Jaki ma być kształt Unii? „Europejczycy nie chcą, aby decydował za nich jakiś super-rząd”

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP. Specjalnie dla Niezalezna.pl piętnastolecie polskiego członkostwa w UE ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zdaniem ministra Europejczycy chcieliby, żeby jakość życia w Europie pozostała na możliwie najwyższym  poziomie, ale nie chcieliby, żeby decydowano za nich „przez jakiś super-rząd europejski.

Minister Kwieciński wskazał, że dyskusje na temat kształtu Unii Europejskiej toczą się od czasu jej powstania.

"Politycy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy UE ma być państwem federalnym, silnie scentralizowanym, czy też ma być federacją państw narodowych.Te dwa stanowiska bardzo silnie się ze sobą ścierają".

- ocenił minister.

"Ostatnie lata wyraźnie pokazują, że tendencje centralistyczne, które miały swoje miejsce w Komisji Europejskiej, również w niektórych krajach członkowskich, nie do końca uzyskują wsparcie ze strony społeczeństwa europejskiego"

- podkreślił.

Zdaniem ministra Europejczycy chcieliby, żeby jakość życia w Europie pozostała na możliwie najwyższym  poziomie, ale nie chcieliby, żeby decydowano za nich „przez jakiś super-rząd europejski, czy żeby te decyzje były podejmowane w bardzo wąskim gronie”.

"Czyli tak naprawdę chcą, żeby UE była organizmem bardzo silnie demokratycznym, odpowiadającym na potrzeby Europejczyków, a nie koniecznie na potrzeby elit"

- wskazał Jerzy Kwieciński.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD Z MINISTREM KWIECIŃSKIM

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl