W ostatnich dniach w mediach społecznościowych możemy oglądać liczne "bananowe" zdjęcia, do których pozują również celebryci oraz politycy opozycji. Ma to być odpowiedź na decyzję prof. Jerzego Miziołka o usunięciu z Muzeum Narodowego dwóch instalacji wideo - autorstwa Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 r. i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. Usunięcie prac z muzeum nakazał dyrektor placówki prof. Jerzy Miziołek, który tłumaczył, że dzieła te "rozpraszały młodzież", a muzeum otrzymywało skargi od niezadowolonych gości. 

Na jednym z kont na Twitterze pojawiła się grafika przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą i bananem przy twarzy. 

Zdaniem Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Instytutu Ordo Iuris, "mamy do czynienia ze znieważeniem przedmiotu czci religijnej".

- Powołane do obrony wolności religijnej Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris udzieli pomocy prawnej każdemu, kto zechce złożyć zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych (art. 196 kk) tym publicznym wpisem na Twitterze

- napisał Kwaśniewski.

Pod postem pojawiły się już pierwsze deklaracje chęci złożenia zawiadomienia do organów ścigania.

Kilka dni temu kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Płocku został oklejony plakatami z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. W sprawie błyskawicznie zareagował minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński, który zapowiedział zajęcie się tą sprawą przez policję. 

W weekend na Jasnej Górze trwały modlitwy wynagradzające w związku z profanacją wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.