W poprzednich rundach Ajax wyeliminował broniący trofeum Real Madryt oraz mistrza Włoch Juventus Turyn. W obu przypadkach to przeciwnicy byli uważani za faworytów, ale już w rywalizacji z Tottenhamem wielu daje większe szanse ekipie z Amsterdamu. Trener Ajaxu nie przykłada do tego większej wagi:

To nie ma znaczenia, nic nie daje mi taka informacja. Prawda i tak wychodzi na boisku. Wiemy, jakie zadanie stoi przed nami. Jesteśmy zwarci i gotowi, jeśli nie zagramy naiwnie, jeśli narzucimy swój styl, to mamy dużą szansę.

Obecność Ajaxu w tej fazie Champions League, po raz pierwszy od 22 lat, jest sporą niespodzianką. Wicemistrz Holandii nie tylko pokonał teoretycznie mocniejszych rywali, ale dokonał tego też w wielkim stylu. Imponował szybkością, polotem i fantazją w ofensywnej grze. Erik ten Hag mówi:

To fantastyczne, że dotarliśmy tak daleko. Nikt się nie spodziewał, że jakikolwiek holenderski klub może to zrobić. Dokonaliśmy czegoś pięknego, ale wciąż chcemy więcej. To nasze motto na ten dwumecz - chcemy więcej.

Także awans Tottenhamu do półfinału był nieoczekiwany. Argentyński trener londyńczyków Mauricio Pochettino nie ukrywał, że to jeden z najprzyjemniejszych momentów w jego karierze:

Żyję swoim marzeniem, już od jakiegoś czasu je spełniam. Pięć lat temu, kiedy tu przyszedłem, półfinał Ligi Mistrzów był mrzonką. Ale kiedy snujesz marzenia, musisz mierzyć wysoko, sięgać gwiazd.

To najważniejszy mecz "Kogutów" w europejskich pucharach od 57 lat. W 1962 przegrały w półfinale Pucharu Europy z Benficą Lizbona.

Rewanż zaplanowano na 8 maja w Amsterdamie. W drugiej parze półfinałowej rywalizują Barcelona i Liverpool. Finał zostanie rozegrany 1 czerwca w Madrycie, na stadionie Atletico.