Jaki ma być kształt Unii? „Europejczycy nie chcą, aby decydował za nich jakiś super-rząd”

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP. Specjalnie dla Niezalezna.pl piętnastolecie polskiego członkostwa w UE ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zdaniem ministra Europejczycy chcieliby, żeby jakość życia w Europie pozostała na możliwie najwyższym  poziomie, ale nie chcieliby, żeby decydowano za nich „przez jakiś super-rząd europejski.

Minister Kwieciński wskazał, że dyskusje na temat kształtu Unii Europejskiej toczą się od czasu jej powstania.

"Politycy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy UE ma być państwem federalnym, silnie scentralizowanym, czy też ma być federacją państw narodowych.Te dwa stanowiska bardzo silnie się ze sobą ścierają".

- ocenił minister.

"Ostatnie lata wyraźnie pokazują, że tendencje centralistyczne, które miały swoje miejsce w Komisji Europejskiej, również w niektórych krajach członkowskich, nie do końca uzyskują wsparcie ze strony społeczeństwa europejskiego"

- podkreślił.

Zdaniem ministra Europejczycy chcieliby, żeby jakość życia w Europie pozostała na możliwie najwyższym  poziomie, ale nie chcieliby, żeby decydowano za nich „przez jakiś super-rząd europejski, czy żeby te decyzje były podejmowane w bardzo wąskim gronie”.

"Czyli tak naprawdę chcą, żeby UE była organizmem bardzo silnie demokratycznym, odpowiadającym na potrzeby Europejczyków, a nie koniecznie na potrzeby elit"

- wskazał Jerzy Kwieciński.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD Z MINISTREM KWIECIŃSKIM

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/mattthewafflecat/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W niedzielę komisja zdrowia w prowincji Hubei, epicentrum koronawirusa, odnotowała 100 zgonów i 1993 nowych przypadków zachorowań. Liczba ofiar śmiertelnych w Chinach wzrosła tym samym do 1765.

Komisja zdrowia prowincji Hubei podała, że całkowita liczba osób zakażonych w prowincji osiągnęła 58.182, z nich 1696 osób zmarło.

Według opinii lekarzy ponad 8 tysięcy pacjentów jest w stanie ciężkim, zaś 1 700 w stanie krytycznym. Obserwacją medyczna objętych jest w prowincji Hubei 71, 6 tys. mieszkańców, którzy mieli bezpośredni kontakt z chorymi. Wyleczono 6639 osób.

[polecam:https://niezalezna.pl/311275-ewakuacja-328-amerykanow-z-diamond-pricess-w-usa-zostana-poddani-kwarantannie]

W całych Chinach liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1765. W niedzielę władze w Pekinie poinformowały, że zakażonych koronawirusem w Chinach jest ponad 68,5 tys. ludzi, dotychczas udało się wyleczyć ponad 9,4 tys. chorych.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd pięć zgonów – w Japonii, Filipinach , Hongkongu, Tajwanie i Francji

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts