert naraził się na ostrą krytykę, przedstawiając na kilka tygodni przed wyborami do PE swe wyobrażenia socjalistycznych Niemiec - pisze dzisiaj agencja dpa.

Politycy chadecji, FDP i AfD natychmiast go zaatakowali, zarzucając mu mrzonki o ustroju gospodarczym takim jak w NRD. Także Zielono odrzucili koncepcje Kuehnerta, natomiast w obronę wzięła go Lewica i przedstawiciele lewego skrzydła SPD.

W wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" Kuehnert oświadczył m.in., wypowiadając się na temat socjalizmu, że opowiada się za kolektywizacją wielkich przedsiębiorstw "na drodze demokratycznej". Powiedział, że mniej jest dla niego ważne, czy firma BMW będzie "państwową fabryką samochodów", "spółdzielczą fabryką samochodów" lub czy "kolektyw zdecyduje, że nie potrzebuje BMW w tej formie".

Kuehnert skrytykował też znaczny wzrost czynszów w miastach i wystąpił przeciwko wynajmowi mieszkań jako modelowi biznesowemu. "Gdyby przemyśleć to konsekwentnie do końca, to każdy powinien posiadać maksymalnie tę przestrzeń mieszkaniową, na której sam mieszka" - oświadczył.

Minister transportu Niemiec Andreas Scheuer (CSU) skomentował wywiad Kuehnerta, mówiąc gazecie "Bild": "Na szczęście przezwyciężyliśmy socjalizm, w którym wszyscy byli wprawdzie równi, ale równi w biedzie". Wyobrażenia szefa młodzieżówki SPD uznał za "dziwaczny światopogląd retro zbłąkanego fantasty".

Szef CDU Markus Soeder zażądał od ministra finansów Olafa Scholza (SPD) przeciwstawienia się tezom Kuehnerta. Sekretarz generalny CSU Markus Blume powiedział agencji dpa: "Z takimi ludźmi (...) żaden rząd nie może funkcjonować". Szef grupy krajowej CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt zarzucił Kuehnertowi "ideologię walki klasowej". Wiceprzewodniczący CDU Thomas Strobl uznał, że "30 lat po upadku NRD lewica znów chce demokratycznego socjalizmu". Sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak wyraził "zdumienie stanem dawnej partii ludowej SPD".

Sekretarz generalna FDP Linda Teuteberg zażądała od SPD, by partia ta "pilnie określiła swój stosunek do własności". Szefowa frakcji AfD Alice Weidel zarzuciła Kuehnertowi, że marzy mu się powrót NRD.

Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil zdecydowanie odciął się od wyobrażeń Kuehnerta. Szef młodzieżówki mówił o "utopii społecznej" - oświadczył i zapewnił, że takiej utopii nie chce SPD. W SPD pojawiły się też żądania wyrzucenia Kuehnerta z partii.

W obronę wziął go jednak wiceprzewodniczący SPD Ralf Stegner. "Wszyscy wiedzą, że SPD nie chce upaństwowienia żadnych przedsiębiorstw" - powiedział, uznając jednak, że dyskusje o przyszłości muszą być dozwolone.

"Wielu młodych ludzi jest przekonanych, że kapitalizm, jakim go widzimy dzisiaj, już dawno osiągnął swe granice"

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl