Rośliny strączkowe w diecie wspierającej mózg

/ pixel1

  

Rośliny strączkowe powinno się spożywać przynajmniej trzy razy w tygodniu a najlepiej w niedużych ilościach codziennie. Ważna jest różnorodność np. jedzenie na przemian: soczewicy, fasoli, cieciorki, grochu, soi, bobu.

Rośliny strączkowe jedzone były już w epoce kamienia łupanego. Rzymscy żołnierze w trakcie długich wypraw stosowali suszone nasiona roślin strączkowych, jako podstawowe źródło pożywienia, zaspokajając zapotrzebowanie organizmu na białko i inne składniki odżywcze. W Chinach soja uchodziła za świętą roślinę! 
Na ziemiach polskich fasola pojawia się w XVII wieku, kiedy przywiózł ją do Europy Krzysztof Kolumb.
Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” wymienia liczne zalety roślin strączkowych.

Strączkowce to przede wszystkim świetne źródła białka. Zawierają go w sobie najwięcej ze wszystkich produktów roślinnych, dlatego razem z orzechami są polecane osobom na dietach wegetariańskich. Rośliny te, są też bogatym źródłem potasu, wapnia, żelaza oraz witamin z grupy B. Dostarczają dużo błonnika. 
Szczególnie bogatym źródłem witaminy są kiełki roślin strączkowych zawierają między innymi witamy C, PP, K, E oraz D. Dostarczają też wielu enzymów uczestniczących w trawieniu.
Niestety, często rośliny te są pomijane w diecie przez ich właściwości wzdymające. A przecież mamy na to ogromny wpływ poprzez odpowiednie ich przygotowanie.

Jak przygotowywać rośliny strączkowe?
Podstawową zasadą jest moczenie nasion przez przynajmniej 12 godzin w zimnej wodzie. Robimy to, aby zapoczątkować w roślinie procesy kiełkowania. Ciężkostrawne składniki uważane za antyodżywcze ulegają rozpadowi lub przechodzą do wody, w której się moczą. W trakcie moczenia w roślinie zaczynają działać liczne enzymy, powodujące rozkład niektórych ciężkostrawnych substancji do form o większej przyswajalności (co korzystnie wpływa na proces trawienia białek). Po namoczeniu przelewamy nasze strączkowce wodą i gotujemy je odpowiednio długo na wolnym ogniu. Jest to kolejny niezwykle istotny proces wpływający na strawność. Aby dodatkowo zmniejszyć właściwości wzdymające, można dodać przyprawy, które dobrze się komponują ze smakiem roślin. Strączki zawierają bardzo małe ilości tłuszczów. 

Właściwości strączkowców
Jedną z kluczowych właściwości jest ich wpływ na unormowanie gospodarki cukrowej. Spożycie w posiłku fasoli powoduje mniejszy skok cukru przy kolejnych posiłkach. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób narażonych na cukrzycę i insulinooporność. Regularna konsumpcja strączkowców przyczynia się do spadku masy ciała. Kombinacja produktów białkowych z dużą zawartością błonnika przyczynia się do jeszcze lepszego uczucia sytości. Ponadto strączki nie przeciąża organizmu trudnym do strawienia białkiem, którego metabolizm jest niezwykle kosztowny.

Przepis

Fasolada - najpopularniejsza zupa Grecji
Składniki: fasola biała lub Jaś, cebula, czosnek, marchewka, seler naciowy, dojrzałe pomidory, czarne oliwki, oliwa, cytryna, natka pietruszki, liść laurowy, tymianek, sól morska, pieprz ziarnisty.

Przygotowanie:
Fasolę namoczyć przez noc. Przynajmniej 8 godzin. Odcedzić, zalać świeżą wodą i gotować. Pokroić cebulę, marchewkę, seler, pomidory i tymianek. Rozgnieść  czosnek. Wszystko wraz z ziołami i liściem laurowym wrzucić do garnka z gotującą się fasolą. Na koniec dodać pokrojone oliwki, odrobinę skórki z cytryny oraz posiekaną natkę pietruszki. Danie podać z ćwiartką cytryny.

Uwagi: Zupę posolić dopiero przed podaniem. Dzięki temu fasola szybciej się ugotuje  i nie będzie twarda. Seler można dodać pod koniec, aby był jeszcze jędrny przy podaniu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Wojskowe wyzwanie". Na jeden dzień można stać się żołnierzem

Zdjęcie ilustracyjne / Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

  

W najbliższą sobotę akcja "Wojskowe wyzwanie" będzie prowadzona w Ustce na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych, w Krakowie - w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i w Tomaszowie Mazowieckim - w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. W tych jednostkach chętni będą mogli wstąpić do wojska na jeden dzień.

Zajęcia "Wojskowe wyzwanie" to część kolejnej edycji kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". Jednodniowy udział w zajęciach z żołnierzami jest możliwy w terminie od 13 lipca do 24 sierpnia w kilkunastu jednostkach w całym kraju.

W dniu szkolenia zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, co zrobić, żeby wstąpić do wojska. Punkty rekrutacyjne przedstawią ofertę edukacyjną, m.in. wojskowych uczelni wyższych i najmłodszej placówki - Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie, w którym nauka rozpocznie się we wrześniu br.

W sobotę 20 lipca akcja "Wojskowe wyzwanie" będzie prowadzona w Ustce na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych, w Krakowie - w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i w Tomaszowie Mazowieckim - w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej.

W kolejne soboty swoje obiekty udostępnią Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 17. Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 15. Brygada Zmechanizowana w Giżycku, 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, 1. Pułk Saperów w Brzegu i 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

W zeszłym tygodniu, jedną z pierwszych jednostek, gdzie zainteresowani wojskiem cywile mogli przez jeden dzień uczestniczyć w zajęciach, porozmawiać z żołnierzami, zapoznać się z bronią i dowiedzieć o warunkach rekrutacji była 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Rzecznik prasowy 1. WBPanc ppor. Artur Wróbel poinformował, że 13 lipca w warszawskiej Wesołej pojawiło się około 50 zainteresowanych przeżyciem jednego dnia w Wojsku Polskim. Wśród nich były też kobiety. Kilku z uczestników po zakończeniu akcji zgłosiło chęć zastania żołnierzem 1. Brygady Pancernej.

Według rzecznika zainteresowani wojskiem mogli, w ramach akcji zobaczyć uzbrojenie i sprzęt jednostki, w tym czołgi Leopard 2A4 i 2A5, które stanowią trzon brygady - w programie był pokaz statyczny sprzętu. Jak dodał, zainteresowani mogli wejść do czołgu, spytać żołnierzy, jak wygląda jego obsługa, jak przygotowuje się wóz przed wyjazdem na poligon czy w teren, co trzeba zrobić po zakończeniu. Ponadto w punkcie rekrutacyjnym mogli dowiedzieć się jakie możliwości stwarza służba w wojsku, jak wygląda proces rekrutacji oraz poznać ofertę edukacyjną polskiej armii.

Warszawska Brygada w programie zajęć dla ochotników ujęła także: udzielanie pierwszej pomocy; grę w paint ball z elementami taktyki, rzut granatem, oraz wykonywanie podstawowych czynności strzeleckich z wykorzystaniem trenażera Cyklop, zapoznanie się z rodzajami broni strzeleckiej, budową broni, podstawowymi czynnościami podczas strzelania. Kolejnym blokiem zajęć był WF – biegi indywidualne i zespołowe.

"Chcieliśmy aby kandydaci mogli spróbować podejść do sprawdzianu z WF, którzy nasi kandydaci zdają podczas kwalifikacji wojskowej"

- powiedział Wróbel.

"W ramach spotkania z armią oficjalna część zakończyła się o 19. Wizytę w jednostce zakończyliśmy przy ognisku"

- powiedział rzecznik, zapewniając jednocześnie, że uczestnicy akcji w rozmowach przy ognisku nie kryli zadowolenia z spędzonego w jednostce dnia. Zapewnił również, że Warszawska Brygada też jest zadowolona ze spotkania z cywilami, bo poza promocją wojska, ma nadzieję, że osobom - które wyraziły taką wolę, by wstąpić w szeregi armii - uda się przejść rekrutację i zostać pancerniakiem.

Kampanię "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" MON rozpoczęło 14 października 2018 r. Jej główny cel to zachęcenie młodych ludzi do wyboru zawodu żołnierza i zwiększenie liczebności polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych - szeregowych, podoficerów i oficerów. Kampania przyniosła dotychczas blisko 17 tys. deklaracji wstąpienia do wojska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl