Prezes TK na uroczystościach w Wilnie

zdjęcie ilustracyjne / 3dman_eu CC0

  

„Konstytucja 3 Maja była wielkim, cywilizacyjnym osiągnięciem wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Obojga Nardów i pozostaje aktualna dla wszystkich Europejczyków” – napisała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w liście do prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Prezes, dziękując za zaproszenie do udziału we wspólnych obchodach w Wilnie 228. rocznicy podpisania konstytucji i potwierdzając swój udział w czwartkowej dyskusji „Konstytucja 3 Maja 1791: znaczenie i lekcje dla Europy”, zaznaczyła, że jest to „piękna karta naszej wspólnej historii”.

„Nasi przodkowie stanąwszy w obliczu zagrożenia całej wspólnoty, dali nam przykład prawdziwie obywatelskiej postawy” - czytamy w liście. Przypomina się w nim, że „pomimo wewnętrznych sporów i wielu dzielących różnic, 3 maja 1791 roku podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej przyjmując pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję”.

„Nie ma żadnych wątpliwości, że Konstytucja 3 Maja i przesłanie, jakie niosła, są niezmiennie aktualne – nie tylko dla Litwinów i Polaków, ale i dla wszystkich Europejczyków” - wskazała prezes Przyłębska.

Słowa powitalne do uczestników wileńskiej dyskusji, która odbędzie się w czwartek w urzędzie prezydenta Litwy, mają wygłosić szefowa państwa Dalia Grybauskaite, prezes Sądu Konstytucyjnego Litwy Dainius Żalimas, a także prezes Julia Przyłębska.

O znaczeniu pierwszej pisanej konstytucji w Europie będą dyskutowali m.in. szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius, przewodniczący sejmowego komitetu do spraw europejskich, wiceprzewodniczący Sejmu Gediminas Kirkilas i sędzia Trybunału Stanu RP Czesław Kłak.

Jak poinformował dziś urząd prezydenta Litwy, przed rozpoczęciem dyskusji Dalia Grybauskaite spotka się z Julią Przyłębską i Dainiusem Żalimasem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

12 policjantów oskarżonych o korupcję

zdjęcie ilustracyjne, / policja.pl,

  

Przed sądem stanie wkrótce 12 byłych policjantów z komendy w Żorach (Śląskie) - większość z nich za przyjmowanie łapówek od zatrzymywanych kierowców. Dwóch odpowie także za pobicie Czecha, który nie chciał przyjąć mandatu.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Łączna ustalona w śledztwie wartość przyjętych korzyści majątkowych to prawie 180 tys. zł.

Przed sądem – poza b. policjantami – odpowie także dwóch kierowców, którzy mieli wręczać korzyści majątkowe. Sprawę pod nadzorem prokuratury prowadzili funkcjonariusze z katowickiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Według ustaleń śledztwa funkcjonariusze z żorskiej drogówki przyjmowali łapówki od 2014 do 2018 r. Takie zarzuty usłyszało 11 b. policjantów z tamtejszej Komendy Miejskiej Policji. "Czyny te polegały na przyjmowaniu korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, w kwotach od 30 zł do 3 000 zł albo ich obietnicy lub uzależnianiu wykonania czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej albo jej obietnicy lub żądaniu takiej korzyści" – podała prok. Smorczewska.

Jak dodała, w większości ustalonych przypadków łapówki za odstąpienie od czynności służbowych związanych z popełnionym przez kierowcę wykroczeniem, np. przekroczeniem dopuszczalnej prędkości, jadą pojazdem bez ważnych badań technicznych lub kierowaniem pojazdem bez zapiętych pasów.

Część czynów korupcyjnych związana z odstąpieniem od zatrzymania prawa jazdy. "W toku śledztwa ustalono również przypadki przyjęcia korzyści majątkowej lub jej obietnicy od kierujących pojazdami, który znajdowali się pod wpływem alkoholu (co stanowi przestępstwo) lub w stanie po użyciu alkoholu (co stanowi wykroczenie)" – podała prokuratura.

Jeden z wątków postępowania dotyczył pobicia, w październiku 2017 r., obywatela Czech, który odmówił przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dwóch byłych policjantów.

W sprawie łącznie oskarżono 12 byłych funkcjonariuszy policji – wszyscy decyzjami komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach zostali zwolnieni ze służby. Jedenastu przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym, dwóm dodatkowo przestępstwa nadużycia uprawnień i poświadczenia nieprawdy. Chodzi o nałożenie mandatu za fikcyjne wykroczenie. Jeden z nich odpowie także za pobicie Czecha, a tylko za to - ostatni z oskarżonych.

Jak podaje prokuratura, ośmiu spośród oskarżonych b. policjantów przyznało się do winy, złożyli pełne wyjaśniania, ujawniając informacje o popełnionych przestępstwach i osobach uczestniczących w ich popełnieniu. Razem z b. funkcjonariuszami na ławie oskarżonych zasiądą także dwie osoby oskarżone o wręczanie łapówek w celu skłonienia policjantów do odstąpienia od ukarania mandatem.

W śledztwie przesłuchano ponad 170 świadków. Część osób, które wręczały funkcjonariuszom łapówki sama zgłosiła się do organów ścigania, zawiadamiając o popełnionym przestępstwie. Dzięki temu skorzystali z klauzuli niekaralności.

To kolejny w ostatnich tygodniach akt oskarżenia przeciwko policjantom z drogówki na Śląsku, który przesłała do sądu gliwicka prokuratura. W listopadzie poinformowała ona, że oskarżyła sześciu byłych policjantów z wydziału ruchu drogowego komendy w Gliwicach, a także jednego z kierowców, który miał wręczyć funkcjonariuszom pieniądze. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl