Odznaczenie dla Mosberga

  

Ed Mosberg ma 93 lata, jest ocalałym z Holocaustu, mieszka w USA, jeszcze niedawno – póki nie dopadła go poważna choroba – podróżował po świecie, świadcząc o niemieckich zbrodniach i polskiej ofierze podczas II wojny światowej. Zasłynął ze swoich przemówień, gdy m.in. podczas Marszu Żywych prostował określenie „nazistowskie obozy” czy kłamliwe hasło o „polskich obozach”, grzmiąc w kilku językach, że „camps were German! ”.

W ustach Żyda, który przeżył niemieckie ludobójstwo, znaczy to więcej niż nieśmiałe instytucjonalne zapewnienia, że „camps” nie były polskie. Jednak Mosberg angażuje się też w upamiętnianie wydarzeń II wojny światowej i obronę polskiego imienia podczas wywiadów, uroczystości, a nawet w filmach i wypowiedziach medialnych. 1 maja prezydent Andrzej Duda odznaczył Ocalałego – Polska choćby w ten symboliczny sposób dziękuje wspaniałemu człowiekowi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts