Hiszpańska komisja wyborcza zablokowała start islamskiej partii. Powód: zbyt mało kobiet na listach

/ pixabay.com/CC0/wilhei

  

Hiszpańska komisja wyborcza zablokowała start w wyborach samorządowych 26 maja muzułmańskiej partii Koalicja dla Melilli (CpM). To największe opozycyjne ugrupowanie regionalnego parlamentu w tej hiszpańskiej enklawie w Afryce Północnej.

Jak poinformował dzisiaj szef CpM Mustafa Aberchan, mimo skorygowania listy kandydatów, komisja wyborcza zablokowała możliwość startu w wyborach tej partii reprezentującej zamieszkałych w Melilli wyznawców islamu.

Sędziowie komisji wyborczej odrzucili dwukrotnie listę Koalicji dla Melilli, twierdząc, że jest na niej zbyt mała liczba kobiet, nieproporcjonalna w stosunku do liczby mieszkanek tej hiszpańskiej enklawy.

Zablokowanie startu w wyborach partii CpM wywołało we wtorek i środę protesty muzułmanów w zamieszkanej przez 86 tys. osób Melilli, gdzie wyznawcy islamu stanowią już ponad połowę ludności.

Protesty Koalicji dla Melilli i jej sympatyków poparł m.in. imam meczetu w Melilli Mohamed Homari. Podczas jednej z modlitw wezwał on lokalnych muzułmanów do głosowania “na kandydatów dobrych dla wyznawców islamu”.

CpM ma siedmiu przedstawicieli w 25-miejscowym regionalnym parlamencie Melilli. Od blisko dwóch dekad tą hiszpańską enklawą rządzi Partia Ludowa (PP).

We wtorek państwowa komisja wyborcza w Madrycie zablokowała też kandydaturę w wyborach do Parlamentu Europejskiego urodzonego w Algierii filozofa Samiego Naira, który miał wystartować z trzeciej pozycji listy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). Sędziowie komisji wskazali, że w zaplanowanych na 26 maja wyborach Nair nie może kandydować, gdyż “jako obywatel Francji” nie złożył w terminie wniosku o ubieganie się o mandat PE na terytorium Hiszpanii.

W niedzielę sędziowie państwowej komisji wyborczej Hiszpanii zablokowali też udział w wyborach do PE trzech mieszkających poza granicami tego kraju separatystów z Katalonii: byłego premiera Carlesa Puigdemonta i byłych członków jego rządu Toniego Comina i Clary Ponsati. Hiszpański wymiar sprawiedliwości poszukuje ich w związku z oskarżeniem o udział w rebelii, jak określono zorganizowanie w Katalonii w 2017 r. referendum niepodległościowego. Mieli oni wystartować z listy bloku Razem dla Katalonii (JxCat).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

3 tysiące gospodarstw ucierpiało z powodu suszy w pomorskim

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

W województwie pomorskim w wyniku suszy ucierpiało około 58,3 tys. hektarów upraw rolnych, a dotkniętych jest nią niemal 3 tys. gospodarstw rolnych z terenu 42 gmin - poinformował w środę Pomorski Urząd Wojewódzki.

Urząd wyliczył, że powierzchnia upraw dotkniętych stratami wynosi blisko 70,5 tys. hektarów, z czego w wyniku suszy ucierpiało około 58,3 tys. hektarów, gradu - ponad 4,6 tys. hektarów, ulewami - ponad 6,7 tys. hektarów, a przymrozkami wiosennymi blisko 800 hektarów.

Na terenie województwa pomorskiego suszą jest dotkniętych 2 922 gospodarstw rolnych, gradem - 314, deszczem nawalnym - 325, a przymrozkami wiosennymi - 151. Łącznie jest poszkodowanych 3712 gospodarstw.

W 71 gminach woj. pomorskiego działają lub działały komisje ds. szacowania strat w rolnictwie, z czego w 42 gminach komisje szacują lub szacowały straty spowodowane suszą, w 11 gradem, w 7 - szkody wynikłe z nawalnego deszczu, a w 11 - z powodu przymrozków wiosennych.

Dotychczas oszacowana wartość strat spowodowanych przez grad wynosi ponad 95 tys. zł, a przez przymrozki wiosenne ponad 67 tys. zł. Szacunkowa wartość strat to łącznie ponad 162,7 tys. zł.

Prace zakończyło już pięć komisji: trzy powołane z powodu suszy, jedna - powołana do szacowania szkód wywołanych przez grad oraz jedna - do szacowania strat spowodowanych przymrozkami wiosennymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl