Guaido wzywa do strajku generalnego

Juan Guaido / Flickr/HazteOir.org/CC BY 2.0

  

Szef parlamentu i przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido wezwał do przeprowadzenia dziś strajku generalnego, który nazwał "operacją unia wolności". Zapewnił, że będzie organizował protesty aż "położą one kres uzurpacji" władzy przez prezydenta Nicolasa Maduro.

Guaido, który ogłosił się w styczniu tymczasowym prezydentem Wenezueli, zaapelował o udział w strajku generalnym w środę wieczorem, zaledwie kilka godzin po nieudanej próbie powstania wspieranego przez wojsko.

"Jeśli reżim sądzi, że teraz już wywieramy na niego maksymalną presję, to jest w błędzie (...). Będziemy wychodzić na ulice aż przywrócimy wolność Wenezueli"

- oświadczył Guaido podczas wiecu z okazji Święta Pracy. Dodał, że cieszy go, iż tysiące ludzi "mimo zastraszania" ich przez rząd Maduro wzięło udział w wiecach.

W środę przeciwko reżimowi Maduro demonstrowano w wielu miastach Wenezueli, a w Caracas 50 osób zostało rannych w starciach z siłami reżimowymi; w szpitalu zmarła kobieta trafiona kulą podczas wtorkowych starć z policją i wojskiem.

Związek zawodowy dziennikarzy SNTP poinformował, że 12 dziennikarzy zostało poszkodowanych podczas relacjonowania protestów w całym kraju.

W stolicy Wenezueli wybuchły w środę nowe starcia między zwolennikami Guaido a wierną Maduro gwardią narodową. Dzień wcześniej podczas zamieszek w Caracas rannych zostało około 100 osób.

Maduro oświadczył, że "nie zawaha się" aresztować i osądzić "zdrajców", którzy - jak powiedział - stali za wtorkowym nieudanym "kryminalnym puczem wojskowym".

W Wenezueli od ponad trzech miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał Maduro za uzurpatora.

We wtorek Guaido oświadczył, że rozpoczęła się "końcowa faza" odsuwania od władzy "uzurpatora" i wezwał armię, by stanęła po stronie opozycji. Na razie jednak do tego nie doszło na masową skalę.

Maduro w ubiegłym roku wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale nie dopuścił do startu głównych rywali. Wynik głosowania nie został uznany przez większość krajów zachodnich i latynoamerykańskich.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone są przygotowane do akcji zbrojnej w Wenezueli, "jeśli będzie to konieczne do zatrzymania trwającego kryzysu politycznego w tym kraju".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szefowa kampanii Dudy: Po wyciągnięciu ręki, dostaliśmy cios i dostajemy cios za ciosem

/ Twitter.com / /Jolanta Turczynowicz-Kieryłło (@mecenasJTK)

  

Będziemy prowadzić kampanię nastawioną na wartości, to nie będzie kampania hejtu, którą proponuje sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) - zadeklarowała dziś szefowa kampanii prezydenta Andrzeja Dudy, Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. Nie kryła też zaskoczenia postawą sztabu Kidawy-Błońskiej. „Po wyciągnięciu ręki, dostaliśmy cios i dostajemy cios za ciosem” - oceniła.

Szefowa kampanii Dudy mówiła w TVP1, że ma plan, by zmieniać polską politykę na lepszą i serdeczniejszą.

Pytana, kto "wymyślił" ją w prezydenckim sztabie, odpowiedziała: "trudno mi powiedzieć; cieszę się, że prezydent mi to zaproponował". Turczynowicz-Kieryłło podkreśliła przy tym, że nie jest politykiem i nie należy do partii, ale współpracowała z Porozumieniem wicepremiera Jarosława Gowina m.in. przy reformie sądownictwa.

[polecam:https://niezalezna.pl/312370-cierpiacy-na-depresje-wyrzutem-sumienia-dla-rzadzacych-skandaliczny-wpis-kidawy-blonskiej]

Turczynowicz-Kieryłło dodała, że zaimponowała jej wizja pełnej szacunku prezydentury Andrzeja Dudy.

- Prezydent Andrzej Duda to gwarancja stabilności dla reform, ustaw prospołecznych. Prezydent deklarował, bardzo mocno o tym mówił, że jeśli on zostanie prezydentem, jeśli będzie kontynuował swoją misję, to Polacy są bezpieczni. Pracujemy nad tym, jak jeszcze można wspomóc społeczeństwo, co jeszcze można zrobić

- podkreśliła.

[polecam:http://niezalezna.pl/312197-turczynowicz-kieryllo-oczekuje-na-gest-ze-strony-kidawy-blonskiej-co-zrobi-kandydatka-ko]

- Byłam zaskoczona, że po tak pozytywnym przesłaniu, po wyciągnięciu ręki, dostaliśmy cios i dostajemy cios za ciosem. To było duże zaskoczenie. Myślę, że dobro zwycięża i będziemy dalej w taki sposób prowadzić kampanię, który będzie nastawiony na wartości, a nie będzie kampanią hejtu, którą proponuje sztab pani Kidawy-Błońskiej - oświadczyła.

[polecam:http://niezalezna.pl/312296-solidarnosc-kobieca-w-stylu-kidawy-blonskiej-ma-swoja-wizje-ws-zachowania-wyborczej]

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, poza Dudą i Hołownią, kandydują m.in.: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydat Lewicy Robert Biedroń, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Konfederacji, poseł Krzysztof Bosak, b. polityk PO Leszek Samborski, kandydat Kongresu Nowej Prawicy i partii PolEXIT Stanisław Żółtek, Piotr Stanisław Bakun i Wojciech Podjacki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP1, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts