Papież apeluje ws. migrantów w Libii

Papież Franciszek / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Papież Franciszek zaapelował dziś do społeczności międzynarodowej o ewakuację korytarzami humanitarnymi kobiet, dzieci i chorych z ośrodków przetrzymywania migrantów w Libii. Dodał, że ich sytuacja pogorszyła się wraz z wybuchem walk w tym kraju.

Zwracając się do tysięcy wiernych podczas południowego spotkania na modlitwie maryjnej Regina Coeli, papież powiedział:

"Zachęcam was, byście przyłączyli się do mojej modlitwy za uchodźców, którzy znajdują się w centrach przetrzymywania w Libii, gdzie sytuacja, i tak już bardzo poważna, stała się jeszcze groźniejsza z powodu trwającego konfliktu".

"Apeluję o to, by zwłaszcza kobiety, dzieci i chorzy mogli zostać jak najszybciej ewakuowani korytarzami humanitarnymi" - dodał Franciszek.

Jego słowa odnoszą się do opisanej w mediach sytuacji w ośrodkach na libijskich wybrzeżach, gdzie przetrzymywani są migranci z wielu krajów Afryki, którzy chcą wyruszyć przez morze do Europy. Warunki w tych centrach określa się jako dramatyczne, a według przedstawionych raportów i relacji świadków ludzie są tam więzieni i torturowani.

Różne źródła podają, że w Libii przebywa od stu do kilkuset tysięcy migrantów, którzy chcą dostać się do Europy, płynąc do Włoch.

W ostatnich tygodniach nasiliła się wojna domowa w tym kraju, prowadzona przez siły dwóch ośrodków władzy - dowodzonej przez prorosyjskiego generała Chalifę Haftara Libijskiej Armii Narodowej (ANL) i rządu jedności narodowej.

Franciszek złożył również w niedzielę wiernym kościołów wschodnich życzenia radości i pokoju z okazji obchodzonych przez nich Świąt Wielkanocnych. Podziękował też za życzenia, które otrzymał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes PiS: żadne inne ugrupowanie nie zrobiło tyle dla polskiej wsi. "Jesteśmy wiarygodni"

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

W Markowej koło Łańcuta odbyły się 19. dożynki województwa podkarpackiego połączone z 36. dożynkami archidiecezji przemyskiej. Z tej okazji prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników napisał, że praca na roli nie jest zwykłym sposobem na utrzymanie się, ale powołaniem. "Misją, z którą wiąże się szczególna odpowiedzialność za to, by bliźnim nie zabrakło strawy".

Kaczyński w liście odczytanym przez byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego podkreślił, że na Podkarpaciu trwanie przy haśle "Bóg, Honor, Ojczyzna" wyraża się "nie tylko pięknymi obchodami tego tak głęboko wrośniętego w życie naszego narodu święta wsi, ale także codzienną obecnością tych wartości w przestrzeni publicznej".

Lider PiS zaznaczył w swoim liście, że wielki wysiłek rolników często nie znajdował rozumienia u rządzących oraz nie był doceniany w środowiskach wielkomiejskich.

"Na szczęście od prawie czterech lat jest już zupełnie inaczej. Prawo i Sprawiedliwość zawsze przywiązywało ogromną wagę do spraw polskiej wsi, rozwoju obszarów wiejskich oraz intensywnie zabiegało o interesy polskiego rolnictwa. (…) Będąc zaś u władzy nie tylko naprawiamy to, co zepsuli lub czego zaniedbali nasi poprzednicy, ale budujemy fundamenty pod trwały rozwój obszarów wiejskich"

– stwierdził Kaczyński.

Były premier wymienił działania obecnego rządu, które mają podnieść poziom życia na wsi, wśród nich jest m.in. przywracanie posterunków policji, połączenia komunikacyjne czy program wspierania Kół Gospodyń Wiejskich.

"W zeszłym roku ogłosiliśmy plan dla wsi, który konsekwentnie wdrażamy. Zwiększyliśmy choćby dofinansowanie do paliwa rolniczego. Rozszerzyliśmy możliwości sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego. Wprowadziliśmy ułatwienia dla rolników w obrocie ziemią rolniczą, obowiązek identyfikacji żywności pod kątem kraju jej pochodzenia, a także uchwaliliśmy ustawę o oznakowaniu produktów wolnych od GMO. Wspieramy też eksport rodzimej żywności"

– napisał prezes PiS.

Kaczyński w liście podkreślił: "doskonale zdaję sobie sprawę, że zawsze może być: lepiej, szybciej i więcej".

"Wiem zatem, że mamy przed sobą jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Ale też chciałbym podkreślić, że żadne inne ugrupowanie nie zrobiło tyle dla polskiej wsi co Prawo i Sprawiedliwość. Jesteśmy formacją wiarygodną, wywiązujemy się z naszych obietnic wyborczych i będziemy – jeśli obdarzycie nas państwo zaufaniem -— wywiązywać się z nich dalej dla dobra i rozwoju obszarów wiejskich oraz Polski jako całości"

– zadeklarował prezes PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl