Rosyjska ropa paskudzi Europę. Polska wstrzymała odbiór surowca. Naszą decyzję chwalą Niemcy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Wstrzymanie odbioru ropy naftowej z Rosji w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej chwalą Niemcy. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że czujność polskich specjalistów potencjalnie zapobiegła większym awariom. Pomimo zakręcenia kurków zanieczyszczony surowiec został już wtłoczony do europejskich rurociągów.

Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak poinformował, że ropa naftowa dobrej jakości z Rosji dotrze na granicę z Białorusią 29 kwietnia. Kozak zapewnił o pilnych działaniach Rosji i wspomniał o prowadzonych rozmowach trójstronnych z udziałem Polski.

Płynąca z Rosji od połowy kwietnia brudna ropa spowodowała awarię części instalacji białoruskiej rafinerii w Mozyrzu. Białorusini oceniają straty na 100 mln dol. Zanieczyszczony chloropochodnymi węglowodorów surowiec dotarł też do Polski i na Ukrainę. Jak informuje białoruski operator rurociągu Gomeltransneft Drużba, zanieczyszczona rosyjska ropa w ciągu najbliższych dni trafi również do systemów na Słowacji i na Węgrzech.

Polski operator PERN ze swej strony podał, że zanieczyszczona ropa naftowa REBCO (Russian Export Blend Crude Oil) z Rosji dostarczana była do polskiego systemu rurociągowego od 19 kwietnia. Podjęto więc decyzję o wstrzymaniu odbioru surowca. Spółka zapewniła, że do dyspozycji klientów są znajdujące się w jej systemie zapasy ropy, a w razie potrzeby zostaną też uruchomione zapasy obowiązkowe, które uwalnia resort energii. Swoimi zapasami dysponują także polskie rafinerie, które jak dotychczas pracują bez zakłóceń.

– Sytuacja z dostawami rosyjskiej ropy pokazuje, jak ważna jest dywersyfikacja zaopatrzenia w surowiec. Dzięki realizowanym działaniom w tym zakresie oraz zgromadzonym zapasom obecnie PKN Orlen znajduje się w komfortowej sytuacji

– powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski to priorytet.

– W tym kontekście niezwykle istotna będzie finalizacja procesu przejęcia Grupy Lotos. Jeden silny podmiot ze zdywersyfikowanym portfelem dostaw będzie mógł jeszcze skuteczniej odpowiadać na jakiekolwiek zakłócenia na rynku, czy to makroekonomiczne, czy techniczne – podkreślił Obajtek.

Wstrzymanie odbioru ropy naftowej z Rosji w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej chwalą Niemcy. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że czujność polskich specjalistów potencjalnie zapobiegła większym awariom. Gazeta zwraca uwagę na drożejący w związku z kryzysem surowiec i wskazuje, że niemieckie rafinerie Schwedt nad Odrą i Leuna w dużym stopniu uzależnione są od dostaw z kierunku wschodniego.

Podobna do obecnej przerwa w dostawach ropy naftowej do Polski, a w konsekwencji także tranzytem do Niemiec, miała już miejsce w styczniu 2007 r. i trwała trzy dni. Przerwa w tłoczeniu surowca dotknęła wtedy także Czechy i Słowację.

Tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kim są "manifestanci" z Łowicza? Wiceminister wskazuje na znane postacie. "Cel jest jeden"

Zdjęcie ilustracyjne / Lidia Lemaniak/Niezalezna.pl; twitter.com

  

Kim są ludzie, którzy kolejny raz próbowali zakłócić spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy? Dziś w Łowiczu doszło do kolejnej takiej sytuacji, a wiceminister Sebastian Kaleta wychwycił ciekawy szczegół. Według niego, niektórzy z "manifestantów", to po prostu... przywiezione do Łowicza znane postacie. Jego przypuszczenia potwierdzają dziennikarze.

Podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Łowiczu pojawiła się grupa manifestantów, która wznosiła okrzyki przeciwko prezydentowi. Mieli ze sobą transparenty, m.in. "Przestańcie kraść". Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wypatrzył wśród tłumu osoby, które doskonale zna z widzenia. Opisał to cytatem: "Kiedy pytają mnie, skąd jestem, odpowiadam: z Polski! A konkretnie z jakiej części Polski jestem? Odpowiadam - konkretnie z całej Polski".

- Czas zadać pytanie: kto za to płaci? Od Pucka, przez Warszawę, do Łowicza. Codziennie na szlaku. W objęciach i gratulacjach od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

- napisał Kaleta w kolejnym tweecie. 

- Grupka kilkunastu osób – część z nich znana doskonale z zakłócania spotkań i wieców w Warszawie, postanowiła uruchomić coś na kształt objazdowej trupy jeżdżącej za Andrzejem Dudą. Cel jest jeden, wykreowanie fałszywej projekcji, że spotkaniom prezydenta towarzyszą protestujący "mieszkańcy"

– ocenił wiceminister Sebastian Kaleta w rozmowie z portalem Niezalezna.pl. 

- To test dla mediów, czy chcą relacjonować kampanię czy uczestniczyć w kampanii opozycji. Opozycji, ponieważ Małgorzata Kidawa-Błońska ostatnio radowała się zachowaniem tych ludzi. Zatem jej sztab powinien odpowiedzieć na pytanie czy ich aktywność jest ze sztabem uzgodniona

– dodał Kaleta.

Co ciekawe, przypuszczenia wiceministra Kalety potwierdzają dziennikarze. Daniel Liszkiewicz napisał, że jednego z manifestantów widywał codziennie przed siedzibą Telewizji Polskiej.

Samuel Pereira potwierdził, że najprawdopodobniej do Łowicza pojechała grupa, która "protestuje" przed siedzibą TVP.

A tymczasem internauci starają się identyfikować "mieszkańców Łowicza". Jak piszą, jednym z tych, którzy dziś protestowali w województwie łódzkim, może być Arkadiusz Szczurek - znany uczestnik antyrządowych demonstracji. Ten sam, który kiedyś wdrapał się w Warszawie na pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. 

[polecam:https://niezalezna.pl/270791-troglodycki-popis-znanego-kodziarza-nazistowskie-hasla-na-pomniku-smolenskim]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts