Więzienie za „niewłaściwe traktowanie” unijnej flagi? Taki projekt złożono dziś w Sejmie

Zdjęcie ilustracyjne / fot.Aleksiej Witwicki | Gazeta Polska

  

W dniu Święta Flagi Rzeczpospolitej posłowie partii Nowoczesna złożyli w Sejmie projekt ustawy wprowadzający ochronę prawną flagi UE na równi z flagą Polski. Zgodnie założeniami projektu, flagę unijną należy umieszczać m.in. przy Sejmie, Senacie, siedzibie prezydenta Polski czy szefa rządu. Projekt wskazuje, że karze aresztu albo grzywny mają podlegać osoby, które naruszą przepisy o poszanowaniu i ochronie symboli UE.

"Dzisiaj obchodzimy w Polsce bardzo ważne święto - Dzień Flagi RP i dzisiaj Nowoczesna składa projekt ustawy o ochronie flagi Unii Europejskiej na równi z flagą polską. W ten sposób chcemy wyeliminować z życia publicznego takie sytuacje, które miały miejsce na początku kadencji PiS-u, gdy flagę UE wyprowadzano z urzędu premiera czy też określano ją +szmatą+. Uważamy, że takie zachowania są niegodne, ponieważ flaga UE reprezentuje wartości nas wszystkich jako Polaków i jest na tyle ważnym elementem symboliki unijnej, że należy ją chronić"

- powiedział szef klubu Nowoczesnej, kandydat partii w eurowyborach Paweł Pudłowski.

"W tej ustawie precyzujemy ochronę flagi Unii Europejskiej na równi z flagą Polski. Ewentualne konsekwencje jej niewłaściwego traktowania będą zatem takie jak w przypadku flagi polskiej, czyli nawet zagrożenie pozbawienia wolności do jednego roku"

- podkreślił poseł Nowoczesnej.

Projekt ustawy o statusie i ochronie symboli Unii Europejskiej przygotował poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, który w pracach legislacyjnych ma reprezentować wnioskodawców (15 posłów z Nowoczesnej i dwóch z PSL-UED).

W projekcie zapisano, że "otaczanie symbolu Unii Europejskiej szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela i obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych i jednostek samorządu terytorialnego, ich instytucji oraz organizacji".

Projekt wskazuje, że flagę UE umieszcza się m.in. przy Sejmie, Senacie, siedzibie prezydenta Polski czy szefa rządu. W sposób zapewniający jej należną cześć i szacunek ma ona zajmować drugie miejsce w stosunku do flagi państwowej, tj. po lewej stronie.

Projekt ustawy wprowadza także ochronę prawną symboli Unii Europejskiej zakładając zmianę przepisów w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z propozycją Nowoczesnej karze aresztu albo grzywny mają podlegać osoby, które naruszą przepisy o poszanowaniu i ochronie symboli UE - na takiej samej zasadzie jak te osoby, które naruszą przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Zmiany mają objąć również przepisy w Kodeksie karnym. Nowoczesna proponuje, by karze grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności podlegały osoby, które na terytorium Polski publicznie znieważą, zniszczą, uszkodzą lub usuną flagę Unii Europejskiej.

W uzasadnieniu projektu ustawy posłowie wnioskodawcy podali, że jego celem jest uregulowanie statusu flagi Unii Europejskiej, określenie zasad jej umieszczania w budynkach publicznych oraz wprowadzenie ochrony prawnej tej flagi w postaci penalizacji jej publicznego znieważania, niszczenia, uszkadzania lub usuwania.

"Symbolika związana z UE, a w szczególności jej flaga, jest ważna dla wielu Polek i Polaków, którzy popierają członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz czują się Europejkami i Europejczykami. Niestety, mimo tego częste jest palenie, opluwanie lub niszczenie w inny sposób flagi Unii Europejskiej, zwłaszcza podczas demonstracji środowisk eurosceptycznych lub protestów antyeuropejskich"

- uzasadniła projekt Nowoczesna. Przypomniał, że incydenty tego typu miały miejsce np. na Marszu Niepodległości w Warszawie, który w założeniu miał łączyć Polki i Polaków.

Flaga Unii Europejskiej - jak przypomina w projekcie Nowoczesna - to krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle, które reprezentują unię narodów Europy.

"Liczba gwiazd jest stała, ponieważ liczba dwanaście symbolizuje doskonałość i jedność" - podali posłowie.

Autorem koncepcji flagi europejskiej, którą zaakceptowały unijne instytucje, jest francuski rysownik Arsene Heitz, natomiast jej układ, proporcje i barwy opracował Paul M.G. Levy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozmowy brexitowe bez przełomu

zdjęcie ilustracyjne / Elionas2 CC0

  

Dzisiejsze rozmowy w Luksemburgu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem ws. brexitu nie przyniosły przełomu. Bruksela nadal czeka na propozycje ze strony Londynu.

Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa Junckera z brytyjskim premierem, odkąd Johnson został w lipcu szefem rządu.

KE bo spotkaniu wydała komunikat.

Celem spotkania było podsumowanie toczących się rozmów technicznych między UE i Wielką Brytanią oraz omówienie kolejnych kroków. Przewodniczący Juncker przypomniał, że obowiązkiem Zjednoczonego Królestwa jest zaproponowanie rozwiązań prawnych, zgodnych z umową o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Przewodniczący Juncker podkreślił ciągłą gotowość i otwartość Komisji na zbadanie tego, czy takie propozycje spełniają cele backstopu. Takie propozycje nie zostały jeszcze przedstawione”

- poinformowała w nim Komisja.

Backstop to mechanizm zabezpieczający powstanie twardej granicy między Irlandią a Irlandii Północną. To główny problem braku porozumienia między Londynem a UE, a także między rządem brytyjskim a częścią brytyjskich parlamentarzystów. Dotąd Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła umowę wynegocjowaną w 2018 r. przez rząd byłej premier Theresy May.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl