Rosjanie krytykują władze na Kremlu, spada poparcie Putina. Młodzi oskarżają FSB o prześladowania

Władimir Putin / premier.gov.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

W Rosji odnotowuje się coraz więcej przypadków prześladowania krytyków obecnych władz. Jest to prawdopodobnie spowodowane pogarszającymi się sondażami prezydenta Rosji Władimira Putina.

W niedzielę w rosyjskiej stolicy manifestowali młodzi ludzie, rozdając ulotki informujące o stosowaniu tortur przez służby bezpieczeństwa i policję. Według manifestujących FSB próbuje przemocą wymusić
m.in. przyznanie się do działalności antypaństwowej anarchistów z ugrupowania Sieć.

O stosowaniu tortur przez służby więzienne i policjantów szeroko informowały w ostatnim czasie rosyjskie niezależne media. Prokuratura na podstawie doniesień dziennika „Nowaja Gazieta” wszczęła postępowania karne wobec oskarżonych o to funkcjonariuszy.

Rosyjskie organizacje broniące praw człowieka oceniają, że najtrudniejsza sytuacja panuje w Czeczenii. Według raportów Amnesty International tortury doprowadziły tam do śmierci kilku zatrzymanych osób.

Pogarszające się wskaźniki poparcia dla prezydenta Rosji potwierdzają, że „sukcesy geopolityczne”, jak np. aneksja Krymu, przestały konsolidować społeczeństwo wokół władzy. W coraz większym stopniu zwraca ono bowiem uwagę na rosnącą biedę wynikającą z kilkuletniego spadku realnych dochodów. Jest to efekt skorumpowanego systemu władzy w Rosji, zacofanej gospodarki oraz działania zachodnich sankcji nałożonych za prowadzenie przez Moskwę agresywnej polityki wobec krajów regionu. Rosjanie nie mogą też wybaczyć Kremlowi m.in. decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego.

Z sondażu opublikowanego w połowie kwietnia przez Centrum Analityczne Jurija Lewady wynika, że na Putina chce głosować 55 proc. obywateli. Jest to wynik aż o 22 pkt procentowe mniejszy niż zeszłoroczny, który rosyjski przywódca osiągnął podczas wyborów prezydenckich.

Wielu ekspertów obawia się, że władca Kremla, by zyskać na popularności, może po raz kolejny wzmocnić prowadzoną przez siebie agresywną politykę.

Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłowiono niewybuchy i kontener śmieci

Zdjęcie ilustracyjne / By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lamiot (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw au

  

Podczas sprzątania Kanału Łuczańskiego w Giżycku nurkowie znaleźli dwa niewybuchy. Zabezpiecza je policja - poinformował prezes giżyckiego Klubu Płetwonurków "Płetwal" Sebastian Łepkowski. Z kanału wyłowiono kontener śmieci, w tym wojskowy stary hełm, wagę szalkową i kilka kotwic.

Szef klubu "Płetwal" powiedział, że niewybuchy znajdują się blisko brzegu i zabezpiecza je policja.

"Ponieważ są one blisko brzegu, nie blokują żeglugi po kanale" - dodał.

W akcji sprzątania Kanału Łuczańskiego uczestniczyło 28 nurków z "Płetwala", MOPR, Ośrodka Szkolno-Treningowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, klubu "Podwodny jeleń" w Łomży oraz indywidualni nurkowie z Gołdapi. Przez ponad dwie godziny ekipa wyłowiła z dna kanału duży kontener śmieci, wśród których były m.in.: wojskowy stary hełm, waga szalkowa, kilka kotwic oraz miecz od jachtu.

Akcja sprzątania kanału odbywa się od wielu lat zawsze po zakończeniu sezonu żeglarskiego. Współorganizuje ją giżycki urząd miasta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl