30 kwietnia orędzie prezydenta

Andrzej Duda / prezydent.pl

  

30 kwietnia prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie w związku z 15. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej - zapowiedział dziś prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Podczas rozszerzenia 1 maja 2004 do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. W roku 2007 roku do wspólnoty dołączyły Rumunia i Bułgaria, a w 2013 roku - Chorwacja.

Spychalski podczas rozmowy w Radiu Zet zapowiedział, że 30 kwietnia "z tego tytułu (rocznicy) będzie orędzie pana prezydenta wygłoszone".

Prezydencki minister odniósł się też do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak mówił podczas przemówienia tego dnia prezydent będzie się "odwoływał do historii, bo mamy święto uchwalenia konstytucji 3 maja, ale będzie także odniesienie do rzeczywistości.

"Będą nadane w tym dniu przez prezydenta trzy najwyższe polskie odznaczenia Orła Białego" - mówił.

Będzie na pewno - jak dodał - odwołanie do ważnych rocznic, które są w tym roku w Polsce - 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO, 15. rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej, rocznica 4 czerwca czy rocznica wybuchu II wojny światowej. "Tych odwołań pana prezydenta będzie bardzo dużo" - mówił.

W trakcie rozmowy Spychalski został zapytany, czy prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Polski 1 września, na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Poczekajmy. Na dzisiaj te zaproszenia zostały wysłane, są rozpatrywane przez głowy państw" - odparł. Dodał, że wizyta Trumpa w Polsce jest prawdopodobna.

Spychalski po raz kolejny potwierdził też, że w czerwcu prezydent Duda złoży wizytę w USA. Dopytywany, czy podczas tej wizyty spotka się z Trumpem, Spychalski tłumaczył, że Biały Dom przekazuje do publicznej wiadomości listę gości na około miesiąc przed konkretną datą.

"Pan prezydent w czerwcu będzie w USA. To jest wizyta, która jest organizowana od dłuższego czasu. To jest wizyta, która z natury samej miała być wizytą gospodarczą na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, i taką też ma być. Natomiast jeżeli pojawi się ze strony Białego Domu informacja, że może dojść do spotkania prezydenta Trumpa z prezydentem Dudą, to oczywiście pan prezydent jest gotowy na takie spotkanie się udać"

- zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielka powódź zalewa Wenecję - 80 proc. miasta jest pod wodą, nie żyją dwie osoby - WIDEO

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Luigi Brugnaro (@LuigiBrugnaro)

  

Gigantyczne szkody wywołała powódź w Wenecji, gdzie we wtorek woda przypływu osiągnęła poziom najwyższy od 50 lat. Poważne zniszczenia zanotowano m.in. w bazylice świętego Marka. "Wenecja została rzucona na kolana" - ocenił burmistrz miasta.

Władze poinformowały wcześniej, że nie żyją dwie osoby. Pod wodą, która osiągnęła historyczny poziom 187 centymetrów, znalazło się 80 proc. miasta.

"Wenecja została rzucona na kolana. W bazylice świętego Marka szkody są poważne, podobnie jak w całym mieście i na wyspach" - oświadczył burmistrz Luigi Brugnaro, podsumowując sytuację, którą określa jako katastrofalną. Zaapelował o pomoc wszystkich chętnych.

Poważne zniszczenia w zalanej bazylice - architektonicznej perle miasta - potwierdził jej zarządca inżynier Pierpaolo Campostrini. "Byliśmy o krok od apokalipsy, od katastrofy" - powiedział.

Jak opisał, woda wdarła się z impetem do świątyni, zalewając posadzki i tłukąc szyby. Zalana jest krypta. Campostrini zaznaczył, że poważny niepokój budzi to, że stojąca tam woda może naruszyć trwałość kolumn, podtrzymujących bazylikę.

Woda spowodowała też szkody w teatrze La Fenice.

Po południu do Wenecji ma przyjechać premier Włoch Giuseppe Conte, by na miejscu zapoznać się z sytuacją. Lokalne władze zamierzają prosić rząd o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Ministerstwo kultury, które postanowiło wysłać inspektorów, by sprawdzili stan zabytków, podkreśliło, że sytuacja jest bardzo trudna i niepokojąca. Sekretarz generalny resortu Salvo Nastasi wyjaśnił, że na razie niemożliwe jest oszacowanie strat w dziedzictwie kulturowym miasta.

 

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro ma w środę zwrócić się z wnioskiem do władz regionalnych o ogłoszenie stanu kryzysowego, co ma być podstawą do wprowadzenia tam stanu klęski żywiołowej przez rząd Włoch.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

📍 Venice , Italy 🇮🇹 📷: @veneziacityitaly Follow @citybestviews for the best urban photo👆

Post udostępniony przez City Best Views🔝 (@citybestviews)

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl