Polski biznes potrzebuje wsparcia. Również, a nawet przede wszystkim, w Unii

PIOTR HOFMAN / Fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

  

Liczę na to, że Business Poland House będzie instytucją otwartą na polskich przedsiębiorców, a skorzystanie z jej pomocy nie zostanie obarczone zaporowymi warunkami finansowymi i formalnymi – mówi Piotr Hofman, prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

Panie prezesie, niebawem ma wystartować Business Poland House w Brukseli, instytucja wspierająca polski biznes w Unii Europejskiej. Czy pańskim zdaniem to potrzebny podmiot?

Piotr Hofman: Zacznijmy od kilku kluczowych faktów. Około 70 proc. prawa, jakie obowiązuje w Polsce, pochodzi z unijnych instytucji. Nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale sukces naszej obecności w UE coraz bardziej zależał będzie od tego, jaki wpływ uzyskamy na powstające tam regulacje. Potrzebujemy zatem stałego monitoringu uchwalanego w Brukseli prawa. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że ten instytucjonalno-prawny kontekst jego aktywności jest niezwykle istotny. Musimy zatem postawić na silną obecność i skuteczny lobbing, póki co mamy w tej materii dużo do nadrobienia. Wyprzedzają nas tutaj kraje zachodniej Europy, mające dużo większe doświadczenie w tym aspekcie. Nie możemy pozwolić na to, aby ta sytuacja się utrwaliła.

Powiedział Pan, że sukces naszej obecności w UE w dużej mierze zależeć będzie od przyjmowanych tam regulacji. A co z funduszami unijnymi, czy to jednak nie one są dla Polski kluczowe?

Są bardzo ważne, to nie ulega wątpliwości. Pamiętajmy jednak o tym, że najbliższa perspektywa budżetowa będzie prawdopodobnie ostatnią, w której Polska pozostanie beneficjentem netto funduszy unijnych. Najpewniej już od następnej będziemy do budżetu Unii więcej dopłacać, niż z niego otrzymamy. Dlatego punkt ciężkości naszej obecności w Unii powinien się powoli przesuwać właśnie na stanowione w Brukseli prawo. Potrzebujemy silnych polskich firm, z polskim kapitałem i technologiami. Aby to się udało, trzeba eksplorować nowe rynki, poszukiwać wymagających kontrahentów i wygrywać konkurencję z zachodnimi podmiotami. Do tego niezbędne jest prawo dające naszym przedsiębiorstwom równe szanse, tak aby mogły pokazać i rozwinąć swój potencjał

Ale przecież w Unii mamy cztery swobody traktatowe, czy to nie wystarczy?

Kluczem jest to, aby ogólne zapisy prawa pierwotnego, czyli unijnych traktatów, znalazły odzwierciedlenie w dyrektywach i rozporządzeniach przyjmowanych na szczeblu wspólnotowym. Bez tego te cztery swobody, czyli swobodny przepływ osób, usług, kapitału i towarów, pozostaną tylko ładnie brzmiącymi deklaracjami. Widzimy to na przykładzie tzw. pakietu mobilności. Tutaj wyraźnie można zaobserwować, jak atrakcyjny dla ucha język rozmijają się z rzeczywistością. 

Czy sądzi Pan, że Business Poland House będzie realnym wsparciem dla polskich firm?

Wierzę, że tak. Ważne, aby była to instytucja otwarta na polskich przedsiębiorców i aby skorzystanie z jej pomocy nie było obarczone zaporowymi warunkami finansowymi i formalnymi. Nie ulega wątpliwości, że polski biznes potrzebuje wsparcia, prawo europejskie to gąszcz często bardzo skomplikowanych regulacji. Nie jest łatwo się przez nie przedrzeć mniejszym firmom, a to właśnie one mogą najwięcej stracić na niekorzystnych rozwiązaniach 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W czwartek spotkanie zapoznawcze Schetyny z posłami elektami KO. Zabraknie przedstawicieli Zielonych

/ Wikipedia/Platforma Obywatelska RP/CC BY-SA 2.0

  

W czwartkowe popołudnie nowo wybrani posłowie z list Koalicji Obywatelskiej spotkają się z liderem ugrupowania Grzegorzem Schetyną. Spotkanie ma mieć charakter zapoznawczy. Nie wezmą w nim udziału przedstawiciele Zielonych. Ci nie podjęli jeszcze decyzji, czy przystąpią do klubu KO.

Na czwartek w południe zaplanowana jest uroczystość wręczenia zaświadczeń o wyborze posłom nowej kadencji Sejmu. Później, po południu lider Platformy ma spotkać się z nowymi posłami, którzy w ubiegłej kadencji nie zasiadali w Sejmie.

W zeszłym tygodniu Schetyna zapowiadał zwołanie inauguracyjnego spotkania klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, jednak zostało ono przełożone.

W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z wyborami do Senatu planowane na czwartek posiedzenie klubu odbędzie się w późniejszym terminie. Przewodniczący zapowiedział, że w czwartek spotka się z parlamentarzystami, którzy po raz pierwszy objęli mandat

- powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

Według liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej, której przedstawiciele wezmą udział w spotkaniu ze Schetyną, ma ono mieć charakter zapoznawczy. Nowo wybrana posłanka KO nie spodziewa się, by podczas spotkania była mowa np. o wyborach szefa klubu czy wicemarszałka. "Nie wiadomo jeszcze kto będzie szefem lub szefową klubu, więc to nie jest czas na rozmowę o personaliach" - zaznaczyła Nowacka.

W spotkaniu nie wezmą udziału przedstawiciele Zielonych, którzy na weekend zaplanowane mają posiedzenie Rady Krajowej partii. Tam zapaść ma decyzja, czy troje posłów Zielonych: Małgorzata Tracz, Tomasz Aniśko i Urszula Zielińska przystąpią do klubu.

Musimy najpierw poczekać na decyzję Rady. Uważamy, że nie byłoby fair względem naszej Rady Krajowej, gdybyśmy poszli na takie spotkanie przez jej decyzją

- zaznaczyła Małgorzata Tracz.

Jeśli wszyscy nowo wybrani z list KO posłowie zdecydują się na przystąpienie do klubu Koalicji Obywatelskiej, to w klubie tym (liczącym 134 osoby) będzie 106 posłów związanych z PO, 10 związanych w poprzedniej kadencji z Nowoczesną, trzech z Zielonych i dwoje z Inicjatywy Polską. Jest także grupa posłów, którzy w przeszłości zasiadali już w Sejmie jako np. posłowie PiS (Paweł Kowal i Paweł Poncyljusz) i SLD (Katarzyna Piekarska, Dariusz Joński, Grzegorz Napieralski i Eugeniusz Czykwin).

Wśród sejmowych debiutantów znajdą się Barbara Nowacka, b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, liderka Komitetu Obrony Demokracji Magdalena Filiks, działacze społeczni: Joanna Jaśkowiak i Franciszek Starczewski, b. szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek, pediatra dr Riad Haidar oraz aktorka Klaudia Jachira.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl