Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł aktor Jan Nowicki - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej • • • Mityngi lekkoatletycznej Diamentowej Ligi przez pięć lat będą się odbywały na Stadionie Śląskim w Chorzowie • • •

W Brukseli o polskich planach gazowych. "Pływający terminal pozwoli na przyjęcie dodatkowego gazu"

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział dzisiaj w Brukseli, że planowany pływający terminal do odbioru LNG w Gdańsku pozwoli na przyjęcie dodatkowych 4 mld metrów sześciennych gazu w Polsce.

Zdjęcie ilustracyjne
By Polskie LNG S.A. - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38457152

W Brukseli odbywa się pierwsze forum energetyczne UE-USA, które ma służyć zwiększeniu eksportu amerykańskiego gazu skroplonego LNG do Europy.

Naimski, który bierze w nim udział, przypomniał, że obok rozbudowy istniejącego terminala LNG w Świnoujściu Polska zadecydowała także o postawieniu pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku. Planowane jest to na lata 2024-2025.

Chodzi o jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

- Da nam to możliwości dodatkowej przepustowości 4 mld metrów sześciennych (gazu) do 2024-2025. Następnie, strategiczne podejście, (...) da nam możliwość podwojenia tej przepustowości do około 8 mld metrów sześciennych

 – powiedział Naimski.

Jak dodał, pływający terminal zostanie podłączony do polskiego systemu przesyłowego gazu, co pozwoli też na dostarczanie surowca poprzez interkonektory do krajów sąsiednich. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Piotr Naimski #LNG #Forum Energetyczne UE-USA

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo