Rosyjska ropa paskudzi Europę. Polska wstrzymała odbiór surowca. Naszą decyzję chwalą Niemcy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Wstrzymanie odbioru ropy naftowej z Rosji w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej chwalą Niemcy. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że czujność polskich specjalistów potencjalnie zapobiegła większym awariom. Pomimo zakręcenia kurków zanieczyszczony surowiec został już wtłoczony do europejskich rurociągów.

Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak poinformował, że ropa naftowa dobrej jakości z Rosji dotrze na granicę z Białorusią 29 kwietnia. Kozak zapewnił o pilnych działaniach Rosji i wspomniał o prowadzonych rozmowach trójstronnych z udziałem Polski.

Płynąca z Rosji od połowy kwietnia brudna ropa spowodowała awarię części instalacji białoruskiej rafinerii w Mozyrzu. Białorusini oceniają straty na 100 mln dol. Zanieczyszczony chloropochodnymi węglowodorów surowiec dotarł też do Polski i na Ukrainę. Jak informuje białoruski operator rurociągu Gomeltransneft Drużba, zanieczyszczona rosyjska ropa w ciągu najbliższych dni trafi również do systemów na Słowacji i na Węgrzech.

Polski operator PERN ze swej strony podał, że zanieczyszczona ropa naftowa REBCO (Russian Export Blend Crude Oil) z Rosji dostarczana była do polskiego systemu rurociągowego od 19 kwietnia. Podjęto więc decyzję o wstrzymaniu odbioru surowca. Spółka zapewniła, że do dyspozycji klientów są znajdujące się w jej systemie zapasy ropy, a w razie potrzeby zostaną też uruchomione zapasy obowiązkowe, które uwalnia resort energii. Swoimi zapasami dysponują także polskie rafinerie, które jak dotychczas pracują bez zakłóceń.

– Sytuacja z dostawami rosyjskiej ropy pokazuje, jak ważna jest dywersyfikacja zaopatrzenia w surowiec. Dzięki realizowanym działaniom w tym zakresie oraz zgromadzonym zapasom obecnie PKN Orlen znajduje się w komfortowej sytuacji

– powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski to priorytet.

– W tym kontekście niezwykle istotna będzie finalizacja procesu przejęcia Grupy Lotos. Jeden silny podmiot ze zdywersyfikowanym portfelem dostaw będzie mógł jeszcze skuteczniej odpowiadać na jakiekolwiek zakłócenia na rynku, czy to makroekonomiczne, czy techniczne – podkreślił Obajtek.

Wstrzymanie odbioru ropy naftowej z Rosji w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej chwalą Niemcy. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że czujność polskich specjalistów potencjalnie zapobiegła większym awariom. Gazeta zwraca uwagę na drożejący w związku z kryzysem surowiec i wskazuje, że niemieckie rafinerie Schwedt nad Odrą i Leuna w dużym stopniu uzależnione są od dostaw z kierunku wschodniego.

Podobna do obecnej przerwa w dostawach ropy naftowej do Polski, a w konsekwencji także tranzytem do Niemiec, miała już miejsce w styczniu 2007 r. i trwała trzy dni. Przerwa w tłoczeniu surowca dotknęła wtedy także Czechy i Słowację.

Tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto pisał nowy program Prawa i Sprawiedliwości? Europoseł w radiowej rozmowie wymienił nazwisko

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet europoseł Adam Bielan, poinformował, że autorem dokumentu jest Rada Programowa, na której czele stoi wicepremier Piotr Gliński. - Oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy autoryzowali ten tekst - dodał Bielan.

PiS opublikował w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Dziś w Radiu Zet Adam Bielan, europoseł Solidarnej Polski, został zapytany o to, kto jest autorem dokumentu.

- Rada Programowa od kierownictwem wicepremiera Piotra Glińskiego, ale oczywiście liderzy Zjednoczonej Prawicy, w tym przede wszystkim Jarosław Kaczyński, ten tekst autoryzowali

– stwierdził Bielan.

– Jarosław Kaczyński jest liderem naszego obozu, jest postacią bardzo charyzmatyczną i to oczywiste, że w tym programie jest rozwiniętych wiele jego myśli, ale redagował to zespół pod przewodnictwem wicepremiera Glińskiego – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288093-zobacz-program-pis]

Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, "bez PiT dla młodych", obniżka CiT czy 13 emerytura.

Pierwszy rozdział poświęcony jest wartościom i zasadom partii, drugi rozdział zatytułowano: "Diagnoza. Od postkomunizmy do polskiego modelu nowoczesnego państwa dobrobytu".

[polecam:https://niezalezna.pl/288175-w-programie-pis-rewolucja-z-immunitetami-i-areszt-dla-posla-na-wniosek-prokuratora-generalnego]

Główny i największy rozdział to Państwo, który jest podzielony na podrozdziały takie m.in. jak: polityka społeczna i ochrona zdrowia, rozwój - zrównoważony i autonomiczny z aktywną rolą państwa; przyszłość edukacji i sportu, troska o wieś i rolnictwo, ochrona środowiska, polityka zagraniczna i obronna.

Czwarty rozdział to Wyzwania, czyli wolność, solidarność i godność, tożsamość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl