Białystok: Maturzyści odbierają świadectwa

/ Geralt

  

Białostoccy maturzyści w piątek odbierają świadectwa ukończenia szkoły, w niektórych placówkach wciąż trwa strajk. Tak było np. w I LO – blisko 280 maturzystów zakończyło rok szkolny, a strajk nauczycieli wciąż trwał.

W piątek na drzwiach wejściowych I LO w centrum Białegostoku wisiały informacje o proteście nauczycieli, flagi ZNP i Solidarności. Przy wejściu komitet strajkowy wpisuje wszystkie osoby, które wchodzą do szkoły. Na korytarzach można spotkać maturzystów odświętnie ubranych. Uroczyste rozdanie świadectw odbyło się na sali gimnastycznej. Uczestniczyli w nim maturzyści, ich rodziny, a także nauczyciele, niektórzy z przypiętym znaczkiem z wykrzyknikiem, symbolem strajku.

Jak mówił do uczniów dyrektor szkoły Robert Winnicki, to szczególny dzień, bo rozpoczynają nowy rozdział w życiu i jest zadowolony, że razem z innymi nauczycielami przez ostatnie trzy lata mógł im towarzyszyć w tej wyprawie ku dojrzałości.

"Zdaję sobie sprawę, że te ostatnie dwa tygodnie były dla was trudne, uwierzcie, że dla nas nauczycieli, dla dyrekcji równie trudne" – powiedział Winnicki w odniesieniu do trwającego od 8 kwietnia strajku w oświacie. Mówił do maturzystów, że rozumie, iż mogli czuć się zdezorientowani i "że sytuacja kryzysowa przedłużająca się w całym kraju mogła wywoływać różne emocje". Jak podkreślał, miarą dojrzałości jest nie tylko rozwój intelektualny, ale też odpowiedzialność za swoje czyny, a czasem wybranie drogi pod prąd.

Winnicki życzył maturzystom, aby ścieżki, które w życiu wybiorą zawsze prowadziły do celu i aby właściwie potrafili odczytać napotkane drogowskazy.

Maturzyści, z którymi rozmawiała PAP, mówili, że byli spokojni, strajk nie przeszkadzał im w przygotowaniach do matury.

"Ten strajk nie przeszkadzał mi w przygotowaniu się do matury, bo i tak po wystawieniu ocen chodzi się mniej do szkoły, a więcej czasu spędza się w domu" – powiedział Bartek. Dodał, że podczas strajku dyrekcja uspokajała maturzystów, że egzaminy się odbędą. "Ja nie byłem przerażony, bo wiedziałem, że jeśli nie w maju, to matury odbędą się w późniejszym terminie" – dodał.

Z kolei Aleksandra zwracała uwagę, że to nawet lepiej, że nie musiała chodzić do szkoły, bo mogła się skupić na rozwiązywaniu testów w domu. Sama nie korzystała z pomocy nauczycieli w tym czasie, ale wie, że jeśli ktokolwiek przychodził z problemem, zawsze był nauczyciel, który chciał im pomóc.

W I LO z 65 zatrudnionych w szkole nauczycieli strajkowało od 43 do 49 osób – powiedziała PAP rzecznik komitetu strajkowego w tej szkole Anna Kamińska.

"To dużo, podobnie aktywnie nauczyciele wzięli udział w referendum strajkowym" – dodała. Mówiła, że do strajku dołączyli nauczyciele z ZNP, Solidarności, innych związków, a także niezrzeszeni. W jej ocenie, to było duże poruszenie i duża wpierająca się grupa. W trakcie strajku zawiązał się też międzyszkolny komitet strajkowy, do którego w Białymstoku dołączyło kilkadziesiąt placówek.

Kamińska powiedziała, że w czwartek, kiedy usłyszeli o decyzji zawieszenia strajku byli zaskoczeni, ale w piątek, gdy emocje opadły, to jednogłośnie podkreślają, że "ta decyzja była potrzebna". "Ona pokazała, że my jesteśmy zdeterminowani i niczego nie kończymy, ale pokazała też, jak rząd sobie z problemami, które są w edukacji i jak nieumiejętnie postępuje z ogromną rzeszą ludzi: uczniami, rodzicami i nauczycielami, my w szkole jesteśmy organizmem składającym się z trzech elementów" – dodała. W jej ocenie jest szansa, by tę energię, która powstała podczas tego strajku wykorzystać w przyszłości. Jej zdaniem głos będą miały międzyszkolne komitety strajkowe, w których działają aktywni nauczyciele. Strajk w I LO będzie trwał do 15.55, do momentu, kiedy otwarta jest szkoła – dodała Kamińska.

Jak informowało w czwartek Kuratorium Oświaty w Białymstoku, rady klasyfikacyjne maturzystów odbyły się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Podlaskiem, w których odbywał się strajk. Dzięki temu matury mogą odbyć się we wszystkich szkołach w regionie. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wynika, że w regionie do tegorocznych matur w 171 placówkach przystąpi ponad 11,1 tys. uczniów

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Trump pogratulował Johnsonowi

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Prezydent USA Donald Trump pogratulował we wtorek Borisowi Johnsonowi, który został wcześniej tego dnia wybrany na lidera brytyjskiej Partii Konserwatywnej i przyszłego premiera Wielkiej Brytanii. "Będzie świetny!" - napisał na Twitterze Trump.

"Gratulacje dla Borisa Johnsona za zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Będzie świetny!"

- napisał amerykański prezydent na swoim profilu.

Johnson pokonał w wyborach obecnego szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta.

W środę Johnson obejmie urząd premiera w miejsce ustępującej Theresy May. Według komentatorów charyzmatyczny, acz kontrowersyjny polityk będzie miał za zadanie stworzenie eurosceptycznego rządu w nadziei na przełamanie wielomiesięcznego impasu w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie brexitu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl