Gratulacje po rosyjsku

  

Władimir Putin w charakterystyczny dla siebie sposób „pogratulował” zwycięstwa w wyborach prezydenckich na Ukrainie Wołodymyrowi Zełenskiemu. Podpisał dekret o przyznawaniu obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom Donbasu z założonych przez Rosję „republik” na okupowanych terenach. To nie tylko wbrew logice porozumień mińskich i rozmów w formacie normandzkim, lecz także wbrew twierdzeniom propagandy rosyjskiej, że Moskwa nie ma nic wspólnego z wojną na Donbasie.

Dodajmy, że tuż przed wyborami Rosja wprowadziła embargo na dostawy ropy na Ukrainę. Zwyciężyła więc na Kremlu chęć zwiększenia presji na nowego, niedoświadczonego prezydenta Ukrainy. Rosja zwykle zresztą najostrzej działa w momentach zamieszania na scenie politycznej u sąsiadów. Wydaje się jednak, że znowu przeszacowała skuteczność argumentów siły i faktów dokonanych. Wołodymyr Zełenski w kampanii złożył kilka pojednawczych deklaracji wobec Moskwy, teraz jednak nie będzie miał pola manewru. Owszem, część jego wyborców gotowa jest na ustępstwa wobec Rosji, ale są w zdecydowanej mniejszości. Większość wyborców Zełenskiego i w ogóle większość Ukraińców uznałaby w takiej sytuacji dalsze ustępowanie za zdradę.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts