PSG na kolanach! Wielki mecz w Kielcach!

/ kielcehandball.pl

  

Niesamowity mecz w ćwierćfinale Ligi Mistrzów rozegrali szczypiorniści PGE VIVE Kielce. Polski zespół wręcz zdemolował i upokorzył na parkiecie pełne gwiazd PSG. Faworyt rozgrywek poległ w Kielcach różnicą dziesięciu bramek! Kibice na trybunach nie kryli łez - gospodarze bardzo dawno nie zagrali tak wspaniałego spotkania.

Najzagorzalsi fani drużyny z Kielc nie spodziewali się takiego przebiegu meczu. VIVE zagrało wielkie spotkanie, a trener faworyzowanego zespołu z Paryża rozglądał się bezradnie po hali - nie bardzo rozumiejąc co się dzieje.

PSG na początku prowadziło po golach Uwe Genshaimera już 3:1 i wydawało się, że to nie będzie wesoły wieczór w Kielcach. Jednak sytuacja uległa szybko zmianie. VIVE grało niesamowicie w obronie, a w ataku z polotem i niezwykłą skutecznością. Do przerwy było już 16:11 dla gospodarzy.

W drugiej połowie zespół z Kielc kontynuował koncert fantastycznej gry. Kulesh rzucał potężnie z dystansu, a w bramce zaporą nie do przejścia dla rywali był Vladimir Cupara. Kiedy wielki Mikkel Hansen nie trafił w ostatnich sekundach, bramkarz gospodarzy przejął piłkę i rzucił przez całe boisko - bezbłędnie. Kilka chwil później spotkanie dobiegło końca.

Za tydzień - 5 maja - w Paryżu spotkanie rewanżowe. Zespół z Kielc stoi przed wielką szansą na awans do Final Four!

PGE VIVE Kielce – Paris Saint-Germain 34:24 (16:11)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Odnaleziono unikalny nagrobek z XIX-wiecznego cmentarza

/ http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/

  

Nagrobek z XIX-wiecznego Cmentarza Grabowskiego odnaleziono w szczecińskim parku. Ważący ok. 350 kg kamień nagrobny z czarnego granitu jest jednym z najstarszych znalezionych dotychczas na terenie miasta.

Nagrobek, który leżał przy ulicy na terenie szczecińskiego Parku Żeromskiego (w XIX w. istniał w tym miejscu Cmentarz Grabowski), zauważyła w środę wieczorem jedna ze szczecińskich dziennikarek. O znalezisku poinformowała koordynatora wojewódzkiego do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie kom. dr. Marka Łuczaka.

"Pojechałem tam następnego dnia przed rozpoczęciem pracy. Okazało się, że to rzeczywiście nagrobek z Cmentarza Grabowskiego" – powiedział kom. Łuczak. Dodał, że dotychczas jedynym istniejącym nagrobkiem z tej nekropolii był odnaleziony w 2012 r. w jednej ze szczecińskich piwnic kamień nagrobny zmarłej w 1869 r. żony właściciela hurtowni win Caroline Kuhberg.

Na odnalezionym w środę kamieniu upamiętniony został zmarły w 1867 r. Johann-Julius Roescher. Był – jak ustalił policjant – maklerem giełdowym, mieszkał przy Breitestrasse (obecnie ul. Wyszyńskiego).

Nagrobek, jak wskazał kom. Łuczak, został najprawdopodobniej wykopany spod ziemi i pozostawiony przy drodze, aby łatwiej było go wywieźć. Nie wiadomo jednak, kto to zrobił.

"Kamień waży 350 kg – udało się go podnieść z pomocą firmy pielęgnującej zieleń. Został wywieziony na Cmentarz Centralny. Trafi prawdopodobnie do lapidarium" – powiedział policjant i historyk. Zaznaczył, że to jeden z najstarszych nagrobków odnalezionych dotychczas na terenie miasta.

Nagrobek wykonany jest z czarnego granitu, ma formę nieoszlifowanego głazu (najprawdopodobniej ze względu na bardzo kłopotliwe polerowanie kamienia). Kom. Łuczak ocenił, że granitowy głaz mógł zostać przecięty na pół, a z drugiej części wykonano inny nagrobek.

Cmentarz Grabowski założono na początku XIX w., był pierwszym szczecińskim cmentarzem komunalnym. Zajmował blisko 14 ha pomiędzy obecnymi ulicami Malczewskiego, Matejki i Starzyńskiego w centrum miasta. Jak wskazał kom. Łuczak, była to jedna z najpiękniejszych nekropolii Szczecina. "Było na nim wiele nagrobków w stylu empire, rzeźby aniołów, które znamy choćby z wileńskiego Cmentarza na Rossie" – wyjaśnił kom. Łuczak.

Pochowanych na cmentarzu zostało wielu zasłużonych dla miasta szczecinian, m.in. nadprezydent prowincji pomorskiej Johann August Sack. Nekropolię zamknięto oficjalnie w 1910 r., niektóre nagrobki zachowały się do wczesnych lat powojennych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts