Francja: "Żółte kamizelki" wciąż protestują

Około 5,5 tys. osób naliczono dziś o godz. 14.00 w całej Francji na kolejnych demonstracjach ruchu "żółtych kamizelek", z tego 2,6 tys. w Paryżu - poinformował francuski resort spraw wewnętrznych. Przed tygodniem o tej samej porze było to odpowiednio 9,6 tys. i 6,7 tys.

Manifestacja żółtych kamizelek
By Obier - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74483210

Organizowane od pięciu miesięcy w każdą sobotę uliczne protesty - obecny jest 25. z kolei - skierowane są przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona, której zarzuca się lekceważenie potrzeb mniej zamożnej części francuskiego społeczeństwa.

Około 2 tys. demonstrantów usiłowało w sobotę dostać się przed siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, ale drogę zablokowała im policja. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, gdy z tłumu poleciały na nich fragmenty płyt chodnikowych oraz butelki.

Nieco później demonstranci, z których część miała zasłonięte twarze, dotarli na odległość kilkudziesięciu metrów od siedziby Rady Europy, podpalając kosze na śmieci i próbując wznosić barykady. Siły bezpieczeństwa podjęły tam skuteczną interwencję.

W proteście w Strasburgu brali także udział Niemcy, co sygnalizowała powiewająca między flagami francuskimi flaga niemiecka. Z dachu furgonetki aktywista wołał w języku niemieckim: "Francja jest przykładem dla Europy. Niemcy muszą się obudzić tak jak Francja".

Zorganizowana w sobotę w dzielnicy Paryża Montparnasse wspólna demonstracja lewicowej centrali związkowej CGT i "żółtych kamizelek" miała spokojny przebieg. Uliczne protesty odnotowano także w Lyonie i Bordeaux.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Francja #Żółte kamizelki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo