Wcześniej Broniarz w rozmowie z PAP powiedział, że zaproszenie od premiera Mateusza Morawieckiego do kolejnej tury obrad okrągłego stołu "przyszło na dwie godziny przed rozpoczęciem".

- Nie zmienia to faktu, że ZNP konsekwentnie podtrzymuje decyzję, że brać udziału w obradach nie będzie

 - zaznaczył.

Do słów Broniarza odniósł się w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk stwierdzając, że są one zaskakujące.

- Zaproszenie do ZNP trafiło mailem w poniedziałek, ponieważ zawierało podsumowanie obrad piątkowego okrągłego stołu, które skończyły się w godzinach wieczornych

 - podkreślił minister.

- Trudno mi uwierzyć, że ZNP nie obsługuje skrzynki mailowej

- dodał.

W ocenie Dworczyka takie wypowiedzi, to wymówka, by nie brać udziału w rozmowach ze stroną rządową.

- Wygląda to raczej na szukanie przez pana Broniarza kolejnych pretekstów, aby nie brać udziału w prowadzonym dialogu

 - ocenił.

Minister podkreślił jednocześnie, że inaczej jednak niż poprzez dyskusję nie da się wypracować "kompromisu i rozwiązań akceptowanych dla wszystkich".

- Dlatego w wysłanym zaproszeniu oraz dziś za pośrednictwem mediów ponawiamy zaproszenie do okrągłego stołu, którego kolejne obrady odbędą się już 10 maja

 - powiedział Dworczyk.

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwał od 8 do 27 kwietnia br.

Pierwszy etap rozmów poświęconych edukacji, zorganizowany z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, odbył się w piątek 26 kwietnia w centrum konferencyjnym na PGE Narodowym, a obrady w podstolikach toczyły się we wtorek 30 kwietnia w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Kolejne spotkanie planowane jest na 10 maja.