Prezes TK na uroczystościach w Wilnie

zdjęcie ilustracyjne / 3dman_eu CC0

  

„Konstytucja 3 Maja była wielkim, cywilizacyjnym osiągnięciem wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Obojga Nardów i pozostaje aktualna dla wszystkich Europejczyków” – napisała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w liście do prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Prezes, dziękując za zaproszenie do udziału we wspólnych obchodach w Wilnie 228. rocznicy podpisania konstytucji i potwierdzając swój udział w czwartkowej dyskusji „Konstytucja 3 Maja 1791: znaczenie i lekcje dla Europy”, zaznaczyła, że jest to „piękna karta naszej wspólnej historii”.

„Nasi przodkowie stanąwszy w obliczu zagrożenia całej wspólnoty, dali nam przykład prawdziwie obywatelskiej postawy” - czytamy w liście. Przypomina się w nim, że „pomimo wewnętrznych sporów i wielu dzielących różnic, 3 maja 1791 roku podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej przyjmując pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję”.

„Nie ma żadnych wątpliwości, że Konstytucja 3 Maja i przesłanie, jakie niosła, są niezmiennie aktualne – nie tylko dla Litwinów i Polaków, ale i dla wszystkich Europejczyków” - wskazała prezes Przyłębska.

Słowa powitalne do uczestników wileńskiej dyskusji, która odbędzie się w czwartek w urzędzie prezydenta Litwy, mają wygłosić szefowa państwa Dalia Grybauskaite, prezes Sądu Konstytucyjnego Litwy Dainius Żalimas, a także prezes Julia Przyłębska.

O znaczeniu pierwszej pisanej konstytucji w Europie będą dyskutowali m.in. szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius, przewodniczący sejmowego komitetu do spraw europejskich, wiceprzewodniczący Sejmu Gediminas Kirkilas i sędzia Trybunału Stanu RP Czesław Kłak.

Jak poinformował dziś urząd prezydenta Litwy, przed rozpoczęciem dyskusji Dalia Grybauskaite spotka się z Julią Przyłębską i Dainiusem Żalimasem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzecznik Praw Obywatelskich wszczął postępowanie. Chodzi o „występ” drag queen

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Kevin_Snyman

  

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie symulowanego podcięcia gardła lalce ze zdjęciem abpa Marka Jędraszewskiego.

Jak podano w komunikacie biura RPO, rzecznik zwrócił się także do Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto o informacje o stanie postępowania w tej sprawie, zwłaszcza o wskazanie przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. Poznańska prokuratura z urzędu zajęła się sprawą występu z „kukłą” abp. Jędraszewskiego.
[polecam:https://niezalezna.pl/284121-premier-nie-bedzie-zgody-na-podrzynanie-gardel-kuklom-bylo-tez-o-dumnej-suwerennej-polsce]

W połowie sierpnia w poznańskim klubie Punto Punto odbyły się wybory Mr. Gay Poland. Podczas wydarzenia jedna z drag queen wystąpiła z „kukłą” z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego. Na zdjęciach opublikowanych później w internecie widać dmuchaną lalkę, która w miejscu twarzy ma przyklejone zdjęcie abpa Jędraszewskiego. W trakcie występu – jak podają lokalne media – miało dojść do „symulowania zabójstwa” metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował ideologię środowisk LGBT.

[polecam:https://niezalezna.pl/284252-skandal-z-symulacja-zabojstwa-abp-jedraszewskiego-jest-zawiadomienie-do-prokuratury-podwojne]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl