Miedź i Arka bliżej utrzymania, trudna sytuacja Śląska

/ pixabay

  

Miedź Legnica i Arka Gdynia wygrały w 33. kolejce piłkarskiej Ekstraklasy i oddaliły się od strefy spadkowej. Tylko punkt zdobył także walczący o utrzymanie Śląsk Wrocław, którego sytuacja w tabeli jest coraz gorsza. Pewna utrzymania jest za to Wisła Kraków.

Miedź spotkanie z Wisłą Płock zaczęła z "wysokiego c" i po dwóch golach Hiszpana Joana Romana prowadziła 2:0. Później trafił do siatki Grzegorz Kuświk, ale szybko 13. bramką w sezonie odpowiedział Fin Petteri Forsell i było 3:1. W emocjonującej końcówce straty zmniejszył z rzutu karnego Oskar Zawada, po jednym zawodniku obu zespołów ujrzało czerwone kartki, ale komplet punktów pozostał w Legnicy, choć Dominik Furman trafił jeszcze w spojenie słupka z poprzeczką.

To pierwsza porażka "Nafciarzy" po czterech z rzędu zwycięstwach pod wodzą trenera Leszka Ojrzyńskiego.

Miedź i Wisła mają po 36 punktów, a 35 uzbierała do tej pory Arka, która po raz pierwszy od 11 listopada 2018 wygrała na wyjeździe. Sztuki tej dokonała w Kielcach, pokonując spokojną o ligowy byt Koronę 2:0.

Urodzony w Holandii Marko Vejinovic w 39. minucie dał prowadzenie gościom, a w 80. minucie rezultat ustalił obrońca Adam Marciniak. To drugie z rzędu zwycięstwo zespołu trenera Jacka Zielińskiego.

Arka na trzy punkty odskoczyła od otwierającego strefę spadkową Śląska. Wrocławianie w ostatnim niedzielnym meczu zremisowali w Krakowie z Wisłą 1:1. To pierwszy punkt wywalczony przez nich w tzw. grupie spadkowej. Goście objęli prowadzenie w siódmej minucie po 115. w historii występów w Ekstraklasie, a 15. w sezonie golu Marcina Robaka. Wyrównał 20 minut później Chorwat Marko Kolar.

W poniedziałek w kończącym tę serię spotkań meczu Górnik Zabrze podejmie zamykające tabelę Zagłębie Sosnowiec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Weterani mogą liczyć na pomoc państwa

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Obowiązkiem państwa polskiego jest zapewnienie weteranom właściwego wsparcia – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o weteranach misji wojskowych.

Prezydent podpisał przygotowaną w MON ustawę o weteranach. Nowelizacja, którą poszkodowani żołnierze nazywają "najlepszą regulacją w Europie" wchodzi w życie. Weterani wielokrotnie udowadniali, że są wojownikami. Obowiązkiem Państwa Polskiego jest zapewnienie im właściwego wsparcia

 - napisał Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy o weteranach zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ; mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów; dodatek będzie przysługiwał także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv; opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów, samorządowych obiektów sportowych.

Koszt nowych rozwiązań resort obrony oszacował na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, policji, PSP, BOR/SOP oraz Straży Granicznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl