Premier napisał do szefa ZNP. Czy Broniarz weźmie udział w obradach okrągłego stołu?

/ twitter.com/PremierRP

  

"Debata w ramach okrągłego stołu edukacyjnego bez państwa nie będzie pełna" - napisał premier Mateusz Morawiecki w zaproszeniu na kolejne rozmowy skierowanym m.in. do Sławomira Broniarza, szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Mimo tego prezes ZNP konsekwentnie odmawia udziału w obradach oświatowego okrągłego stołu. Druga tura rozmów rozpocznie się jutro o godz. 11:00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

PAP dotarł do treści zaproszenia na rozmowy, które premier Mateusz Morawiecki wysłał dzisiaj do szefa ZNP Sławomira Broniarza. Z treści tego zaproszenia wynika, że jest ono takie samo jak zaproszenia wysłane do innych związków zawodowych, a także do przedstawicieli klubów parlamentarnych oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Szef rządu przypomina w nim przebieg rozmów w ramach pierwszej tury okrągłego stołu edukacyjnego, które miały miejsce w piątek 26 kwietnia na Stadionie Narodowym.

Obrady, w których miałem przyjemność uczestniczyć, przebiegały w formule, która umożliwiała każdemu z uczestników poruszyć tematy, które są dla niego najważniejsze. W efekcie uzyskano obraz zasadniczych bolączek systemu edukacji, z którymi przychodzi się nam mierzyć. Jedną z nich jest oczywiście sytuacja zawodowa i system wynagradzania nauczycieli. Pojawiły się liczne głosy, że konieczna jest zmiana systemu przygotowania do zawodu, a być może, w konsekwencji, również wypracowanie motywacyjnego systemu wynagrodzeń w polskiej oświacie

 - napisał Morawiecki do Broniarza.

Z kolei w dyskusji na temat finansowania oświaty podkreślano rozdźwięk między wzrastającymi nakładami na edukację, a problemami z finansowaniem edukacji przez najważniejszą grupę organów prowadzących - jednostki samorządu terytorialnego. Nie można także nie wspomnieć o ciągle powracającym temacie rosnących wydatków rodziców na korepetycje

 - dodał szef rządu.

Premier ocenił też piątkowe rozmowy, jako "doskonały punkt wyjścia, by pogłębić diagnozę (problemów edukacji) i wypracować nowe rozwiązania". Dlatego, jak informuje, rozmowy wtorkowe będą przebiegać "w ramach pięciu stolików tematycznych", poświęconych: nauczycielowi, jakości edukacji, nowoczesnemu szkolnictwu, uczniowi oraz roli rodzica w systemie edukacji.

Debata o polskiej szkole to jedna z najważniejszych rozmów, jakie musimy ze sobą - jako Polacy - przeprowadzić. Bez państwa nie będzie ona pełna

 - zakończył premier.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Parlamentarzyści ze Szwecji i Niderlandów niepokoją się o polskie wybory

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna,

  

Współsprawozdawcy ZP Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja), wyrazili w środę zaniepokojenie możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego.

„W pełni rozumiemy zasadnicze pragnienie polskiego parlamentu dotyczące ochrony procesu demokratycznego w obliczu pandemii Covid-19, ale utrzymanie wyborów prezydenckich w obecnych warunkach pełnej kwarantanny nie jest na to sposobem”

– poinformowali w komunikacie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Wskazali, że obecna sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie kampanii wyborczej. „Kampanie wyborcze i równe warunki działania dla wszystkich uczestników wyborów są niezbędnymi elementami demokratycznych wyborów” – podkreśli.

"Obawiamy się zatem, że zorganizowanie tych wyborów w obecnych okolicznościach podważy legalność procesu wyborczego, a w rezultacie podważy legalność nowego prezydenta-elekta, niezależnie od ich wyniku”

– dodali.

Krytycznie do komunikatu Omtzigta i Gustafssona odniósł się europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

"To polityczna interwencja ugrupowań, które nie mają żadnych szans w Polsce na wygranie wyborów prezydenckich - Europejskiej Partii Ludowej i Lewicy. Myślę, że parlamentarzyści ze Szwecji i Holandii powinni zająć się sytuacją we własnych krajach, w których już tak wiele osób zachorowało lub zmarło z powodu pandemii koronawirusa. My nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich. Skupiamy się na walce z pandemią w Polsce i myślę, że mamy tego dobre efekty. Pod pozorem troski o Polskę partie, które mają politycznych partnerów w Polsce, usiłują załatwiać swoje brudne interesy"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts