Strzelanina w synagodze w pobliżu San Diego. Jedna osoba nie żyje. Złapano napastnika

/ youtube.com/print screen

  

W sobotę, w ostatnim dniu żydowskiej Paschy doszło do strzelaniny w chasydzkiej synagodze Chabad-Lubawicz w Poway - 32 km na północ od San Diego. W jej wyniku rany odniosło 4 osoby. Jedna z nich zmarła w szpitalu. Sprawcę strzelaniny zatrzymała policja.

Jak donosili lokalna telewizja NBC wśród rannych jest nastolatka i dwóch mężczyzn. Wszyscy zostali przewiezieni do Palomar Medical Center w Poway, gdzie doszło do strzelaniny.

Sprawcą jest 19-letni John T. Earnest, biały mężczyzna z San Diego - twierdzi NBC. Nieoczekiwanie dla niego w synagodze podczas ataku znajdował się też funkcjonariusz straży granicznej, który przyszedł tam na modlitwę. Próbował on unieszkodliwić napastnika, ale chybił, w rezultacie czego 19-latek zdołał zbiec z miejsca zbrodni. Karoseria samochodu była jednak podziurawiona, co skłoniło innego policjanta do sprawdzenia pojazdu, który został zatrzymany przez policję 3,5 km od miejsca zbrodni. Szeryf hrabstwa San Diego Boill Gore powiedział mediom, że młody człowiek bynajmniej nie krył się z posiadaniem broni - karabin leżał na siedzeniu obok kierowcy. wtedy też go aresztowano.

Policja podała w sobotę wieczorem, że Earnest był miesiąc temu przesłuchiwany w sprawie podpalenia meczetu, ale został wypuszczony wobec braku przesłanek, że miał z tym coś wspólnego.

Szef policji w San Diego, David Nisleit zapewnił media w sobotę, że na ulicach Poway zostały wysłane wzmocnione patrole policji. Bezpośrednio obok synagogi - wskazują lokalne media - są zlokalizowane dwa kościoły chrześcijańskie: prawosławna cerkiew św. Jana z Damaszku i luterański kościół Wcielenia Pańskiego.

Do ataku na synagogę Chabad-Lubawicz w Poway doszło o godz. 11:30 czasu lokalnego (godz. 20:30 w Polsce).

Agencja Associated Press pisze w komentarzu, że strzelanina w Poway wydarzyła się dokładnie w sześć miesięcy po ataku na synagodę w Pittsburghu. Jej sprawca, 46-letni Robert Bowers, "wtargnął wtedy do synagogi w Pittsburghu, krzycząc "wszyscy Żydzi muszą zginąć", po czym otworzył ogień do wiernych zgromadzonych w świątyni na modlitwie z okazji szabasu.

Zginęło 11 osób, w większości w starszym wieku, a sześć, w tym czterej policjanci, zostało rannych. Bowers był aktywnym uczestnikiem forum dyskusyjnego na antysemickim portalu skrajnej prawicy.

Na obecnym etapie trudno określić, czy 19-latek czerpał inspirację z działalności Bowersa, któremu w lutym przedstawiono zarzuty i którego proces toczy się w stanie Pensylwania.

Sobotnia strzelanina wywołała szok wśród mieszkańców Poway, którzy wybrali tę lokalizację ze względu na spokój i bezpieczeństwo. Do ataku doszło podczas najważniejszego i najstarszego święta żydowskiego cyklu rocznego - Święta Przaśników, obchodzonego na pamiątkę oswobodzenia Izraelitów z niewoli egipskiej - przypominają media.

Atak w Poway został potępiony przez Światowy Kongres Żydów (WJC), który wydał w sobotę specjalne oświadczenie podpisane przez jego przewodniczącego, Ronalda Laudera.

Solidarność z ofiarami wyraził też prezydent Donald Trump i wiceprezydent Mike Pence.

"Myślami i w modlitwie łączymy się ze wszystkimi dotkniętymi strzelaniną w Poway w Kalifornii. Niech Bóg was błogosławi. Sprawca zatrzymany! Stróże porządku spisali się na medal. Podziękowania dla nich!"

- napisał Trump.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pobili i okradli bezdomnych. Za rozbój grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności

/ zdjęcie ilustracyjne/ Osiedle "Pekin" w Gdyni / fot. YouTube/mat.pras.

  

Dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie rozboju na bezdomnych trafiło do aresztu; dwaj kolejni zostali objęci dozorem policyjnym. Pod osłoną nocy weszli do pustostanu w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie pobili i okradli przebywające tam bezdomne osoby.

Grodziska policja podała w czwartek, że do zdarzenia doszło kilka dni temu. W godzinach wieczornych dyżurny komendy został powiadomiony o rozboju dokonanym na bezdomnych przebywających w jednym z pustostanów w Grodzisku Wielkopolskim.

Śledczy ustalili wstępnie, że sprawcy pobili pokrzywdzonych i zabrali im telefony komórkowe niewielkiej wartości oraz kilkaset złotych. Pobitym została udzielona pomoc lekarska.

- Policjanci następnego dnia w godzinach rannych wytypowali i zatrzymali czterech mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego w wieku 38, 37, 32 i 27 lat. Wszelkie niezbędne czynności przeprowadzone przez policjantów potwierdziły udział tych mężczyzn w przestępstwie

- podała policja.

Wszyscy zatrzymani są bardzo dobrze znani grodziskim policjantom.

Prokurator Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim przedstawił zatrzymanym mężczyznom zarzut rozboju. Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec dwóch podejrzanych tymczasowy areszt, a w stosunku do dwóch kolejnych podejrzanych orzekł dozór policyjny oraz bezwzględny zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.

Zgodnie z kodeksem karnym za rozbój grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Do napadów na bezdomnych dochodziło w Wielkopolsce w ostatnim czasie także w Gnieźnie. Tam do aresztu trafiły cztery osoby w związku z narażeniem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bezdomnego oraz pobiciem innej osoby bezdomnej. Zarzuty rozboju, udziału w bójce, pobicia lub kradzieży usłyszało w tej sprawie w sumie pięć osób w wieku od 24 do 47 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts