Polski biznes potrzebuje wsparcia. Również, a nawet przede wszystkim, w Unii

PIOTR HOFMAN / Fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

  

Liczę na to, że Business Poland House będzie instytucją otwartą na polskich przedsiębiorców, a skorzystanie z jej pomocy nie zostanie obarczone zaporowymi warunkami finansowymi i formalnymi – mówi Piotr Hofman, prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

Panie prezesie, niebawem ma wystartować Business Poland House w Brukseli, instytucja wspierająca polski biznes w Unii Europejskiej. Czy pańskim zdaniem to potrzebny podmiot?

Piotr Hofman: Zacznijmy od kilku kluczowych faktów. Około 70 proc. prawa, jakie obowiązuje w Polsce, pochodzi z unijnych instytucji. Nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale sukces naszej obecności w UE coraz bardziej zależał będzie od tego, jaki wpływ uzyskamy na powstające tam regulacje. Potrzebujemy zatem stałego monitoringu uchwalanego w Brukseli prawa. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że ten instytucjonalno-prawny kontekst jego aktywności jest niezwykle istotny. Musimy zatem postawić na silną obecność i skuteczny lobbing, póki co mamy w tej materii dużo do nadrobienia. Wyprzedzają nas tutaj kraje zachodniej Europy, mające dużo większe doświadczenie w tym aspekcie. Nie możemy pozwolić na to, aby ta sytuacja się utrwaliła.

Powiedział Pan, że sukces naszej obecności w UE w dużej mierze zależeć będzie od przyjmowanych tam regulacji. A co z funduszami unijnymi, czy to jednak nie one są dla Polski kluczowe?

Są bardzo ważne, to nie ulega wątpliwości. Pamiętajmy jednak o tym, że najbliższa perspektywa budżetowa będzie prawdopodobnie ostatnią, w której Polska pozostanie beneficjentem netto funduszy unijnych. Najpewniej już od następnej będziemy do budżetu Unii więcej dopłacać, niż z niego otrzymamy. Dlatego punkt ciężkości naszej obecności w Unii powinien się powoli przesuwać właśnie na stanowione w Brukseli prawo. Potrzebujemy silnych polskich firm, z polskim kapitałem i technologiami. Aby to się udało, trzeba eksplorować nowe rynki, poszukiwać wymagających kontrahentów i wygrywać konkurencję z zachodnimi podmiotami. Do tego niezbędne jest prawo dające naszym przedsiębiorstwom równe szanse, tak aby mogły pokazać i rozwinąć swój potencjał

Ale przecież w Unii mamy cztery swobody traktatowe, czy to nie wystarczy?

Kluczem jest to, aby ogólne zapisy prawa pierwotnego, czyli unijnych traktatów, znalazły odzwierciedlenie w dyrektywach i rozporządzeniach przyjmowanych na szczeblu wspólnotowym. Bez tego te cztery swobody, czyli swobodny przepływ osób, usług, kapitału i towarów, pozostaną tylko ładnie brzmiącymi deklaracjami. Widzimy to na przykładzie tzw. pakietu mobilności. Tutaj wyraźnie można zaobserwować, jak atrakcyjny dla ucha język rozmijają się z rzeczywistością. 

Czy sądzi Pan, że Business Poland House będzie realnym wsparciem dla polskich firm?

Wierzę, że tak. Ważne, aby była to instytucja otwarta na polskich przedsiębiorców i aby skorzystanie z jej pomocy nie było obarczone zaporowymi warunkami finansowymi i formalnymi. Nie ulega wątpliwości, że polski biznes potrzebuje wsparcia, prawo europejskie to gąszcz często bardzo skomplikowanych regulacji. Nie jest łatwo się przez nie przedrzeć mniejszym firmom, a to właśnie one mogą najwięcej stracić na niekorzystnych rozwiązaniach 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

75. rocznica zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny. Prezydent Duda dotarł do Luksemburga

/ pixabay.com/@Arcaion

  

Prezydent Andrzej Duda dotarł do Luksemburga w niedzielę wieczorem. W poniedziałek w Belgii i Luksemburgu weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny.

Zgodnie z programem wizyty w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych prezydent Duda będzie uczestniczył w ceremonii w Memoriale Mardasson, niedaleko belgijskiego miasta Bastogne, a następnie, wraz z innymi przywódcami, weźmie udział w spotkaniu z weteranami walk w Ardenach. Druga część obchodów odbędzie się na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w Luksemburgu.

Obecność prezydenta na uroczystościach w Belgii i Luksemburgu jest wyrazem znaczenia, jakie prezydent Duda przywiązuje do polityki historycznej i pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy na wszystkich frontach II wojny światowej. W tym roku pan prezydent brał udział w upamiętnieniu okrągłych rocznic bitew o Monte Cassino i na polach Flandrii. Oczywiście w tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o wrześniowych uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, w których wzięło udział wielu przywódców, w tym prezydent Niemiec i wiceprezydent USA

- poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W uroczystościach rocznicowych w Belgii i Luksemburgu wezmą udział m.in. król Belgów Filip I, wielki książę Luksemburga Henryk, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, a także minister obrony USA Mark Esper i delegacja Kongresu USA na czele z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Bitwa w Ardenach, stoczona na przełomie lat 1944 i 1945 r., była ostatnią dużą ofensywą wojsk niemieckich na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej. Zakończyła się klęską wojsk niemieckich.

Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że 1 stycznia 1945 roku, pod koniec operacji w Ardenach, siły niemieckie podniosły z ziemi ostatnie samoloty, by przeważyć na swoją korzyść losy bitwy.

Trzy polskie dywizjony, które stacjonowały obok Gandawy, stoczyły zwycięską bitwę z samolotami Luftwaffe, zestrzeliwując około 20 maszyn wroga. Była to największa bitwa powietrzna polskiego lotnictwa na Zachodzie w 1945 roku

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl