Szykuje się imigrancki "marsz nadziei". Premier Bułgarii: powstanie ogromny problem

Zdjęcie ilustracyjne / Mstyslav Chernov [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził dzisiaj obawy, że duża grupa migrantów znajdujących się w Turcji może wyruszyć przez Bułgarię do Europy Zachodniej.

„Jesteśmy zaniepokojeni tzw. marszem nadziei, który organizuje się obecnie w ośrodkach migracyjnych w Turcji” – powiedział Borisow na konferencji w Sofii, poświęconej sprawom migracji. Podkreślił, że potencjalnych uczestników marszu jest ok. 30 tys., w tym wiele kobiet i dzieci. „Gdyby do tego doszło, powstanie ogromny problem” – podkreślił.

Premier podkreślił zarazem, że obecnie Bułgaria zapewnia należytą ochronę swej granicy z Turcją. Więcej problemów jest na mającej prawie 500 km granicy z Grecją, gdzie w odróżnieniu od granicy z Turcją nie ma ogrodzeń.

Według szefa MSW Mładena Marinowa sytuacja na granicach jest „spokojna i przewidywalna”, środki na ochronę granic są zagwarantowane, m.in. dzięki pomocy unijnej. W ubiegłym roku za transgraniczny przemyt ludzi w bułgarskich sądach skazano 133 osoby, a w tym roku 30 - poinformował minister.

Dyrektor policji granicznej Swetłan Kiczikow powiedział, że w ubiegłym roku zarejestrowano 5 311 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Turcją a Bułgarią. Zatrzymano 761 osób. Od początku tego roku odnotowano tam 390 nieudanych prób przedostania się do Bułgarii. W przypadku granicy z Grecją było to 4,6 tys. prób w ubiegłym roku i 305 w tym roku. 85 osób próbowało w tym roku nielegalnie przedostać się z Bułgarii do Serbii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jaki cel miało to spotkanie? Putin atakował Polskę, a Grodzki proponował... „odnowienie relacji”

Tomasz Grodzki i Siergiej Andriejew / senat.gov.pl

  

Podczas gdy Władimir Putin bezpardonowo atakował Polskę kłamliwymi teoriami dotyczącymi odpowiedzialności naszego kraju za wybuch II wojny światowej, marszałek Senatu Tomasz Grodzki postanowił... "odnowić relacje między izbami wyższymi parlamentów obu krajów". Tak wynika z notatki ze spotkania z ambasadorem Rosji. Dokument ujrzał właśnie światło dzienne i wzbudził jeszcze więcej podejrzeń, niż miało to miejsce dotychczas.

Notatka ze spotkania Tomasza Grodzkiego i Siergieja Andriejewa jest objętości dwóch stron. Zapisano na niej najważniejsze punkty, o jakich rozmawiali marszałek Senatu i ambasador Rosji w Polsce. Było to m.in. przedstawienie oczekiwań, jakie mają oba kraje względem drugiej strony. 

[polecam:https://niezalezna.pl/304720-po-klamstwach-putina-swiat-stanal-w-obronie-polski-te-oskarzenia-byly-absurdalne]

Ale to nie koniec...

Marszałek, w uzgodnieniu z MSZ, zaproponował odnowienie relacji między izbami wyższymi parlamentów obu krajów na szczeblu wicemarszałków izby, jako ostrożne otwarcie kanału komunikacji. Jednocześnie podkreślił, że pewne sfery nie podlegały i nadal nie powinny podlegać ograniczeniom kontaktów — jak np. kultura i polsko-rosyjskie festiwale filmowe. Ambasador wyraził zadowolenie z tego - w oczywisty sposób - pozytywnego kroku naprzód 

- czytamy w notatce ze spotkania Grodzki-Andriejew. 

Jak wynika z notatki, Grodzki i Andriejew rozmawiali również o katastrofie smoleńskiej. Grodzki postulat zwrotu wraku TU-154M wymienił wśród najważniejszych oczekiwań Polski wobec Rosji. Na to ambasador Rosji odparł, że... nie rozumie "teorii spiskowych", pojawiających się w związku z największą powojenną tragedią narodu polskiego. 

Spotkanie Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji wzbudziło wiele kontrowersji. Odbyło się bowiem bez uzgodnienia z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki od czasu objęcia urzędu mocno zaangażował się w prowadzenie polityki zagranicznej, choć - co często jest podkreślane - nie jest, zgodnie z konstytucją, uprawomocnionym do tego organem. 

[polecam:https://niezalezna.pl/304804-to-byla-samowolka-grodzkiego-z-ambasadorem-rosji-spotkal-sie-wbrew-sugestii-msz]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts